میراث فرهنگی-ترکمن نیوز-  مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراوه تپه گفت: عملیات فاز یک پروژه مرمت و ساماندهی پوشش سقف گنبدی مسجد تاریخی سید قلیچ ایشان(کریم ایشان) با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال به پایان رسید.

مسجد کریم ایشان,مراوه تپه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن نیوز،  بنای مسجد و مدرسه کریم ایشان در محدوده شهرستان مراوه تپه در نزدیکی روستای کریم ایشان و در کیلومتر ۳۵ جاده کلاله به مراوه تپه واقع شده و از آثار متعلق به دوره قاجار است.
براساس تاریخی که بر سردر ورودی مدرسه کتابت شده در سال ۱۳۲۸هجری قمری ساخته و به شماره ۱۱۲۴ در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
براساس اعلام میراث فرهنگی گلستان محمد نظر بهادر اظهار کرد: این مجموعه متشکل از یک مدرسه و مسجد تاریخی است.
به گفته وی؛ مساحت مدرسه حدود ۴۰۰ متر مربع بوده، در یک طبقه ساخته شده و دارای ۴ مناره است اما در گذر زمان بخشی از مناره ها تخریب شده است.
بهادر اضافه کرد: بنای مسجد در مساحتی حدود ۱۲۰ مترمربع ساخته شده و دارای پوشش سقف گنبدی شکل است.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مراوه تپه گفت: پوشش سقف گنبدی این بنای ارزشمند طی سال های گذشته آسیب دیده بود و اقدام به مرمت آن شد.
وی افزود: برداشت اندود سیمانی روی گنبد ها، برداشت ایزوگام روی پوشش، تثبیت ترک های ایجاد شده، مرمت بین گنبدها با ملات سنتی، استفاده از مواد ضد رطوبت برای جلوگیری از نفوذ رطوبت حاصل از باران از اقدامات صورت گرفته در مرمت پوشش سقف گنبدی مسجد کریم ایشان است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۲۳

۰۵ اسفند ۱۳۹۶

کد خبر :

12438

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک