ترکمن نیوز
تاریخ : امروز سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

https://turkmensnews.com/wp-content/uploads/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A7%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%85%D9%86-6-1024x630.jpgسوارکاری- تورکمن نیوز- استان گلستان سرزمینی با اقوام و فرهنگ مختلفی است که هر قوم نماد‌های و علاقمندی‌های منحصر به خود را دارد، قوم ترکمن یکی ازاین قوم هاست با قدمتی طولانی که بیشتر مردمان این قوم به کار ماهیگیری و پرورش اسب مشغول هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، قوم ترکمن اسب را عزیزترین مددکار خود دانسته و در طول تاریخ، ترکمن با اسبش شناخته شده است و اسب‌های ترکمن علاوه بر منطقه شمال شرقی ایران در کشور‌های ترکمنستان، روسیه و برخی از کشور‌های همسایه شمال ایران نیز پرورش می‌یابد.

تفاوت اسب‌های ترکمن با دیگر نژاد‌ها

اندام متناسب، بدن کشیده و با ظرافت، اندام حرکتی ظریف در عین حال مستحکم، نیم رخ صاف یا برجسته، سینه باریک و پشت و کمر کوتاه و مستقیم، گردن طویل از خصوصیات این نژاد است.

https://turkmensnews.com/wp-content/uploads/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A7%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%85%D9%86-5-1024x630.jpg

اسب‌های ترکمن را اصولاً به لحاظ نژادی به اسب‌های اولیه تارپان و اسب‌های تیپ سوم منسوب می‌کنند که یکی از قدیمی‌ترین نژاد‌های دنیاست.

اسب‌های ترکمن به لحاظ داشتن استقامت در برابر شرایط نامساعد محیطی معروف هستند و یکی از صفات برجسته اسب‌های ترکمن طولانی بودن عمر باروری این نژاد مقایسه با سایر نژاد‌ها است.

تاریخچه سوارکاری در گلستان

ایگدری دبیر هیئت سوارکاری استان گلستان گفت: اسب‌های ترکمن از زمان‌های گذشته در مراسم و جشن‌های مختلف یار و یاور مردم این منطقه بوده اند و از سال ۱۳۵۳ مجموعه سوارکاری گنبدکاووس فعالیت خود را آغاز کرد و البته سوارکاری شهرستان بندر ترکمن سابقه طولانی‌تر دارد که تا کنون در این مجموعه‌ها کورس‌های اسب دوانی در فصل‌های مختلف برگزار می‌شود.

ایگدری افزود: این مجموعه‌ها در شهرستان‌های بندرترکمن، گنبدکاووس و آق قلا با هدف مسابقات اسب دوانی، تولید و پرورش اسب‌های نژاد ترکمن پایه گذاری شد.

وی افزود: مجموعه‌های سوارکاری استان به شرکت توسعه و نگهداری از اماکن ورزشی کشور تعلق دارد.

نبود زیر ساختار‌های اصولی مشکل اصلی مجموعه‌های سوارکاری

مجموعه‌های سوارکاری در بسیاری از کشور‌ها به عنوان منبع درآمد محسوب می‌شود که با مدیریت و سرمایه گذاری علاوه بر توسعه مجموعه‌های سوارکاری باعث ایجاد اشتغال و درآمد خواهد شد.

http://turkmensnews.com/wp-content/uploads/Savarkari-30F-3.jpg

تفریحگاه‌هایی که می‌توان با ورود سرمایه گذاران به این حوزه به درآمد استان و رونق اقتصادی کمک کرد.

ایگدری دبیر هیئت سوارکاری گلستان گفت: مالک مجموعه‌های سوارکاری استان شرکت توسعه و نگهداری از اماکن ورزشی کشور است که هیچ سودی برای مجموعه‌ها ندارد.

ایگدری افزود: این شرکت سالانه مجموعه‌ها را به بخش‌هایی اجاره می‌دهد که جز اتلاف وقت و هدر رفتن پتانسیل استان فایده دیگری ندارد.

وی افزود: شرکت باید روال خود را تغییر دهد و مجموعه‌ها به بخش خصوصی و طرح سرمایه گذاری بلندمدت واگذار کند، واگذاری که باید با مطالعه و شناسایی صفر تا صد مجموعه باشد و آورده‌ای هم داشته باشد.

وی ادامه داد: توسعه مجموعه سوارکاری استان با بخش خصوصی توانمند و با برنامه ریزی بلندمدت و تاثیر گذار و با حداقل هزینه ۵ تا ۶ میلیارد تومانی محقق می‌شود.

مجموعه‌های سوارکاری استان استاندارد نیستند

مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان گلستان چندی پیش در سال ۹۶ به مدیریت نامناسب مجموعه‌های سوارکاری گلستان اشاره کرده و گفته بود: گلستان میراث دار مدیریت نا مناسب ۲۰ ساله فدراسیون است و امروز باید برای رفع مشکل باید هزینه‌هایی پرداخت شود.

بهمن طیبی مجموعه سوارکاری گنبدکاووس

بهمن طیبی افزود: برگزاری مسابقات طبق قانون تحت پوشش فدراسیون سوارکاری است که به نمایندگی هیئت سوارکاری استان واگذار شده است، اما امکانات رفاهی و ورزشی فراهم نیست.

وی ادامه داد: همه ما خواستار واگذاری مجموعه‌ها به بخش خصوصی هستیم تا از این ظرفیت برای ایجاد شغل و درآمد و گردشگری استفاده کنیم و به استاندار‌های دنیا نزدیک شویم.

وزیر ورزش و جوانان در سفر خود به استان گلستان و بازدید از مجموعه سوارکاری گنبد کاووس که در ۲۴ اسفندماه سال ۹۶ انجام شده بود در حاشیه برگزاری مسابقات اسب دوانی گفت: شور و هیجان موجود در برگزاری رقابت‌های اسبدوانی گنبد کاووس اتفاق خوبی است و موجب شده تا اوقات فراغت جوانان در فضایی سالم پر شود.

https://turkmensnews.com/wp-content/uploads/Bazdid-TurkmensNews-5-1024x683.jpg

سلطانی فر افزود: این شهرستان کانون سوارکاری و اسب دوانی کشور است و بنده به عنوان متولی ورزش کشور اعتقاد دارم باید به توسعه این رشته در منطقه کمک کنیم.

وی افزود: باید امکانات بیشتری در اختیار علاقه‌مندان به سوارکاران و اسبدوانی در گنبد کاووس قرار بگیرد و مردم در فضایی مناسب‌تر از این مسابقات دیدن کنند.

وی ادامه داد: یکی از اولویت‌های ما در وزارت ورزش و جوانان توسعه ورزش در شهرستان هاست که گنبد هم شامل آن می‌شود، زیرا ظرفیت‌های ورزشی فوق العاده‌ای در این منطقه وجود دارد.

وزیر ورزش و جوانان در خصوص توسعه سوارکاری و اسب دوانی گنبد گفت: یکی از برنامه‌های ما ورود بخش خصوصی به مجموعه سوارکاری و مسابقات اسب دوانی است، زیرا این ورزش ریشه دار باید شرایط بهتری نسبت به حال حاضر داشته باشد و بتوان این رقابت‌ها در فضایی مدرن برگزار شود.

پیست ماسه‌ای تنها شرایط نیمه مساعد در کورس گنبد

ایگدری دبیرهئیت سوارکاری گفت: در سال ۹۲ طرح پیست ماسه‌ای معمولی در مجموعه گنبد اجرا شد که باعث اجرای برگزاری مسابقات در فصل زمستان شد که تاثیر بسزایی در درآمد داشته است.

وی افزود: در این مجموعه‌ها وجود اصطبل‌های مناسب، امکانات رفاهی مناسب برای مربیان باعث مشارکت بیشتر مردم و در نهایت به درآمد و حتی ایجاد شغل افراد کمک کند، ولی متاسفانه مربیان سوارکاری هنوز در چادر‌ها در مجموعه برای تمرین حضور دارند و این یعنی هنوز با استاندار‌های دنیا فاصله بسیار زیادی داریم.

https://turkmensnews.com/wp-content/uploads/Bazdid-TurkmensNews-1-1024x683.jpg

وی افزود: یکی از راهکار‌ها می‌تواند تشکیل کمپ تمرینی مربیان در خارج از مجموعه سوارکاری باشد تا بتوانند با داشتن امکانات رفاهی و ورزشی مناسب برای تمرین بر خوددار باشند و در روز اجرای مسابقه وارد مجموعه شوند و این همان رشد و توسعه سوارکاری استان است.

در استان گلستان در هر فصل از مسابقات سوارکاری حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ راس اسب شرکت می‌کنند و علاقه‌مندان با حضور خود در مجموعه‌های سوارکاری شور و هیجان این مسابقات را دوچندان می‌کنند.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: yjc.ir

 

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

ترکمن ها در “افغانستان” مسجد می‌سازند...

سیدمناف هاشمی در لیست ۱۴ استاندار بازنشسته نیست...

مسابقه اسبدوانی در شهرستان راز و جرگلان برگزار می شود...

ایجاد ۴۰۰۰ شغل تا پایان امسال در گنبدکاووس...

نامه نگاری بین ادارات گنبد از اول آذر الکترونیکی می شود...

آغاز به کار مرکز جامع بیماران خاص درگلستان...

جشن برداشت محصول در ترکمنستان+تصاویر...

استرآباد در سفرنامه‌های عصر قاجار

مناطق آزاد؛ آدرس غلط برای معضل قاچاق...

پیش بینی دمای استان گلستان دوشنبه بیست و یکم آبان ماه...

مسئولیت علما در جامعه بسیار خطیر می باشد...

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در گلستان مشاهده نشده است...

وظیفه ما ریشه کنی فقر در کشور است

مدرسه فوتبال افتخار ایرانیان چشم اندازی برای درخشش ستارگان ترکمن ...

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان معرفی شد...

طولانی ترین پل های جهان کدامند؟

کشف سوخت قاچاق در شهرستان آق قلا

قطع عضو کارگر کارخانه در گنبدکاووس

جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام حکایتی ناگفته از آداب و رسوم و صنا...

آغاز زندگی ۸ زوج ترکمن با برگزاری آداب و رسوم سنتی+گزارش تصویری...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاین : 8

بازدید امروز : 1481

بازدید دیروز : 13130

بازدید این هفته : 72247

بازدید این ماه : 343652

بازدید کل : 343652

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

بالا