ترکیه ترکمن نیوز 300x151 - مقامات ازبکستان و ترکیه موضوع امضای قرارداد تسهیل همکاری‌های تجاری را بررسی کردندترکمن نیوز:  مقامات ازبکستان و ترکیه موضوع امضای قرارداد تسهیل همکاری‌های تجاری را بررسی کردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  مقامات ازبکستان و ترکیه در چارچوب پنجمین دور گفت‌وگوهای مجازی بین تاشکند و آنکارا موضوع امضای قرارداد تسهیل همکاری‌های تجاری را بررسی کردند.

در این نشست ویدیویی کارشناسان برجسته وزارتخانه‌ها و ادارات مربوط ۲ کشور شرکت کردند.

طرفین تاکید کردند تسهیل همکاری‌های تجاری یک ابزار مهم و موثر در افزایش حجم مبادلات بازرگانی ۲ کشور در آینده نزدیک تا مرز ۵ میلیارد دلار است.

هدف از امضای این قرارداد را می‌توان تحکیم روابط اقتصادی و بازرگانی از طریق ایجاد شرایط مناسب برای تجارت بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان ۲ کشور نام برد.

طرف ترکیه آمادگی وزارت تجارت این کشور را برای ارائه کمک فنی مورد نیاز در مسائل پیوستن ازبکستان به سازمان تجارت جهانی از جمله در زمینه رایزنی در موضوع دامپینگ، اقدامات حمایتی و همچنین حمایت از کارآفرینان بخش کشاورزی اعلام کرد.

مبادلات بازرگانی این ۲ کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی با ۳۹٫۹ درصد افزایش در حدود ۲ میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار بوده است.

فقط در سال ۲۰۱۷ میلادی در ازبکستان بیش از ۲۰ شرکت مشترک با سرمایه سرمایه‌گذاران ترکیه ایجاد شده است.

امروز در ازبکستان با حضور شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه طرح‌های بزرگی از جمله تولید فناوری‌های پیشرفته، مدرنیزه کردن زیربناهای انرژی، حمل و نقلی و مخابراتی، نظامی و گردشگری اجرا می‌شود.

ترکیه استقلال این کشور را در تاریخ ۱۶ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخت و در تاریخ ۴ مارس سال ۱۹۹۲ میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۲۹

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

75720

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک