نكاتي در مورد انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزیتورکمن نیوز طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی و موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با آن بار دیگر این پرسش جدی را پیش روی متخصصان، کارشناسان، مردم و دلسوزان محیط‌زیست گذاشته که آیا همه جوانب سود و زیان این طرح از نظرزیست محيطي ،اقتصادی ، اجتماعي و سیاسی بررسی شد.

متاسفانه در تصمیمات کلان در کشور اغلب به پتانسیل‌های زیست‌بوم مناطق مختلف توجه نمی‌شود و تصور بر این است که با غره‌شدن بر فناوری می‌توان طبیعت را به سیطره خود درآورد. غافل از اینکه با این اقدام‌ها آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به اکوسیستم‌های مختلف وارد کرده و سرمایه‌های زیادی را به هدر می‌دهیم.

کشور ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک جهان واقع شده و باید قبول کنیم هر زیست‌بومی پتانسیل مربوط به خود را داشته و درنتیجه سزاوارتر آن است که از ظرفیت‌های سرزمینی به صورتی پایدار بهره بریم. یعنی: بکوشیم با طبیعت خود را سازگار کنیم و نه اینکه طبیعت را با خود سازگار سازیم.

جنگل‌های هیرکانی ایران از معدود سرمایه‌های کشور و دنیا است که هیچ جایگزینی ندارند. متاسفانه در سال‌های اخیر در اثر تغییر کاربری‌ها ، تغییرات اقلیمی، سوء مدیریت‌ها و …. آسیب‌های جدی به این جنگل‌ها وارد شده است. اخیرا هم با طرح انتقال آب دریای خزر و مسیر پیش‌بینی شده، تخریب صدها هکتار جنگل‌های بی‌بدیل خزری نشانه رفته است که مورد اعتراض تعداد زیادی از کارشناسان و متخصصان منابع طبیعی کشور واقع شده است.

چرا ما از طرح‌های بلندپروازانه در گذشته عبرت نمی‌گیریم و سرمایه‌های کشور را به باد می‌دهیم؟ بزرگراه تهران – شمال چند دهه است که سرمایه‌های کشور را بلعیده، زیست‌بوم‌های زیادی را ویران کرده و هنوز هم به بهره‌برداری نرسیده است؟

بی‌توجهی به نظرات کارشناسی در انتقال آب دریای خزر و زیان‌های ناشی از این امر، چگونه قابل توجيه خواهد بود

باتوجه به نقطه نظرات کارشناسی ارایه شده از جانب کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران واساتيد دانشگاه ها اين طرح باعث تخریب و نابودی هکتارها جنگل کهن هیرکانی، نابودی هزاران اصله درخت اُرس در مسیر طرح و تخریب و جابجایی میلیون‌ها تن خاک حاصلخیز جنگلی خواهد شد و اين تصمیمات نادرست زیست‌بوم‌های کشور را به مخاطره انداخته، و نسل‌های آینده را از استفاده درست از این منابع محروم می‌کنند

ضمنا اين جمله زيبا را هرگز فراموش نكنيم كه نگذاريد بميرد جنگل كه جهان خواهد مرد .

✍️دكتر قربان شهرياري استاد دانشگاه

 

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۰۵

۰۵ آبان ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک