انتقاد از سریالی با داستان ترکمنی

سریال بازی نقابهایادداشت – تورکمن نیوز–  ۷ مهرماه۱۳۹۷ اولین قسمت سریال ( بازی نقاب ها ) از شبکه ۲ سیما پخش شد.

به علت اینکه تخصصی در خصوص بازیگری و کارگردانی ندارم درباره بازیگری و پرداخت هنری سریال مزبور نظر نمی دهم اما از نظر مقوله مردم شناسی و معرفی قومیت در حال حاضر ترکمنان باید بگویم در قسمت نخست سریال تا حدودی پرداخت با واقعیت منطبق است یعنی: دختران ترکمن دکتر و پرستار هم هستند و در کارهای امروز ایران بیرون از خانه مشغول هستند با خیال راحت رانندگی می کنند و چون مردان در قسمت مربوط به خودشان زندگیشان به اصطلاح ابدیت و امروزی هستند.

اما – در قسمت رفتار های اجتماعی و عکس العمل های ترکمن‌ها در خصوص وقایع اجتماعی و حقوقی و کیفری و سنت و باور آنها، کارگردان، سناریو نویس و عوامل دیگر سریال به نظر می رسد  اطلاعات چندانی ندارند که جا دارد در ادامه به برخی از این موارد بپردازیم:

۱ – ترکمن‌ها به گندم و نان حرمت ویژه دارند و به هیچ عنوان راضی نمی شوند نان کسی را ببرند و یا گندم‌زار کسی را آتش بزنند و چنانچه تکه نانی بین راه ببینند آن را برداشته و با بوسه بر آن به عنوان نعمت خداوندی در جایی که زیر پا نباشد قرار می دهند.
نویسنده می توانست بهانه دیگری را برای آتش افروزی بین دو طایفه بتراشد. البته اختلافات طایفه ای الان و در حال حاضر مربوط به تاریخ است و بین جوانان و مردم ترکمن امری فراموش شده است مگر اینکه کسانی عمدا این اختلافات فراموش شده تاریخی را احیا نمایند.
۲ – ترکمن هیچ وقت نشده خانه کسی ولو دشمن جانی خود را آتش بزند و چنانچه آتشی بوده و خانه ای آتش گرفته توسط گروهک ها و طرفداری از این و آن مرکزنشین و به اشاره آنها صورت گرفته است و اینکه چند جوان موتور سوار به هیچ علتی و به خاطر توهم و ظن و گمان خانه شخص دیگری را به آتش بکشند واقعا توهین به شعور جوانان ترکمن محسوب می شود و از این بابت واقعا متاسفم.
۳- ترکمن هیچ جانور و حیوانی را به قفس نمی کشد و آنرا حبس نمی کند و چنانچه چند نفر کفترباز ترکمن پیدا شوند آن جزء فرهنگ و سنت ترکمن نبوده و بر گرفته از فرهنگ های دیگر اقوام بوده و کفتربازی از نظر مذهب و سنت ترکمن‌ها کراهت دارد و آن را نمی‌پسندند و چون کفترباز سریال نقش منفی دارد و گویا قمارباز و کارگردان میدان های اسب دوانی است شاید کفتربازی او پذیرفتنی باشد .
ببینیم ادامه سریال چگونه پیش می رود.

نوشته: شیخ احمد طلایی

گردآوری و انتشار: گروه خبری ترکمن نیوز

شما مخاطبین گرامی نیز در پایین نظرات خودتون رو برامون ارسال کنید.

قسمت اول این سریان را در پایین مشاهده کنید:

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۸:۰۵

۱۰ مهر ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک