زیرک 225x300 - نقش نهادهای دینی در شکست داعشترکمن نیوز:  اخیرا گروه تروریستی داعش به برخی از مناطق شمالی عراق حمله کرده است و همین موضوع پیش زمینه ای است که به تحلیل و بررسی حملات داعش پرداخته شود.

در این میان سوالاتی مطرح می شود : آیا داعش می تواند دوباره گروه خود را احیا نماید؟ تجهیزات و نفرات کافی در اختیار دارد؟ چه عوامل و دولت هایی با داعش همراهی می کنند؟ چه منابع مالی در اختیار دارد؟

دلایل و شواهد زیر از جمله عواملی هستند که امکان رویش داعش را منتفی می کند (امکان ظهور داعش از جنبه نظامی و سیاسی وجود ندارد) :

نیروهای مقاومت در منطقه و عراق از آمادگی کافی برخوردارند و نسبت به سال ۲۰۱۴ مجهزترند، افزایش توان نیروهای حشد الشعبی و نیروهای مقاومت به عنوان”استراتژی پایه” در راس کار برنامه محور مقاومت قرار گرفته است، افکار عمومی شهروندان عراق، چه سنی، چه شیعه و چه ایزدی و اقوام مختلف عراقی به هویت خشن و آموزه های غلط داعش آگاه تر شده اند،
دولت های همسایه عراق علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، سوریه، روسیه و دولت های دیگری هم نسبت به خطرات رویش مجدد داعش آگاه هستند و تحرکات گروه تروریستی را رصد می کنند، نقش دینی ایت الله سیستانی در تحولات عراق پررنگ تر شده است و فتواهای آیت الله سیستانی مورد پذیرش اقوام و مذاهب مختلف عراقی است.

اما حملات اخیر داعش از دید دیگری هم قابل بررسی است و با توجه به اینکه در حال حاضر چندهزار داعشی در عراق حضور دارند، پرسش این است که چگونه می توان ابتدا اذهان و باورهای این افراد نسبت به آموزه های غلطی که در قالب اسلامی به آنها داده شده است را تغییر داد؟ و در مرحله بعدی چگونه از تکثیر و افزایش افراد داعش در عراق (و منطقه) جلوگیری کرد؟

در واقع پس از جنگ نظامی با داعش و علیه مخوف ترین گروهی که عراق و سوریه را به چالش کشیده بود و حملات انتحاری آنها در اروپا وحشت ایجاد کرده بود، “فاز مبارزه با داعش” وارد مرحله دیگری می شود و در این مرحله اندیشمندان دینی، نیروهای خط مقدم علیه داعش محسوب می شوند.

خلافت اسلامی که داعش از آن سخن می گوید و سودای تشکیل چنین حکومتی را در سر داشت، بر اساس تفسیر غلط از شریعت اسلام شکل گرفته است و از همین رو لازم است نهادها، سازمان ها و شخصیت های دینی در عراق و جهان اسلام به “تببین اسلام سیاسی” بپردازند و آموزهای وحشیانه و خشن داعش که در قالب خلافت اسلامی به “افراد کم سواد و محروم” منطقه آموزش داده می شود را بی پایه و اساس جلوه نمایند.

در واقع یکی از عوامل رویش گروه های تکفیری در دنیای اسلام، تفاسیر غلط از تشکیل حکومت اسلامی است که توسط رهبران این گروها به افراد مختلف القاء می شود و فعالیت گروه های تکفیری نشان می دهد که خشونت ورزی، تحمیل عقاید و ایدئولوژی بسته از مشخصه های آنهاست.

در همین چارچوب، سازمان های دینی در جهان اسلام، بایستی با یکدیگر تعامل فکری بیشتری برقرار کنند و خوانش های یکدیگر از شریعت اسلام در موضوعات مختلف را نقد کنند و حداقل از برخی مفاهیم به درک مشترکی دست پیدا کنند؛ امری که اگر محقق شود، آرامش و تفاهم بین فرق اسلامی را به همراه خواهد داشت .

 

✍️ شکور زیرک

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۸:۰۰

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک