وکیلی 5 300x195 - مصاحبه اختصاصی ترکمن نیوز با مربی والیبال تیم ملی نوجوانان کشور+عکسمصاحبه –تورکمن نیوز: حضور محمد وکیلی (سر مربی موفق تیم ملی نوجوانان کشور) در گنبدکاووس بواسطه میزبانی نوجوانان کشور طبق هماهنگی داز گنبدی، فرصتی فراهم شد تا با این مربی آرام و دوست داشتنی که با طمانینه خاصی صحبت می‌کرد، گپی مفصل درباره والیبال کشور و گنبدکاووس داشته باشیم. امیدواریم مشاوره ها و کدهایی که آقای وکیلی بدرستی اشاره کردند مورد استفاده اهالی توپ و تور این منطقه قرار بگیرد.

آقای وکیلی چه تمهیداتی اندیشیده اید که نماینده شایسته ای در تونس همراه با نوجوانان باشید؟

من در عرض یک سال دو بار به گنبدکاووس آمدم . بار اول همراه با درنا در کوران مسابقات لیگ و بار دوم میزبانی گنبدیها در نوجوانان. مهمان مردمی صادق، مهربان و والیبال فهم. شور هیجان والیبالی در ترکمن صحرا موج می‌زند. در حقیقت اینجا مردم با والیبال نفس می‌کشند که در کمتر جای دنیا چنین پتانسیلهایی یافت می‌شود. اما مسابقات نوجوانان از  ۲۷مرداد الی ۶ شهریور سال آینده در کشور تونس انجام می‌شود. مدافع عنوان قهرمانی هستیم و کار بسیار سختی را در پیش داریم. شرکت در مسابقات لیگ برتر با نام درنا که شاکله اصلی تیم ملی می‌باشد، کمک فراوانی به ما و بازیکنان کرد.مبارزه در گرماگرم مسابقات ،هیجان لیگ و مبارزه در میدانهای سخت همراه با تماشاگران پر شور مخصوصا در زمین گنبد واقعا موهبت بزرگی برای آیندگان شد. بازی در مقابل بازیکنان بزرگ که تجربه المپیک و لیگ جهانی را دارند از هر چیزی برای ما ارزشمندتر است. درست که در انتهای جدول بودیم ولی بواسطه بازی زیبا و شجاعانه بازیکنانم، هیچ تیمی ما را دست کم نگرفت و کلیه باشگاه‌ها با نفرات اصلی در مقابل ما قرار گرفتند و من از کلیه مربیان حاضر در لیگ تشکر می‌کنم که این فضا را برای درنا بوجود آوردند.

مصاحبه اختصاصی ترکمن نیوز با مربی والیبال تیم ملی نوجوانان کشور+عکس

با توجه به حضور شما در مسابقات نوجوان کشورمان، امکان اضافه شدن نفرات جدید به تیم ملی وجود دارد؟

من بلافاصله پس از اتمام آخرین بازی درنا در لیگ بعد از استراحت کوتاهی خودم را به گنبدکاووس رساندم تا از نزدیک در جریان این مسابقات باشم. درسته که شاکله اصلی تیم ملی درنا می‌باشد، ولی این تیم نقاط ضعفی هم دارد که ما باید بدنبال ترمیم این نقص باشیم. مجموعه تیم ملی تعصبی روی هیچ بازیکنی از قبیل قومیت، شهر یا استانی ندارد و ما قصد داریم بهترین‌ها در تیم ملی کشورمان باشد.

آیا بازیکنی را از گنبدکاووس برای دعوت به تیم ملی در نظر گرفتید؟

فضا برای کار واسه کسانی که واقعا شایستگی را داشته باشند چرا که نه، بله وجود دارد. در تیم ملی باز است.

بعد از احسان دانش دوست نمایند‌ه‌ای از استان در تیم ملی وجود ندارد؟ نه اینطور نیست که بازیکنی از این خطه نباشد. بازیکن با استعدادی همچون ایمان قلیچ راد از همین منطقه است. درسته که از باشگاه تهرانی دعوت شده ولی بچه همین شهر است. دوره قبل نیز احسان و فتوحی فر بودند. بالاخره تا انتخاب نهایی ممکن است خیلی از نام‌ها جا به جا شوند. در سال ۲۰۰۷ که تیم ملی قهرمان شد ۴ نفر از همین منطقه در تیم ملی حضور داشتند. یا سال قبل چهار نفر از ارومیه در تیم بودند.

مصاحبه اختصاصی ترکمن نیوز با مربی والیبال تیم ملی نوجوانان کشور+عکسعلت افت اکثر بازیکنان ترکمن صحرا بعد از نوجوانان و جوانان را در کجا میتوان ریشه یابی کرد؟ اگه میخواهیم با مثالی این سئوال را ادامه بدهیم میتوان به دریافت‌های بد جمعی از بازیکنان این منطقه و نبود سرعت و دفاع وسط قهار اشاره کرد:

ببینید دریافت در والیبال نکته کلیدی  و حیاتی است. شما وقتی به والیبال نگاه می‌کنید به سرویس زننده کمتر زوم می‌کنید، بلکه به دریافت اول توجه می‌کنند. توقع این است که دریافت اول به دست پاسور خوب برسد تا برنامه حمله طبق سیستم طراحی شده به پیش برود. برای همین است که بازیکنان دریافت کننده فشار روانی بالایی را باید تحمل کند. در گنبد بگوییم دریافت کننده نیست، نه، داریم ولی تایم‌های زیادی باید برای دریافت و سرویس طبق متدهای جدید تمرینی اختصاص داده شود. وقتی فرهاد قائمی در تیم ملی نوجوانان بود ساعت‌های طولانی برای بهتر شدن دریافت اول این بازیکن وقت گذاشته شد. من به یاد دارم وقتی فرهاد در بانک سرمایه بود قبل از بازیکن‌ها به محل تمرین میومد و دریافت کار میکرد.

وکیلی 7 300x200 - مصاحبه اختصاصی ترکمن نیوز با مربی والیبال تیم ملی نوجوانان کشور+عکسپس خود بازیکن باید زحمت بکشد. وقت بگذارد. تمرکز خود را  برای تمرین و والیبال خرج بکند. اما در مورد افت بازیکنان این خطه بعد از اتمام دوره جوانی. سئوال خوبی را وسط انداختید. من با گفتن مثالی این مشکل را می‌خواهم کالبد شکافی کنم: صابر کاظمی بازیکن همین استان می‌باشد. این بازیکن را به بازی‌های خارج از کشور نبردم ولی در کمپ نگه داشتم. چون شناخت کافی از این بازیکن زحمت‌کش داشتم. پله پله ترقی کرد و در حال حاضر یکی از بهترین پشت خط های کشورمان می‌باشد. اما در ترکمن صحرا شما باید در کنار آکادمی‌ها و مدارس والیبالی سالن وزنه داشته باشید. به بخش بدنسازی بها بیشتری بدهید. استعدادهای والیبالی که در این منطقه وجود دارد فراتر از استانهای دیگر است. ولی آنچه که بازیکنان ترکمن صحرا را از پیشرفت نگه می‌دارد عدم توجه یا شدت کمتر این بازیکنان به بدنسازی می‌باشد. در این منطقه نیک می‌دانم که بازیکنان بدنسازی را کم اهمیت قرار می‌دهند. همیشه گفتم بازیکنان گنبدی باید کار بدنسازی را در تفکراتشان بگنجانند. البته این مربوط می‌شود به نحوه مدیریت مربیان این منطقه که بایستی بدنسازی علمی را نهادینه کنند. بازیکن گنبدکاووس اگر در بحث تکنیک از ۱۰۰ به ۹۰ رسیده‌اند ولی در بدنسازی از ۱۰۰ به ۳۰ یا ۴۰ نیز نرسیده‌اند.

مصاحبه اختصاصی ترکمن نیوز با مربی والیبال تیم ملی نوجوانان کشور+عکس

به نظر شما مربیان این منطقه چه نقشی می‌توانند در ارائه برنامه‌های بدنسازی و تکنیکی و پیکرشناسی داشته باشند؟

باید تفکرات خودشان را عوض کنند. تا این ذهنیت‌ها عوض نشود،‌ هیچ گره ای باز نمی‌شود. البته از سه الی چهار سال پیش اقدامات خوبی در این منطقه انجام شده ولی کافی نیست. باید از ۸ جلسه تمرینی در حالت خوش‌بینانه سه جلسه به بدنسازی اختصاص داده شود. اگر این تعداد به ۴ برسد خیلی خوب است. اگر بازیکن به بدنسازی کمتر اهمیت بدهد در پرش، عضلات و ماندگاری خود جفا کرده است. ما در ترکمن صحرا علاقمند به والیبال زیاد داریم ولی رغبت به کار با بدنسازی کمتر مشاهده می کنیم. شک نکنید دو بازیکن همطراز که اولی همراه با کار با توپ به بدنسازی خود نیز اهمیت می‌دهد و دیگری فقط والیبال بازی می‌کند، گزینه دومی مدام در حال صدمه دیدن است، عمر والیبالی این بازیکن نیز کوتاهتر از بازیکن اولی است.

مصاحبه اختصاصی ترکمن نیوز با مربی والیبال تیم ملی نوجوانان کشور+عکس

علت ورود قطره چکانی آیندگان از این منطقه به تیم ملی چه می تواند باشد؟ در حالیکه بازیکن قد بلند نیز داریم.

دعوت شدن به تیم ملی یه مسئله است و انتخاب شدن مسئله دیگر. ما در حال حاضر بازیکنانی همچون توخته، مهران فیض، جلوه، یا سرلک (بهترین سرویس زننده لیگ) را داریم که از میانگین قدی بسیار خوبی برخوردار هستند. شما نگاه کنید محمود آبادی با آوراژ قدی ۲٫۱۴ در لیگ بازی می‌کند. ولی این فاکتورها بخشی از امتیازات بازیکن محسوب می‌شود. ممکن است جابه‌جایی‌های فراوانی تا شروع مسابقات جهانی در نام‌ها صورت بگیرد. قرار گرفتن نام بازیکن در لیست نهایی به کارکترهای مختلفی وابسته است. که همه این عوامل دخیل هستند. البته استثناء در بین بازیکنان وجود دارد، فرهاد قائمی که به این مفتی‌ها پیراهن تیم ملی را به کسی نمیدهد. مگر جوانتر از فرهاد نداریم ؟چرا داریم ولی فرهاد خواسته تمام مربیانی که با خود کار کرده‌اند به نحو بسیار مطلوبی بر آورده کرده است. در این راه فراز و نشیب‌های فراوانی سد راه بازیکن قرار می‌گیرد. شاید به تیم ملی نوجوانان دعوت نشود ولی به جوانان فرا خوانده شود. و همچنین بعد از نوجوانان به جوانان دعوت نشود و پیراهن بزرگسالان را بر تن کند. ببینید آقای شیروانیْ اسماعیل مسافر را نه به مسابقات مصاحبه اختصاصی ترکمن نیوز با مربی والیبال تیم ملی نوجوانان کشور+عکسآسیایی بلکه به رقابت‌های جهانی بردیم. در حال حاضر اسماعیل بازیکن پخته‌ای شده، از لحاظ تکنیک و شعور والیبالی عملکرد بالایی دارد. ولی مسافر برای رسیدن به شاخص های بازیکن بین‌المللی که بتواند با هم پستی‌های خود در جهان مبارزه کند می‌بایستی قوای جسمانی خود را بالا ببرد، و بدنسازی را در کنار کارهای تکنیکی در اولویت قرار بدهد.

در لابلای صحبت‌هایمان به یکباره صحبت احسان دانش دوست پیش آمد. سر مربی تیم ملی در مورد دانش دوست می‌گوید: احسان بازیکنی با تکنیک و با هوش است. احسان کار با وزنه و بدنسازی را در برنامه‌های والیبالی خود گنجانده است. وقتی در مسابقات جهانی در مقابل ایتالیا شریفی قفل کرده بود، اما احسان دانش دوست بازی را به ما برگرداند. این بازیکن خوش اخلاق می‌تواند آینده روشنی را داشته باشد. پارسال در شمس کنار ما بود، امسال نیز گنبد فضای خوبی را برای احسان فراهم کرد شک نکنید دانش دوست با این روند در سن ۲۰ الی ۲۱ سالگی یکی از بهترین‌های کشورمان در پست دریافت می‌تواند باشد. من حرفم روی این نکته تاکید می‌کنم، اگر گنبدکاووس می‌خواهد از پتانسیل‌های خود بهره ببرد باز هم تاکید می‌کنم آمادگی جسمانی و بدنسازی را سر لوحه کار خود قرار بدهند. برای زدن سرویس‌هایی با سرعت بالا و اسپک‌های آتشین و دفاع‌های استوار، بازیکن باید بدنسازی فوق العاده‌ای را پشت سر بگذارد. اگر این چنین نباشد در همان حد با انواع آسیب دیدگی‌ها باقی می‌ماند. وقتی در مسابقات جهانی می‌بینیم که بازیکن از بالای آنتن توپ می‌زند ما نمی‌توانیم بگوییم آقا کمی ارتفاع تور یا توپ را پایین بیار ما برای رسیدن با این چنین بازیکنی لازم است خودمان را به آن سطح و حتی بالاتر برسانیم.

مصاحبه اختصاصی ترکمن نیوز با مربی والیبال تیم ملی نوجوانان کشور+عکسوقتی سئوال آخر را از سر مربی تیم ملی پرسیدم ایشان در برابر خواسته ما سئوالی از من پرسید که ساعت ها محو پیدا کردن جواب شدم اما سئوال ما: آقای وکیلی فدراسیون قصد ندارد از مربیان گنبدی بر روی نیمکت تیم ملی مخصوصا در پایه‌ها بهره ببرد؟ مربیانی که با روش های جدید کار روی آیندگان آشنا شده، الگو برداری کرده و این تجربیات را به ترکمن صحرا انتقال بدهند.

آقا شیروانی شما جواب این سئوال را برای من بگویید چرا احد ارمشی را که در جدول جایگاه خوبی همراه گنبدکاووس داشت برکنار کردند، ثانیا بعد از برکنار ارمشی چرا به مربیان بومی خود اعتماد نکرده و از تهران مربی آوردند؟در وهله اول مربیان بومی خودتان در شهر خودشان از احترام ویژه‌ای باید برخوردار باشند. همچنین مربیان گنبدی باید از همدیگر حمایت بکنند. بالاخره نیمکت مربیگری ارثیه هیچ کس نیست. بنابراین وقتی مربی گنبدی برای والیبال شهرش به عنوان مربی انتخاب می‌شود همه باید از او حمایت کنند.

این در همه جای دنیا از صربستان و برزیل و آرژانتین و خیلی کشورها وجود دارد. اما در مورد نیمکت تیم ملی که اتفاقا با بای محمد دوجی در چند وقت پیش در مورد امور والیبالی صحبت‌های خوبی را داشتیم. بای محمد همبازی من و رفیق ششدانگ بنده است. قبلا رقیب بودیم و حالا رفیق هستیم. من نیز قریب به بیست سال کمک مربی مربی‌های مختلفی بودم. زمان کمی نیست. منتها صبوری به خرج دادم. تجربیات زیادی را کسب کردم. مربیانی نیز که به نیمکت تیم ملی می‌خواهند برسند باید سالها کمک مربی باشند تا آبدیده شوند. وقتی ۴ نفر از بازیکنان گنبدی در تیم ملی بودند بای محمد نیز روی نیمکت تیم ملی بود. پارسال ۴ نفر از ارومیه در تیم ملی بودند و یک نفر از آن خطه به نیمکت تیم ملی اضافه شد. بنابراین فدراسیون والیبال در سیاست‌های خود تبعیضی قائل نیست. مهم پیشرفت والیبال کشورمان است.

شیروانی 1 300x200 - مصاحبه اختصاصی ترکمن نیوز با مربی والیبال تیم ملی نوجوانان کشور+عکسخبرنگار: شیر محمد شیروانی

 

 

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۵۹

۰۹ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

46643

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک