18 الی 22 نوامبر 2019 :

عبدالله یوف سفیر ازبکستان 300x198 - نمایشگاه بین‌المللی پرورش آبزیان در ازبکستان برگزار می‌شود+عکستورکمن نیوز: سفیر کشور جمهوری ازبکستان در ایران از برگزاری  “نمایشگاه بین المللی پرورش آبزیان” درپایتخت این کشور خبر داد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ بهادر عبدالله‌یوف در نشست با پرورش دهندگان، تولید‌کنندگان ماهی و آبزیان و نماینده شیلات کشور  در سالن جلسات سفارت ازبکستان اظهار داشت: در جهت توسعه صنعت پرورش آبزیان از تاریخ ۱۸ الی ۲۲ نوامبر (۲۷ آبان الی یکم آذر ۹۸) در پایتخت کشور ازبکستان نمایشگاه بین المللی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت این نمایشگاه برای جذب سرمایه گذار در صنعت تولید آبزیان افزود: ازبکستان در قلب آسیای مرکزی قرار دارد و با کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و تورکمنستان همسایه است و اگر جمعیت کشورهای آسیای میانه حدود ۸۰ میلیون نفر باشد، ازبکستان با جمعیت ۳۵ میلیون نفری پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین بازار مصرف آسیای مرکزی است.

وی تصریح کرد: ازبکستان با کشورهای عضو CIS مراودات خوبی دارد و با جمعیت ۳۵ میلیونی بازار مصرف بزرگی برای تولید کنندگان ماهی و آبزیان در این کشور محسوب می شود، علاوه بر آن سرمایه گذاران محدودیت و محرومیت نداشته می توانند تولیدات خودرا به سایر کشورهای CIS و حتی اروپا نیز صادر نمایند.

ازبکستان نشست آبزی پروران 2 300x198 - نمایشگاه بین‌المللی پرورش آبزیان در ازبکستان برگزار می‌شود+عکسوی با توجه به تحولات عظیمی که در قوانین اقتصادی و سیاسی این کشور ایجاد شده است افزود: در ۲۵ سال گذشته اقتصاد ازبکستان فراز و نشیب زیادی را تجربه کرده است اما با روی کار آمدن شوکت میرزایوف رییس جمهور ازبکستان در سه سال اخیر تغییرات محسوسی در قوانین این کشور صورت گرفته و بروکراسی دست و پاگیری که برای سرمایه گذاران وجود داشت تسهیل شده و به راحتی سرمایه گذاران خارجی به این کشور جذب می‌شوند.

مدیر کل بازسازی ذخایر شیلات ایران نیز در این نشست گفت: طبق اهداف برنامه ششم توسعه کشور در سال گذشته ۶۰ میلیارد ریال اعتبار جهت بازسازی ذخایر آبزیان تخصیص یافت و در سال جاری از تاریخ ۲۹ مهر الی ۲ آبان نیز شاهد برگزاری نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزیان، غذاهای دریایی و صنایع وابسته ایران (Ifex) بودیم که در نوع خود به عنوان بزرگترین رویداد تجاری در حوزه غذای دریایی ایران محسوب می شود و بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ شرکت داخلی و خارجی شرکت داشتند.

ناصر کرمی راد با اشاره به فعالیت ۵۰ ساله ایران در احیا و بازسازی ذخایر آبزیان خزر، افزود: ایران طبق آمار فائو در سال ۲۰۱۸ بعد از کشور چین رتبه دوم جهان را در تولید ماهیان خاویاری جهان را دارا است.

ازبکستان نشست آبزی پروران 1 300x198 - نمایشگاه بین‌المللی پرورش آبزیان در ازبکستان برگزار می‌شود+عکسوی افزود: ایران هم اکنون حدود ۱۸۰ هزار تن تولید قزل آلا و حدود ۳۰۰ تن نیز تولید خوراک تنها در بخش قزل آلا را دارد و طبق آمار جهانی فائو کشور ما رتبه اول تولید ماهی قزل الای جهان را کسب کرده است.

وی با اشاره کاربری جدیدترین تکنولوژی تولید خوراک دام و آبزیان در ایران افزود: امروز ایران بیش از ۴۰۰ هزار تن ماهیان سردآبی تولید می کند و حدود ۸۰۰ هزار تن تولید انواع خوراک آبزیان را دارد.

سفیر کشور جمهوری ازبکستان با اشاره به رتبه عالی کشور ایران در صنعت تولید آبزیان گفت: ازبکستان با دارا بودن ذخایر آبی بسیار عالی و بستر مناسب برای توسعه صنعت آبزیان و با توجه به علم و تکنولوژی خوب ایران در این صنعت علاقمند برقراری مراودات بیش از پیش دو کشور در مسائل اقتصادی است.

بهادر عبدالله‌یوف افزود: ازبکستان به دریای آزاد دسترسی ندارد اما دارای رودخانه های پرآب برای آبیاری و تولید انرژی است و مخازن و دریاچه های فراوانی برای توسعه صنعت پرورش ماهی و آبزیان را دارا است.

وی افزود: هم اکنون چندین شرکت در صنعت تولید ماهی در ازبکستان فعالیت دارند و با توجه به جمعیت و فرهنگ اصیل مردم در تنوع غذایی و خوراک ماهی در این کشور نیاز بسیار زیادی به شرکت های تولید کننده ماهی وجود دارد.

ازبکستان نشست آبزی پروران 3 300x198 - نمایشگاه بین‌المللی پرورش آبزیان در ازبکستان برگزار می‌شود+عکسوی تصریح کرد: ازبکستان دارای بازاری بزرگ و بکر در آسیای میانه برای کشورهای سرمایه گذار است اما با توجه به تاریخ و فرهنگ مشترک با ایران و همچنین امکانات و علم صنعت تولید ماهی و آبزیان این کشور علاقمند به جذب سرمایه گذاران ایرانی هستیم و ضمن حمایت دولت از سرمایه گذاران این کشور برای احداث و راه اندازی کارخانجات و صنایع تولیدی اشتغالزا استقبال می‌کنیم.

سفیر ازبکستان با اشاره به صنعت نوپای شیلات در ازبکستان گفت: در این کشور تولید ماهی به دو روش؛ اولا در مخازن آب طبیعی (دریاچه ها) دوم در استخرها و دریاچه های مصنوعی و مخازن آب مصنوعی انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: تمامی استان های ازبکستان بستر مناسب برای صنعت تولید ماهی دارد ولی استان های تاشکند، خوارزم، وادی فرغانه دارای بیشترین استخرهای مصنوعی پرورش ماهی هستند و استانهای جیزیق، نوایی و قارا قولپاقستان دارای مخازن و دریاچه های آب طبیعی می باشند.

سفیر ازبکستان تاکید کرد: در چارچوب این نمایشگاه، پوشش گسترده ای از فن آوری های نوین و برنامه ریزی شده از جمله روشهای پرورش ماهی، ارائه انواع تجهیزات، پردازش و نگهداری محصولات آبزی، تولید غذای ماهی با پروتئین بالا، چرخه سیستم آبزی پروری، هواسازها، دستگاه تولید اکسیژن و محصولات انواع ماهی ارائه می‌شود.

وی افزود: در پی مذاکرات و نشستهای مختلف با حضور نمایندگان محافل تجاری صنعت آبزی پروری جهت انعقاد قرارداد همکاری و جذب سرمایه گذاری خارجی برای توسعه این صنعت در جمهور ازبکستان نیز در این نمایشگاه برگزار می‌شود.

بر اساس گزارش خبرنگار تورکمن نیوز: کشور ازبکستان ۷۳ نوع ماهی دارد که ۳۵درصد آنرا ماهیان قابل صید  تشکیل می دهند و ماهی کپور (Curinus Carpio)، صوف ماهی (Stiristedion Lucioperca)، ماهی سیم شرقی (Abramis Brama)، ماهی اسبله (Sclurus glunis)، ماهی اسپیس (Aspius)، ماهی Cavasrius Aurafus، ماهی Molitrix Hupophtalmichtu، ماهی Crenopharynyoden Idella، مار ماهی (Channa Argus)، اردک ماهی (Esux Lusius) از جمله ماهیانی هستند که پرورش و صید آنها در ازبکستان در حال توسعه است.

ازبکستان نشست آبزی پروران 4 300x198 - نمایشگاه بین‌المللی پرورش آبزیان در ازبکستان برگزار می‌شود+عکس

با توجه به اهمیت و ارزش این نمایشگاه انجمن صنایع ماهی ازبکستان از فعالین عرصه صنعت آبزی پروری و صنایع وابسته برای شرکت در نمایشگاه بین المللی صنایع و مبادله همکاری که در بازه زمانی ۱۸ الی ۲۲ نوامبر سال جاری برگزار میشود جهت استفاده از این فرصت برای ارائه محصولات خود دعوت می‌شود.

گزارش از: یاشار نیازی

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۵۸

۱۴ آبان ۱۳۹۸

کد خبر :

64360

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک