مصرف آب مردم گلستان 2 تا 5 برابر استاندارد جهانیاخباراستانی-ترکمن نیوز- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گلستان گفت: باوجود کاهش ذخیره منابع زیرزمینی؛ مردم این استان ۲ تا ۵ برابر استاندارد جهانی آب مصرف می کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، محمد هادی رحمتی اظهار کرد: استاندارد جهانی مصرف آب ۱۱۰ تا ۱۲۰ لیتر طی شبانه روز است که در استان گلستان این میزان در شرایط عادی بین ۲۲۰ تا ۲۳۰ لیتر و در ایام پیک مصرف همچون تابستان و عید نوروز به ۵۰۰ لیتر هم افزایش می یابد.

وی ابراز داشت: با در نظر گرفتن کاهش بارش ها و مشکل کم آبی در گلستان انتظار داریم شهروندان تمام نقاط گلستان صرفه جویی در مصرف آب را جدی گرفته و رعایت کنند.

وی با بیان اینکه ذخیره منابع زیرزمینی گلستان کافی نیست، گفت: برداشت بی رویه بخش کشاورزی از چاهها، کاهش بارندگی و گرم شدن هوا تا یک درجه سانتی گراد موجب شده تا تامین آب آشامیدنی مردم گلستان با چالش مواجه شود.

به گفته وی؛ سال قبل ۸۰ میلیون مترمکعب آب آشامیدنی وارد شبکه توزیع خانگی شهرهای گلستان شد و امسال هم در همین حدود تامین خواهیم داشت که ۹۶ درصد آن از چاهها و فقط ۴ درصد از منابع سطحی نظیر رودخانه و چشمه ها استحصال می شود.

وی بیشترین چالش تامین آب را در شهرهای گرگان، بندرگز، آزادشهر و فاضل آباد عنوان و خاطرنشان کرد: در صورت رعایت نکردن الگوی مصرف احتمال دارد اهالی این شهرها در فصل تابستان با کمبود مواجه شوند.

مدیرعامل آبفای شهری گلستان گفت: در گرگان که بیشترین جمعیت استان را دارد به طور عادی ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه آب آشامیدنی وارد شبکه توزیع می شود و فقط در صورت صرفه جویی نگرانی به حداقل می رسد.

رحمتی افزود: هم اکنون ۳۹۵ هزار مشترک در ۲۲ نقطه شهری گلستان از خدمات شرکت آبفا بهره مند هستند که از همه آنها در تابستان پیش رو انتظار همکاری و صرفه جویی داریم.

گفتنی است تامین آب روستاها با شرکت آبفای روستایی است.

تامین آب روستاهای گلستان را نیز به سختی انجام می شود بطوریکه هم اکنون آب آشامیدنی ۱۱۰ روستا با تانکر سیار توزیع می شود که در فصل تابستان تا ۲۸۱ روستا افزایش می یابد.

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۱۰

۱۲ خرداد ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک