هوافضا 300x151 - مشارکت ترکمنستان و فرانسه در عرصه هوافضاترکمن نیوز:  چهارمین دور رایزنی‌های سیاسی بین وزارتخانه‌های امور خارجه ترکمنستان و فرانسه برگذار شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ریاست هیأت فرانسوی در این نشست مجازی را «فریدیریک موندولونی» رئیس بخش قاره اروپا و وزارت امور خارجه این کشور و هیأت ترکمنی را «وفا حاجی اف» معاون وزارت امور خارجه ترکمنستان بر عهده داشتند.

طی این نشست اعلام شد که مقامات ترکمنستان و فرانسه در آینده می‌توانند مشارکت متقابل بین دو کشور در عرصه هوا فضا برقرار کنند.

دو طرف در جریان این دیدار ویدئویی مسائل مهم همکاری‌های متقابل سودمند بین «عشق آباد» و «پاریس» را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

ارتباطات بالقوه دو کشور در عرصه هوا فضا از جمله موضوعاتی بود که طرفین در جریان این نشست به بررسی آن پرداخته و خاطرنشان کردند که پاریس و عشق آباد می‌توانند در این راستا تبادل تجربه کنند.

باید گفت که آغاز عصر فناوری فضایی در ترکمنستان با تاسیس آژانس ملی فضایی در ماه می سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور مرتبط است.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی اولین ماهواره مخابراتی « Türkmen Älem 52 ° E » توسط شرکت فرانسوی « Thales Alenia Space» راه اندازی شد.

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی «قربان‌قلی بردی محمد اف» رئیس جمهور ترکمنستان به دولت دستور داد دومین ماهواره مصنوعی را راه اندازی کنند.

برای توسعه فعالیت‌ها در عرصه هوافضا در ترکمنستان در سال‌های ۲۰۱۸ – ۲۰۲۴ میلادی بیش از ۳۷۱ میلیون دلار تخصیص داده می‌شود.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۲۶

۱۷ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76783

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک