https://turkmensnews.com/wp-content/uploads/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A7%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%85%D9%86-6-1024x630.jpgسوارکاریتورکمن نیوز استان گلستان سرزمینی با اقوام و فرهنگ مختلفی است که هر قوم نماد‌های و علاقمندی‌های منحصر به خود را دارد، قوم ترکمن یکی ازاین قوم هاست با قدمتی طولانی که بیشتر مردمان این قوم به کار ماهیگیری و پرورش اسب مشغول هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، قوم ترکمن اسب را عزیزترین مددکار خود دانسته و در طول تاریخ، ترکمن با اسبش شناخته شده است و اسب‌های ترکمن علاوه بر منطقه شمال شرقی ایران در کشور‌های ترکمنستان، روسیه و برخی از کشور‌های همسایه شمال ایران نیز پرورش می‌یابد.

تفاوت اسب‌های ترکمن با دیگر نژاد‌ها

اندام متناسب، بدن کشیده و با ظرافت، اندام حرکتی ظریف در عین حال مستحکم، نیم رخ صاف یا برجسته، سینه باریک و پشت و کمر کوتاه و مستقیم، گردن طویل از خصوصیات این نژاد است.

https://turkmensnews.com/wp-content/uploads/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%A8-%D8%A7%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%85%D9%86-5-1024x630.jpg

اسب‌های ترکمن را اصولاً به لحاظ نژادی به اسب‌های اولیه تارپان و اسب‌های تیپ سوم منسوب می‌کنند که یکی از قدیمی‌ترین نژاد‌های دنیاست.

اسب‌های ترکمن به لحاظ داشتن استقامت در برابر شرایط نامساعد محیطی معروف هستند و یکی از صفات برجسته اسب‌های ترکمن طولانی بودن عمر باروری این نژاد مقایسه با سایر نژاد‌ها است.

تاریخچه سوارکاری در گلستان

ایگدری دبیر هیئت سوارکاری استان گلستان گفت: اسب‌های ترکمن از زمان‌های گذشته در مراسم و جشن‌های مختلف یار و یاور مردم این منطقه بوده اند و از سال ۱۳۵۳ مجموعه سوارکاری گنبدکاووس فعالیت خود را آغاز کرد و البته سوارکاری شهرستان بندر ترکمن سابقه طولانی‌تر دارد که تا کنون در این مجموعه‌ها کورس‌های اسب دوانی در فصل‌های مختلف برگزار می‌شود.

ایگدری افزود: این مجموعه‌ها در شهرستان‌های بندرترکمن، گنبدکاووس و آق قلا با هدف مسابقات اسب دوانی، تولید و پرورش اسب‌های نژاد ترکمن پایه گذاری شد.

وی افزود: مجموعه‌های سوارکاری استان به شرکت توسعه و نگهداری از اماکن ورزشی کشور تعلق دارد.

نبود زیر ساختار‌های اصولی مشکل اصلی مجموعه‌های سوارکاری

مجموعه‌های سوارکاری در بسیاری از کشور‌ها به عنوان منبع درآمد محسوب می‌شود که با مدیریت و سرمایه گذاری علاوه بر توسعه مجموعه‌های سوارکاری باعث ایجاد اشتغال و درآمد خواهد شد.

http://turkmensnews.com/wp-content/uploads/Savarkari-30F-3.jpg

تفریحگاه‌هایی که می‌توان با ورود سرمایه گذاران به این حوزه به درآمد استان و رونق اقتصادی کمک کرد.

ایگدری دبیر هیئت سوارکاری گلستان گفت: مالک مجموعه‌های سوارکاری استان شرکت توسعه و نگهداری از اماکن ورزشی کشور است که هیچ سودی برای مجموعه‌ها ندارد.

ایگدری افزود: این شرکت سالانه مجموعه‌ها را به بخش‌هایی اجاره می‌دهد که جز اتلاف وقت و هدر رفتن پتانسیل استان فایده دیگری ندارد.

وی افزود: شرکت باید روال خود را تغییر دهد و مجموعه‌ها به بخش خصوصی و طرح سرمایه گذاری بلندمدت واگذار کند، واگذاری که باید با مطالعه و شناسایی صفر تا صد مجموعه باشد و آورده‌ای هم داشته باشد.

وی ادامه داد: توسعه مجموعه سوارکاری استان با بخش خصوصی توانمند و با برنامه ریزی بلندمدت و تاثیر گذار و با حداقل هزینه ۵ تا ۶ میلیارد تومانی محقق می‌شود.

مجموعه‌های سوارکاری استان استاندارد نیستند

مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان گلستان چندی پیش در سال ۹۶ به مدیریت نامناسب مجموعه‌های سوارکاری گلستان اشاره کرده و گفته بود: گلستان میراث دار مدیریت نا مناسب ۲۰ ساله فدراسیون است و امروز باید برای رفع مشکل باید هزینه‌هایی پرداخت شود.

بهمن طیبی مجموعه سوارکاری گنبدکاووس

بهمن طیبی افزود: برگزاری مسابقات طبق قانون تحت پوشش فدراسیون سوارکاری است که به نمایندگی هیئت سوارکاری استان واگذار شده است، اما امکانات رفاهی و ورزشی فراهم نیست.

وی ادامه داد: همه ما خواستار واگذاری مجموعه‌ها به بخش خصوصی هستیم تا از این ظرفیت برای ایجاد شغل و درآمد و گردشگری استفاده کنیم و به استاندار‌های دنیا نزدیک شویم.

وزیر ورزش و جوانان در سفر خود به استان گلستان و بازدید از مجموعه سوارکاری گنبد کاووس که در ۲۴ اسفندماه سال ۹۶ انجام شده بود در حاشیه برگزاری مسابقات اسب دوانی گفت: شور و هیجان موجود در برگزاری رقابت‌های اسبدوانی گنبد کاووس اتفاق خوبی است و موجب شده تا اوقات فراغت جوانان در فضایی سالم پر شود.

https://turkmensnews.com/wp-content/uploads/Bazdid-TurkmensNews-5-1024x683.jpg

سلطانی فر افزود: این شهرستان کانون سوارکاری و اسب دوانی کشور است و بنده به عنوان متولی ورزش کشور اعتقاد دارم باید به توسعه این رشته در منطقه کمک کنیم.

وی افزود: باید امکانات بیشتری در اختیار علاقه‌مندان به سوارکاران و اسبدوانی در گنبد کاووس قرار بگیرد و مردم در فضایی مناسب‌تر از این مسابقات دیدن کنند.

وی ادامه داد: یکی از اولویت‌های ما در وزارت ورزش و جوانان توسعه ورزش در شهرستان هاست که گنبد هم شامل آن می‌شود، زیرا ظرفیت‌های ورزشی فوق العاده‌ای در این منطقه وجود دارد.

وزیر ورزش و جوانان در خصوص توسعه سوارکاری و اسب دوانی گنبد گفت: یکی از برنامه‌های ما ورود بخش خصوصی به مجموعه سوارکاری و مسابقات اسب دوانی است، زیرا این ورزش ریشه دار باید شرایط بهتری نسبت به حال حاضر داشته باشد و بتوان این رقابت‌ها در فضایی مدرن برگزار شود.

پیست ماسه‌ای تنها شرایط نیمه مساعد در کورس گنبد

ایگدری دبیرهئیت سوارکاری گفت: در سال ۹۲ طرح پیست ماسه‌ای معمولی در مجموعه گنبد اجرا شد که باعث اجرای برگزاری مسابقات در فصل زمستان شد که تاثیر بسزایی در درآمد داشته است.

وی افزود: در این مجموعه‌ها وجود اصطبل‌های مناسب، امکانات رفاهی مناسب برای مربیان باعث مشارکت بیشتر مردم و در نهایت به درآمد و حتی ایجاد شغل افراد کمک کند، ولی متاسفانه مربیان سوارکاری هنوز در چادر‌ها در مجموعه برای تمرین حضور دارند و این یعنی هنوز با استاندار‌های دنیا فاصله بسیار زیادی داریم.

https://turkmensnews.com/wp-content/uploads/Bazdid-TurkmensNews-1-1024x683.jpg

وی افزود: یکی از راهکار‌ها می‌تواند تشکیل کمپ تمرینی مربیان در خارج از مجموعه سوارکاری باشد تا بتوانند با داشتن امکانات رفاهی و ورزشی مناسب برای تمرین بر خوددار باشند و در روز اجرای مسابقه وارد مجموعه شوند و این همان رشد و توسعه سوارکاری استان است.

در استان گلستان در هر فصل از مسابقات سوارکاری حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ راس اسب شرکت می‌کنند و علاقه‌مندان با حضور خود در مجموعه‌های سوارکاری شور و هیجان این مسابقات را دوچندان می‌کنند.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: yjc.ir

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۱۰

۲۷ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

33003

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک