موضوعات مرتبط با جاده ابریشم در ترکمنستان بررسی شد ترکمنستان-ترکمن نیوز-  دو نشست و یک همایش در ارتباط با جاده ابریشم با حضور نمایندگان ۱۵ کشور در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  به نقل از ایلنا: مرتضی رضوانفر (عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) با اشاره به برگزاری دو نشست و یک همایش در ارتباط با جاده ابریشم با حضور نمایندگان چندین کشور، از جمله جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد پایتخت ترکمنستان، گفت: در نشست نخست معیارهای انتخاب عناصر و همچنین شیوه‌های طبقه بندی و ورود اطلاعات در اطلس تعاملی بازی‌ها و ورزش‌های راه ابریشم مورد بررسی قرار گرفت.

مسول تهیه دو پرونده چوگان و آئین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو در ادامه افزود: این نشست تحت عنوان «نشست کارشناسی اطلس تعاملات فرهنگی یونسکو با موضوع ورزش‌ها و بازی‌های سنتی» با حضور کارشناسان ۱۵ کشور در مسیر جاده ابریشم برگزار شد.

او اظهار داشت: در پنجمین نشست کمیتۀ هماهنگی میراث جهانی جاده ابریشم نیز به بررسی انتخاب میراث جهانی جادۀ ابریشم برای ثبت در فهرست میراث جهانی پرداخته شد.

به گفته رضوانفر، در این نشست در زمینه محور دوم این جاده‌ در کشورهای ازبکستان و تاجیکستان به نام مسیر پنجیکنت ـ سمرقند ـ بیکند هم بحث و تبادل نظر شد.

وی در ادامه به برگزاری همایش «اهمیت جاده بزرگ ابریشم در توسعه حال و آینده» با حضور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران اشاره کرد و گفت: در این همایش که بیش از ۶۰ میهمان از کشورهای مسیر جاده ابریشم حضور داشتند، سخنرانان در چندین کارگروه از جمله اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و هنری، به تبادل نظر پرداختند.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۳:۴۵

۲۹ آذر ۱۳۹۷

کد خبر :

42203

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک