مهمترین ایراد طرح استانی شدن انتخابات مجلس چیست؟ ترکمن نیوز: عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی مهمترین ایراد طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از تسنیم، احمد علیرضابیگی با اشاره به مصوبه مجلس درباره استانی شدن انتخابات مجلس، اظهار داشت: در این مصوبه، استانی، تناسبی و حزبی شدن انتخابات در هم تنیده شده که باعث سردرگمی کاندیداها و همچنین افرادی که می‌خواهند رأی بدهند می‌شود.

وی افزود: طبق این طرح، کاندیدایی که ۱۵ درصد آرای حوزه فرعی را به دست بیاورد آرای این کاندیدا در سطح استان شمارش می‌شود و هر شخصی که بالاترین رأی را در استان داشته باشد وارد پارلمان می‌شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراهای مجلس ادامه داد: اگر کاندیدایی در حوزه انتخابیه فرعی ۴۰ درصد آرا را به دست بیاورد و رقیب دیگر که ۱۵ درصد آرا را در حوزه فرعی به دست آورده اما در سطح استان آرای بیشتری را کسب کرده، این شخص تقدم پیدا کرده و وارد مجلس می‌شود.

علیرضابیگی تصریح کرد: این شیوه باعث می‌شود که شخصی که در حوزه انتخابیه فرعی مورد اعتماد مردم بوده و درصد بالاتری از آرا را به دست آورده وارد مجلس نشود که همین مسئله باعث نارضایتی مردم و کاهش مشارکت می‌شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس با ابراز اینکه در مصوبه مجلس به‌‌روی احزاب تکیه شده اما در کشور احزاب قوی شناسنامه‌دار وجود ندارد که بتوان از طریق آن انتخابات را دنبال کرد، اظهار داشت: با توجه به فقدان سازوکار‌های حزبی در کشور احزاب نمی‌توانند نقش ایفا کنند؛ در نتیجه قطعاً پشتوانه‌های پولی و قدرت جایگزین احزاب می‌شوند که حمایت‌های مالی کاندیدا‌ها را در صندلی‌های مجلس خواهد نشاند.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۰۵

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

52262

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک