می‌خواند 2 300x189 - نمایش «گلدی می‌خواند» به مرحله نهایی جشنواره تئاتر بین المللی راه یافت+ تصاویرتورکمن نیوز: نویسنده و کارگردان گنبدی از حضور درخشان نمایش «گلدی می‌خواند» در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ سید علی فخر حسینی در گفت و گو با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت: نمایش «گلدی می‌خواند» از گنبدکاووس از جمله نمایش‌های مخاطب‌ پسند چهاردهمین جشنواره تئاتر خیابانی است که به روایت تقابل شاه و رعیت و قصه عشق و دلدادگی قوم ترکمن می‌پردازد.

وی افزود: این نمایش به‌منظور آموزش و ارتقای دانش هنرجویان تئاتر خیابانی و بازیگران گروه‌های شرکت‌کننده در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاترخیابانی مریوان و ارتقای سطح کیفی جشنواره در سال‌های آینده برگزار شد.

فخر حسنی تصریح کرد: موضوع نمایش برگرفته شده از آئین و آداب رسوم قوم بزرگ ترکمن است.

وی با اشاره به استقبال پرشور تماشاگران و مردم از این نمایش گفت: اعضای این گروه نمایش خوبی از آیین و سنت ترکمن را داشتند که با پوشیدن لباس‌های محلی ترکمنی جلوه خاصی را به این نمایش داده بود. همچنین دوتارنوازی اعضای گروه فضای فرح‌بخشی را ایجاد کرده بود.

این نمایش به نویسندگی و کارگردانی «سید علی فخر حسینی» به اجرا درآمد و بازیگران اسفندیار قرنجیک، قربان روان، حاجی محمد متقی، مریم ایگدری، فاطمه جرجانی، رسول قدیرزاده قرنجیک، بهار قاضی راد، قدیر فدایی، سید صدرا فخر حسینی در این نمایش ایفای نقش داشتند.

نویسنده و کارگردان «گلدی می‌خواند» گفت: این نمایش روایت نوازنده دوتار ترکمن است که عهد کرده دیگر در مسابقاتی که خان‌آبادی (بایرام خان) برگزار می‌کند، شرکت نکند؛ این در حالی است که پسر خان ترکمن دلداده دختر گلدی و به‌دنبال راهی برای جلب توجه معشوقه‌اش است به همین خاطر به درخواست دختر تصمیم می‌گیرد تا با دوتار گلدی در مسابقه شرکت کند.

وی افزود: در این جشنواره گروه های هنری از کشورهای اوکراین، هلند، مکزیک، برزیل، ایتالیا، ارمنستان، روسیه و عراق حضور داشتند.

فخر حسینی در ادامه افزود: تصمیم «تایماز» پسر خان برای شرکت در مسابقه مورد مخالفت خان آبادی قرار می‌گیرد و او برای پشیمان ساختن پسر، اقدام به کارهای غیر منتظره‌ای می‌کند که روح و روان دلداده را شوریده ساخته و کشمکش‌هایی را رقم می‌زند تا اینکه به واسطه درخواست دختر از پدر، گلدی مجبور می‌شود عهد خود را شکسته و دوباره در مسابقه شرکت کرده و برای مردم آبادی دوتار نوازی کند و آواز بخواند.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۰۱

۰۴ شهریور ۱۳۹۸

کد خبر :

60311

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک