marasemmakhtoomgholi turkmensnews 300x185 - نقدی برسخنان آخوند آرخی در مورد مراسم مختومقلییادداشت-ترکمن نیوز-  مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن در سالگرد تولد او هر سال درشهرها و روستاهای ترکمن صحرا و مخصوصاً در استان گلستان به مدت ۱۵ روزدر اردیبهشت ماه به صورت رسمی و غیر رسمی هرچه باشکوهتر برگزار می شود.

در این مراسمها آداب و رسوم و هویت و فرهنگ غنی ولباسهای گلگون ورنگارنگ ونقش و نگارهای زیبا و ظریف ترکمنها به نمایش درمی آید و شعف و شادی در میان مردم گل می کند. اما این مراسمها همواره مخالفان خود را در میان روحانیون سنتی داشته است ومخالفت خود را به وسیله سخنرانی و نوشتن مقاله بیان می کنند. سالهای قبلا اشخاصی بنامهای اسمایل آخوند و آخوند کمالی و دیگران مخالفت خود را اعلام کرده بودند و امسال نیز شخصی بنام آخوند آرخی مواضع و مخالفت خود را در یک فایل صوتی بیان کرده است.(اگر فایل صوتی منتسب به ایشان درست باشد چون بنده ایشان را نمی شناسم با صدا و تصویر ایشان آشنایی ندارم). لازم است نکاتی در نقد مواضع ایشان منتشر شود.

۱- ایشان گفته اند((ما با تفریحات مخالف نیستیم)). پاسخ: اگر شما با تفریحات مخالف نیستید بهتراست درمورد سیزده بدرهم نظر خود را صریحاً بیان کنید. دوستانتان در سالهای قبل رفتن به مراسم سیزده بدر را هم در حد کفر بالا برده بودند.در صورتیکه کسانیکه به آن مراسم می روند همه افراد یکدست نیستند. در آنجا همه گونه افراد زن و مرد وبزرگ و کوچک و مذهبی و غیرمذهبی و مشروب خوار و نماز خوان و… وجود دارند. هر کس به نوعی تفریح می کنند و شاد می شوند. ترکیب جمعیت آنجا هم مثل ترکیب جامعه است و هیچ تفاوتی با آن دارد. شما بفرمایید تفریح سالم چه نوع تفریحی است؟ اگر مردم به جای روز سیزدهم روزهای دیگر بروند اشکال ندارد؟

۲- ایشان فرموده اند(( مگر مختومقلی بخشی بوده اند و به دستش دوتار می گرفته ساز می نواخته است؟)).پاسخ: پس چرا ایشان می گویند: ((ساز بلن صحبتی یامان دیمانلر- آدم آتا بنیاد بولنده باردر)).ترجمه ی فارسی اش می شود: ساز و صحبت را بد نگفتند- در زمان آدم علیه السلام هم بوده است. آیا در قرآن صراحتاً آیه ای در نفی موسیقی و ساز آواز وجود دارد؟ اگر دارد سندش را منتشر کنید. اتفاقاً بر عکس سندی دال بر تایید آن درکتاب احیاء علوم الدین امام محمد غزالی وجود دارد.

۳- ایشان گفته اند(( مختوقلی عارف واولیا بوده اند)). پاسخ: اتفاقاً عارفان ما با ساز و آواز و موسیقی و شادی رابطه ی خوبی داشته اند و هر گز با آن مخالفت نکرده اند. مگر مولانا رقص سماع نداشتند؟ سازو آواز نداشتند؟ اتفاقاً عارفان ما بوده اند دین را شاد و بشاش وشهد و شیرین نشان داده اند. مصداق بارز آنهم مولانا و حافظ بوده اند.

۴- ایشان گفته اند(( در یهودیت و مسیحیت و بودائیان کسی را می بینید از این کارهای مبتذل بکنند و در روی قبرستان آواز بخوانند)). پاسخ: اولاً که آواز در روی قبرستان نیست در کنار قبرستان است. بیشتر چادرهاییکه در آنجا مراسم موسیقی بر پا می کنند حدود ۵۰۰ متر با قبرستان فاصله دارند. بیشتر افراد هم حرمت قبور را رعایت می کنند و از روی آن راه نمی روند مگر اینکه درفضای تاریک شب نداسته چنین کاری بکنند. پس هیچ عمدی برای بی حرمتی نیست. بعد هم شما از کجا می دانید در میان مسیحیان ویهودیان و بودائیان چنین چیزی وجود ندارد؟ مگر شما همه ادیان و آداب و رسوم آنها را بررسی و تحقیق کرده اید که چنین حکم صریح و قاطعی صادر می کنید؟ آیا شما خبر دارید بعضی از معبد بودائیان و هندوان به شکل آلت تناسلی انسان ساخته شده است؟ آیا خبر دارید در بعضی از فرقه های مسیحیت خوردن مشروبات الکلی ثواب دارد یا حد اقل گناه ندارد؟

۵- ایشان همچنین در بخشی از بیانات خود گفته اند(( افراد الهادی این کارها را می کنند. آنها در اوایل می گفتند خدا عادل نیست. نه شرق و نه غربی می گفتند. تفکرات الهادی و کمونیستی داشتند. اینها پس مانده های همان افراد هستند)). پاسخ: شما از کجا می دانید آنها بعد از چهل سال در مواضع خود باقی مانده باشند؟ بعضی افراد حتی در عرض چهار سال مواضعشان عوض می شود تا چه رسد به چهل سال. خیلی از آنها الان مسلمان دو آتشه هستند. خیلی از افرادی که به آنجا می روند اهل نماز و روزه و عبادت هستند و نماز را به صورت جماعت می خوانند. ولی موسیقی را هم دوست دارند. اینکه خدا عادل هست یا نیست یک بحث بسیار سنگین علمی و فلسفی و عرفانی است که هنوز مناقشات آن میان دانشمندان و فیلسوفان و عارفان پایان نیافته است واز این به بعد هم ممکن است تا روز قیامت ادامه داشته باشد.پس بهتر است بدون دقت همه را عمداً یا سهواً با یک چوب نرانیم که به صواب نیست.

۶- موسیقی وسازوآواز و شادی با روح و روان و طبیعت انسان سازگار است. حتی افراد مخالف هم نمی توانند ازلذت وشیرینی و نوای روح بخش آن دل بکنند و همواره بصورت آشکار و پنهان طالب آن هستند به صدای آن گوش می دهند و تصویرش را نگاه می کنند. به قول حافظ شیراز((انسان اول باید شاد باشد تا داغ غم را دریابد. اگر انسان شادی را تجربه نکند عمق غم را هم تجربه نخواهد کرد)).(نقل به مضمون). به قول غزالی((انسان اگر شادی را تجربه نکند همیشه ملول خواهد بود و از لحاظ روحی و روانی به طبیب نیاز خواهد داشت)).(نقل به مضمون). چون بدست آوردن شادی هزینه دارد و مفت و مجانی بدست نمی آید. اما غم و غصه و ناراحتی روحی و روانی مفت و مجانی به دست می آید. شما اگر از انسان شادی را بگیرید غم و غصه به راحتی سراغش خواهد آمد.

۷- بنده احساسم از این بزرگواران این است که اینها با نفس موسیقی و شادی مخالفند. یعنی موسیقی و ساز و آواز را نه در قبرستان بلکه در جشن وعروسی هم بر نمی تابند. هیچ سند محکم اثبات شده دینی هم برای این ادعای گزافشان ندارند. اگر هم سند و مدرکی ارائه بدهند یک سند دست و پا شکسته است که از نظرتاریخی وثاقت، حجیت واعتبارلازم را ندارد. شما به بعضی از مراسم این بزرگواران در عروسیها نگاه کنید. برای اهدای جایزه سئوال از جوانان و نوجوانان این است(( شب اول قبر چه عذابی برای متوفا داده می شود)) و(( در جهنم چند نوع عقرب و مار وجود دارد)).و… بنده خودم شاهد این سئوالها در دو عروسی در یکی از روستاها بودم. شما بفرمایید با این سئوالها آنهم در یک مراسم عروسی انسان چگونه می تواند شادی بکند؟!!! عامل همه اینها هم این است که این برادران کثرت و تنوع و تکثر را قبول نمی کنند. فقط یک دیدگاه را قبول می کنند آنهم دیگاه خودشان. فقط از یک پنجره به جهان نگاه می کنند آنهم پنجره خودشان. این برادران تا زمانیکه این دیدگاه مطلق انگارانه را کنار نگذارند ما این گونه مشکلات را همیشه خواهیم داشت.در پایان فایل صوتی ایشان را در کانالم می گذارم که دوستان خودشان قضاوت کنند.

نوشته:امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۸:۱۶

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک