ترکمن ها 300x185 - مستند ترکمن‌ها درایران از قاب هیسپان تی ویترکمن نیوز: مستند ترکمن‌ها در ایران (Turcomanos en Irán) از شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی به موضوع آشنایی با قوم ترکمن ایران می‌پردازد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  این مستند داستان قوم ترکمن ایران است و به تاریخچه این قوم می‌پردازد و از تاریخ طولانی و قدمت ۶ هزار ساله این قوم می‌گوید.

بر اساس این مستند، دست نوشته و سنگ نوشته‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد ترکمن‌ها در حوزه آسیای مرکزی ساکن بوده و با چین و ماچین از لحاظ موقعیت جغرافیایی مرتبط بودند و برهمین اساس آنها یک دوره تحول تاریخی را دارند و سپس به مناطق سرسبز مهاجرت کردند و حکومت‌های مختلفی تشکیل دادند.

این مستند، تاریخچه ترکمن‌ها و چگونگی تشرف آنها به اسلام را توضیح می‌دهد. تمام ترکمن‌ها در ایران مسلمان هستند و در دوره اسلام وارد ایران شده اند.

ترکمن‌های ایران به طور کلی در شمال شرقی ایران مستقر هستند و جمعیت آنها حدود ۱/۵ میلیون برآورد شده است، بزرگترین شهرهای ترکمن نشین، بندرترکمن، آق قلا و گنبدکاووس است که عمدتا در استان گلستان است.

اسب در فرهنگ ترکمن‌ها اهمیت ویژه ای دارد. ترکمن‌ها بسیار ساده، مطیع و وفادار و بسیار پایبند به وعده‌هایشان هستند.

این مستند همچنین خصوصیات اخلاقی، سنت‌ها و آداب ترکمن‌ها را نشان می‌دهد و سپس درباره صنایع دستی ترکمن‌ها توضیح می‌دهد. همچنین به تاریخچه موسیقی آنها می‌پردازد. موسیقی و فرهنگ و ادب و مذهب آنها و علاقه زیادشان به ورزش و سوارکاری و والیبال را نشان می‌دهد و با بازیکن ترکمن الاصل تیم ملی والیبال هم مصاحبه می‌کند.

از آداب و اعمال اعیاد دینی آنها و همچنین از رسوم جشن و عروسی ایشان نیز می‌گوید. مستند ترکمن‌ها در ایران از سری مجموعه «وطنم» محصول ۲۰۱۷ برای مخاطبان اسپانیایی زبان، زبانگردانی شده است و روز جمعه ساعت ۸:۳۰ ،۱۵ و ۲۱:۳۰ به وقت تهران به روی آنتن می‌رود و تکرار آن شنبه ساعت ۲:۳۰ بامداد است.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۱۴

۰۸ مرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

80141

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک