نمایش صنایع دستی ترکمن ها در خانه هنرمندانفرهنگی-تورکمن نیوز:  نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی ترکمنستان به عنوان بخشی از برنامه‌های هفته فرهنگی ایران و ترکمنستان عصر روز گذشته با حضور آتا گلدی شاه مراداف، وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان، قربان اف سفیر ترکمنستان در ایران و سید محمدحسین هاشمی، معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی تورکمن‌؛ در این برنامه آتا گلدی شاه مراداف، وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان به جاذبه‌های فرهنگی و هنری ترکمنستان اشاره کرد و گفت: برپایی این نمایشگاه موجب معرفی هرچه بیشتر هنرمندان صنایع دستی و آثار هنری آن‌ها به ایرانیان می‌شود.

وی با تشریح پیوندهای عمیق فرهنگی و تاریخی میان دو کشور گفت: وجود اشتراکات فراوان میان ترکمنستان و ایران به تقویت و تحکیم مناسبات فی مابین منجر خواهد شد.

نمایش صنایع دستی ترکمن ها در خانه هنرمندان

سید محمدحسین هاشمی، معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنان خود، با تأکید بر عملیاتی شدن هرچه سریع‌تر پروژه‌های مشترک فرهنگی بین دو کشور گفت: توسعه روابط و پیوند برادری همه جانبه میان ملت ایران و ترکمنستان عامل مهمی در اتحاد، انسجام و دوستی میان دو کشور است.

در این نمایشگاه که به مدت ۳ روز در خانه هنرمندان برپا خواهد بود، هنرمندان ترکمنستان به اجرای موسیقی سنتی خود همراه با لباس‌های بومی پرداختند. همچنین تعدادی از لباس‌ها و صنایع دستی مردم ترکمنستان به نمایش گذاشته شد. برخی از آنها روسری‌هایی بود که با نقش‌های سنتی توسط زنان بافته و دوخته می شده است. لباس سنتی دختران ترکمن نیز که قدمتی حدود دو قرن دارند و اثر تاریخی محسوب می‌شوند، در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته شده است.

نمایش صنایع دستی ترکمن ها در خانه هنرمندان
سوغات ترکمنستان نیز یک کدوی تو خالی معرفی شد که مردم در گذشته از آن به عنوان ظرف آب و حبوبات استفاده می کرده‌اند و در حال حاضر توسط هنرمندان روی این کدوها نقاشی و به عنوان سوغات به گردشگران عرضه می‌شود.
البته در این نمایشگاه توضیحی درباره آثار موجود داده نشده است و اگر تصاویری از رئیس جمهور ترکمنستان و حضور هنرمندان ترکمن نبود، کسی نمی‌دانست این آثار ایرانی است و یا از ترکمنستان آمده است.
تابلوی نقاشی از زنان و مردان ترکمن و چند دست بافت دیگر مانند رو میزی‌های دست دوز به جذابیت‌های این نمایشگاه کوچک اضافه کرد و نشان می‌داد که چقدر در زمینه صنایع دستی و هنر بین ایران و ترکمنستان اشتراکات فرهنگی وجود دارد.
انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۳۵

۲۷ خرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

55467

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک