گرد و غبار قره‌قوم 300x198 - مهار گرد و غبار قره‌قوم مستلزم همکاری ترکمنستان استتورکمن نیوز: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: ما آماده همکاری با جمهوری ترکمنستان برای مهار و مدیریت کانون گرد و غبار در صحرای قره‌قوم آن کشور هستیم، که این امر ملزم به همکاری ترکمنستان است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ علیرضا صحرایی اظهار داشت: کانون قره‌قوم در کشور همسایه، ترکمنستان واقع در شمال خراسان رضوی یکی از کانون های گرد و غبار خارجی که طی سه سال اخیر کیفیت هوای مشهد را تحت تاثیر خود قرار داده است.
وی ادامه داد: هم اکنون در حال پیگیری این موضوع هستیم و در صورتی که اقدامات دیپلماتیک انجام شود و بتوان ارتباط کارشناسی با کشور همسایه برقرار کرد، می توان هم دانش و تجربه ۵۵ ساله و هم زیرساختی که در زمینه تولید نهال در خراسان رضوی وجود دارد را در این رابطه به اشتراک گذاشت.

صحرایی افزود: امیدواریم با کمک نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق که پیگیر موضوع است این کار مشترک انجام شود.

وی با بیان این که ادامه کانون ‌قره‌قوم در شهرستان سرخس قرار دارد افزود: خوشبختانه کانون گرد و غبار سرخس تثبیت شده و این کانون نمونه کار خوبی برای نشان دادن توانمندی خراسان رضوی در زمینه مبارزه با بیابان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: محل کانون قره‌قوم باید از نزدیک توسط کارشناسان مشاهده و سنجش شود و همه چیز در درجه نخست به تمایل کشور همسایه برای انجام این همکاری مربوط می‌شود، زیرا در صورتی که این کانون برای خود آن‌ها آثار منفی نداشته باشد به طور قطع تمایل آنان به همکاری برای این کار کم خواهد شد.

وی به چندین دهه تجربه کارشناسان خراسان رضوی در مهار کانون‌های بحرانی و عرصه های بیابانی اشاره و بیان کرد: از سال ۱۳۴۳ کار مهار کانونهای بحرانی در خراسان رضوی شروع و موجب شده هم اکنون کانون فعالی که منجر به معضل ریزگرد در شرق کشور شود نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: ریزگرد‌ها در هر منطقه‌ای سه محدوده “برداشت، انتقال و انباشت” دارند که در مورد کانون گرد و غبار قره‌قوم، ترکمنستان، منطقه برداشت، شهر‌های سرخس و قوچان محدوده انتقال و کلانشهر مشهد محدوده انباشت گرد و غبار است.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۵۹

۱۵ مهر ۱۳۹۸

کد خبر :

62847

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک