مفتی ازبکستان:

نماز تراویح را در خانه بخوانیدترکمن نیوز:  رئیس اداره مسلمانان ازبکستان گفت: مسلمانان این کشور در ماه مبارک رمضان نماز تراویح را در خانه می‌خوانند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  مفتی «عثمان‌خان علیم‌اف» رئیس اداره مسلمانان ازبکستان ضمن اعلام فتوا درباره برگزاری ماه مبارک رمضان در سایه شیوع ویروس کرونا گفت: مسلمانان ازبکستان در ماه مبارک رمضان نماز تراویح را در خانه می‌خوانند.

علیم‌اف افزود: اداره مسلمانان ازبکستان وضعیت را در مورد برگزاری ماه مبارک رمضان در کشورهای همسایه و کشورهای خارجی بررسی کرد.

وی اظهار داشت: پیشتر نمایندگان کشورهای مصر، عربستان سعودی، ترکیه و جمهوری تاتارستان روسیه گفته بودند که نمازهای تراویح در مساجد خوانده نمی‌شوند و افطارهای دسته جمعی نیز لغو می‌شود.

رئیس اداره مسلمانان ازبکستان خاطرنشان کرد: این موضوع را با اداره‌های دینی مسلمانان ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان نیز بررسی و به یک تصمیم مشترک رسیدیم با توجه به این تصمیم، با هدف جلوگیری از نقض رژیم قرنطینه طی ماه رمضان شورای علماء اداره امور مسلمانان ازبکستان از تمام مسلمانان درخواست می‌کند نماز تراویح و ختم قرآن را در خانه ادا کنند.

وی همچنین اعلام کرد که ختم قرآن با حضور قاریان اداره مسلمانان از طریق شبکه تلویزیون به طور زنده پخش خواهد شد.

عثمان‌خان علیم‌اف همچنین به مسلمانان توصیه کرد که صدقه‌هایی مانند زکات، فطریه و صدقه را به حساب‌های بنیاد اجتماعی خیریه «وقف» یا کمک‌های خیریه ارسال کنند.

گفتنی است، روز ۱۶ مارس سال جاری میلادی فتوایی در مورد لغو نماز جمعه در مساجد این کشور برای جلوگیری از شیوع کرونا اعلام شد.

در حال حاضر در ازبکستان بیش از دو هزار و ۶۰ مسجد فعال است.

هم‌اکنون در ازبکستان ۲ هزار و ۲۳۸ سازمان دینی متعلق به پیروان ۱۶ دین مختلف به ثبت رسیده است که ۲ هزار و ۶۴ نهاد دینی که معادل ۹۴ درصد این سازمانها می‌باشد مربوط به مسلمانان است. همچنین ۱۵۷ نهاد دینی مسیحی، ۸ نهاد یهودی، معبد بودا  و …. فعالیت می‌کنند.

ازبکستان با بیش از ۳۴ میلیون و ۲ هزار نفر جمعیت پرجمعیت‌ترین کشور آسیای مرکزی است که اکثریت مردم آن‌را مسلمانان اهل سنت تشکیل می‌دهد.

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۷:۰۰

۲۷ فروردین ۱۳۹۹

کد خبر :

73315

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک