نامه قطر به جامعه بین‌الملل درباره سیاسی‌کاری عربستان در حجتورکمن نیوز:  مسئولان قطری در نامه‌ای به جامعه بین‌الملل، انزجار خود را از سیاسی‌کاری عربستان در مسئله حج و ممنوعیت حضور زائران قطری در مراسم حج تمتع امسال برای سومین سال متوالی اعلام کردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ الجزیره نوشت: تعدادی از مسئولان قطری در نشستی که از سوی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان دوحه برگزار شد، انگیزه عربستان از ممنوعیت حضور زائران قطری در مراسم حج تمتع و عمره را بررسی و انزجار خود را از سیاسی‌کاری مسئله حج توسط عربستان و استفاده ناعادلانه این کشور از یکی از ارکان اساسی دین اسلام، اعلام کردند.

شرکت‌کنندگان در این نشست، با نوشتن نامه‌ای به جامعه بین‌الملل، اعتراض خود را نسبت به مشکلات حجاج قطری و ملیت‌های مقیم این کشور برای حضور در مراسم حج و منع قطری‌ها از انجام این فریضه عبادی برای سومین سال پیاپی، اعلام کردند.

آنان همچنین با ارسال نامه‌ای فوری به شرکت‌کنندگان در کنفرانس بین‌المللی آزادی‌های دینی در واشنگتن، بر ضرورت احترام به آزادی‌ها و عقاید دینی و دفاع از آن تأکید کردند.

«عایشه المناعی»، نایب رئیس شورای اداری مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان دوحه، در این نشست بر اهمیت فریضه حج برای مسلمانان تأکید کرد و گفت: همه مسلمانان باید بتوانند با آزادی و اطمینانِ تمام، فریضه حج تمتع و عمره خود را به جا آورند.
وی افزود: اماکن مقدس، تنها مِلک دولت عربستان نیست، بلکه از آنِ همه مسلمانان است و آنان حق دارند به این اماکن رفته و مراسم دینی خود را برگزار کنند.

«عبدالله الکعبی»، مشاور قانونی کمیته ملی حقوق‌ بشر قطر نیز از تلاش‌های صورت گرفته برای استیفای حقوق حجاج قطری خبر داد و گفت: در این زمینه شکایات بسیاری به کمیته ملی حقوق‌ بشر رسیده‌ و یک شکایت رسمی نیز به کمیساریای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه این سازمان در زمینه آزادی ادیان و اعتقادات ارائه و در آن اعزام کمیته‌ای برای بررسی موانع ایجاد شده از سوی مقامات سعودی درخواست شده‌ است.

ابراهیم محمد النعمه، از مسئولان وزارت اوقاف و امور اسلامی قطر، یوسف احمد الکواری، سخنگوی رسمی کاروان‌های حج قطر، محمد السبیعی، مدیر بخش امور کنسولی وزارت امور خارجه قطر از دیگر حاضران در این نشست دوحه بودند که از اقدام سعودی‌ها در کارشکنی در زمینه اعزام حجاج قطری انتقاد کردند.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۰۶

۰۲ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

58075

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک