نمونه برداری از ۱۵۰ راس اسب اصیل ترکمن/ اسب های خراسان شمالی شناسنامه دار می شونداخبار راز و جرگلانتورکمن نیوز معاون مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از نمونه برداری ۱۵۰ راس اسب اصیل ترکمن در طی روزهای گذشته خبر داد و گفت: نمونه برادری و هویت گذاری اسب ها قیمت ارزش افزوده آنها را بالا خواهد برد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ مهدی شکاری اظهار کرد: عملیات نمونه برداری و هویت گذاری از اسب ها در مرحله اول در سطح سه شهرستان راز و جرگلان،مانه و سملقان و بجنورد به مدت ۴ روز از ۴ اسفند شنبه تا ۷ اسفند انجام شد.

وی افزود: در این مرحله از ۱۵۰ سر اسب نمونه برداری شد که این کار با توجه به وظیفه قانونی وزارت جهاد کشاورزی به استناد ماده ۱۰ و ۱۷ قانون نظام جامع دامپروری کشور در راستای اجرائی نمودن وظیفه قانونی شناسایی و ثبت اسب های بومی کشور، متخصصان موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با همکاری معاونت بهبود تولیدات دامی استان خراسان شمالی ، اقدام به هویت گذاری اسب های ترکمن کرد.

وی ادامه داد :روند کار به این صورت است که متقاضان با ورود به سامانه هویت گذاری و ثبت اسب های کشور به آدرس http://horsereg.asri.ir اقدام به ثبت درخواست خود نموده و سپس تیم کارشناسی موسسه به منظور انجام عملیات میکروچیپ گذاری، ثبت مشخصات و نمونه گیری از اسب ها به منطقه اعزام می شود.

شکاری گفت: نمونه های گرفته شده به آزمایشگاه بیوتکنولوژی مورد تایید مرکز اصلاح نژاد دام کشور و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور ارسال می شود و بر اساس جایگاه های ریز ماهواره مورد تأیید انجمن بین المللی ژنتیک (ISAG)، ژنوتایپینگ نمونه ها انجام می شود، سپس با استفاده از نرم افزارهای ژنتیکی، تست های ژنتیکی انساب و انتساب بر روی آنها انجام می گیرد و نسبت به صدور شناسنامه برای اسب ها اقدام می شود که با ثبت هویت و صدور شناسنامه ژنتیکی باعث افزایش قیمت ارزش افزوده اسب می شود.

معاون مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کرد: با این اقدام اسب دار می تواند کره های تولیدی خویش را با آرامش خاطر و قیمت مناسب به فروش برساند.

شکاری با توجه به استقبال زیاد اسبداران گفت: استقبال اسبداران پیش از انتظار ما بود در حدی که ما به تهران اعلام کردیم حدود ۸۰ سر اسب می باشد ولی حدود ۱۵۰ سر اسب میکروچیپ و نمونه برداری شد .

وی از ادامه دار بودن این برنامه هم خبر داد و افزود: این برنامه ادامه خواهد داشت و در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت۹۸ ادامه هویت گذاری انجام و به صورت مستمر کره های تولیدی هویت گذاری خواهد شد.

وی اشاره ای نیز به هزینه داشت و گفت: برای هر سر اسب هزینه این عملیات به این شرح بود: در مجموع برای نصب میکروچیپ ،داده برداری و ثبت اطلاعات، نمونه برداری و انجام تست DNA و صدور شناسنامه ژنتیکی ۶۰۰هزار تومان هزینه شد.

گفتنی است خراسان شمالی دارای یک هزار سر اسب اصیل ترکمن است .

منبع: صاحب جمال رحیمی- اترک نیوز

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۰۶

۱۲ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

46973

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک