نخستین کرسی”کتابت قرآن و علوم قرآنی”جهان اسلام راه اندازی شدترکمن نیوز:  کرسی «پژوهش‌های مربوط به کتابت قرآن و علوم قرآنی» در دانشگاه «طیبه» مدینه در عربستان راه‌اندازی شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  عبدالعزیز السرانی، رئیس دانشگاه «طیبه» مدینه، در این باره توضیح داد: منظور از «کتابت قرآن» روش‌ها و اصولی است که صحابه پیامبر (ص) در کتابت کلام وحی به کار می‌بردند و این یکی از علومی است که معجزه بودن قرآن را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه این کرسی برای نخستین‌بار در جهان اسلام راه‌اندازی شده است، افزود: اهمیت کرسی کتابت قرآن به دلیل موضوعی است که به آن می‌پردازد و این کرسی دربرگیرنده همه مباحثی است که به این علم ارتباط دارد.

رئیس دانشگاه طیبه با بیان جایگاه علم «کتابت قرآن» در حال فراموش شدن است، گفت: رسالت این کرسی نشر این علم و اهتمام به میراث برجای مانده از آن و همچنین پرداختن به نقش صحابه پیامبر(ص) و علمای پس از آنها در حفظ کتابت قرآن و رساندن آن به ما بدون دخالت هر امر خارجی اعم از اجتهاد است.

عبدالله باسلامه، ناظر برنامه‌های کرسی‌های پژوهشی دانشگاه طیبه، نیز در این باره تصریح کرد: یکی از بارزترین اهداف این کرسی خدمت به قرآن کریم، برقراری ارتباط میان کتابت قرآن و دیگر پژوهش‌های قرآنی، توانمندسازی کادرهای علمی متخصص در کتابت قرآن و دیگر علوم مرتبط با آن مانند تجوید، زبان عربی و بلاغت و نشر پژوهش‌ها و کتب و تحقیقاتی درباره این علم است.

منبع : روزنامه عکاظ عربستان

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۲۶

۱۲ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76411

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک