ترکمن نیوز
تاریخ : امروز چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

یادداشت – تورکمن نیوز –  آیا هنرمندان می توانند برای هنر نمایی خود پول بگیرند؟ یا نرخ تعیین بکنند و بگویند یک شب برای یک برنامه چند ساعته این قدر می خواهم ؟ البته این کار بسیار معمول شده است. باغشی‌ها (خوانندگان آواز ترکمنی فولکلور)، گویندگان یا هنرمندی برای کارهای خودشان پول می‌گیرند.

آیا این کار برای مشروعیت و محبوبیت آنها صدمه نمی‌زند؟

بنده چند سئوال را در ذیل مطرح می‌کنم امیدوارم میان صاحب‌نظران مورد بحث قرار گیرد. چون هنوز خودم با تامل زیاد به نتیجه‌ی قطعی نرسیده‌ام.
۱- در قدیم باغشی‌ها در عروسی‌ها آواز می‌خواندند و هنرنمایی می‌کردند ولی مبلغی برای گرفتن اجرت طی نمی‌کردند (آنطور که من شنیدم اگر اطلاعاتم درست باشد).

Bagshylar Turkmensnews 300x200 - تحلیلی بر دستمزد باغشی‌ها و هنرمندان ترکمن

صاحب مجلس هم به پاس قدردانی از این هنرمندان مردمی که عروسی آنها را با هنرنمایی خود مزین کرده است هدیه‌ای را مانند چارقد یا چاشو (روسری قدیم و ضخیم ترکمنی)، یالیق (روسری نازک زنانه ترکمنی ) و یا امثال آن به هنرمند یا هنرمندان تقدیم می‌کردند. هنرمندان هم همیشه در میان مردم محبوب بودند و احترام خاصی داشته‌اند. اما این رسم هدیه دادن چارقد و یالیق و امثال آن هنوز هم ادامه دارد.

بنده از چند نفر از صاحبان عروسی سئوال کردم شما چرا این همه هدیه به باغشی‌ می‌دهید؟ پاسخ دادند این از قدیم رسم است. در ادامه گفتم: از قدیم بخاطر این رسم بوده است که باغشی از صاحب عروسی پول نمی گرفت حالا این نوازندهای مردمی نزدیک ۵۰۰ تا یک میلیون تومان از شما پول می‌گیرد. اگر پول و اجرت را پرداخت نکنید بصورت مجانی در عروسی شما هنرنمایی نمی‌کنند.

پس این کار فلسفه و ضرورت خود را از دست داده است. همان اجرت باغشی برایش کافی است. البته تکریم هنرمندان خوب است اما قبل از آن از تاریخ و فلسفه‌اش خبر داشته باشیم بهتر است.
۲-  بعد از انقلاب این رویه تغییر کرد و بیشتر هنرمندان قبل از رفتن به عروسی یا مراسم شاد مبلغ مورد نیاز را به صورت قطعی به توافق می‌رساند و حتی بیانه هم از صاحب مراسم دریافت می‌کنند.

گفته می‌شود، به این جمع هنرمندان طنزپردازان هم پیوسته اند و مبلغ قابل توجهی را برای اجرای نمایش دریافت می کنند. یکی از مجریان یا گویندگان این گونه مراسم‌ها معتقد است اجرت‌های زیاد نزدیک یک میلیون تومان سبب شده است که حدود ۸۰ درصد عروسی‌ها بدون موسیقی برگزار شود.

این پیشکسوت افزود: یکی از باغشی‌های معروف منطقه سالی حداقل ۱۰۰ مجلس عروسی برنامه داشت که در حال حاضر به ۳۰ تا کاهش یافته است.
۳- بعضی از دوستان معتقدند این کار هیچ عیب و ایرادی ندارد چون بعضی از روحانیون هم برای وعظ، نصیحت و سخنرانی دینی در مراسم‌های عروسی از صاحب مجلس پول می گیرند.البته این کار به صورت موردی و انفرادی صحت دارد و مصداقش هم مشخص است اگر عمومیت این کار صحت داشته باشد موضوع تازه ای است که در خصوص آن باید تامل کرد.
۴- بعضیها معتقدند اگر هنرمندان پول نگیرند هزینه ی زندگیشان را چطوری تامین کنند؟ اما در مقابل این سئوال باید گفت: اگر هنرمندان زندگی مناسبی داشته باشند چی؟ مثلاً ماهی ده میلیون تومان از جایی درآمد داشته باشند که در شرایط کنونی درآمد بدی نیست. مگر طلب اجرت به خاطر زندگی مناسب یا نامناسب است که آنرا توجیه کند؟ یا فلسفه دیگری دارد.؟
۵- آیا هنرمندان بزرگ و مشهور جهانی مانند چارلی چاپلین به خاطر اجرای نمایش طنزشان پول می‌گرفتند؟ (حالا من نمی‌دانم پول می‌گرفتند یا نه؟).

آیا اگر پول پرداخت نمی‌شد هنر خود را به نمایش نمی‌گذاشتند؟ و هنرشان را پنهان نگه می‌داشتند؟ دراین صورت جامعه جهانی از نعمت این هنرمند یا هنرمندان محروم نمی‌شدند؟ آیا رشد و گسترش هنرطنز صدمه نمی دید؟آیا خیلی از خلاقیتهای هنری از بین نمی رفت؟
۶- بعضی‌ها هم معتقدند پرداخت پول به هنر آنها نوعی قدردانی و ارزش گذاری از زحمات و خلاقیت آنهاست که نباید مورد سئوال قرار بگیرد. این استدلال زمانی درست است که هنرمند هنر خود را در صورت عدم پرداخت پول هم در معرض نمایش عموم قراردهد. یعنی هنررا به خاطر نفس هنر نمایش دهد. نه به خاطر کسب پول یا ثروت.
۷- ایمانوئل کانت فیلسوف آلمانی معتقد است، کار خوب را به خاطر خوب بودنش انجام داد نه به خاطر بهشت. اگر بهشت نباشد کار خوب را انجام نخواهید داد؟

کار بد را به خاطر بد بودنش نباید انجام داد نه به خاطر ترس از جهنم. اگر جهنم نباشد کاربد را انجام می‌دهید؟

آیا این حکم شامل هنرمندان هم می‌شود؟ آیا هنر را به خاطر هنر انجام داد؟ یا به خاطر پول؟

در شهری انسان‌های فقیری زندگی بکنند و مردم آن خواستار دیدن اثر هنری یک نقاش بزرگ باشند و نقاش هم آنرا به خاطرعدم پرداخت پول نمایش ندهد چکار باید کرد؟

از یک طرف صاحب اثر صاحب ملک است از طرفی ساکنین شهر تماشای آنرا حق طبیعی خود می دانند چون خلاقیت آن هنر می تواند ذهن خیلی ها را بیدار و فعال نماید که نباید به خاطر پول از دیده ها پنهان بماند.این پارادوکس را چگونه باید حل کرد؟ آیا پرداخت سوبسید یا یارانه از طرف دولت راه حل مناسبی برای این کار است؟ یا کسانیکه دنبال کارهای هنری و خلاق و زیبا و ظریف هستند آدمهای متمولی هستند که می توانند از عهده ی تامین هزینه های تماشای آثار هنریشان برآیند.؟۳/۶/۱۳۹۶ .

Aman M Hojomly TN 150x150 - تحلیلی بر دستمزد باغشی‌ها و هنرمندان ترکمننویسنده: امان محمد خوجملی              انتشار دهنده: یاشار نیازی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
تعداد بازدید :
23 بازدید
انتشار دهنده :
Medeniyet

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

برد تیم شهرداری گنبدکاووس در هفته نخست لیگ برتر والیبال+ تصاویر...

پرداخت ۲۳۹۲ میلیارد ریال تسهیلات صرف اشتغال در گلستان...

نجات مادر باردار در نخستین ماموریت اورژانس هوایی گلستان...

محیط بانان در سایه کمبود تجهیزات جان می دهند...

برگزاری تور تک ستاره والیبال ساحلی نام شهرستان ترکمن را جهانی کرد...

۲۵۰ برنامه فرهنگی – ورزشی در هفته تربیت‌بدنی در گلستان اجرا...

سفر به ماه با دلار ۴۲۰۰ تومانی!

جاذبه​های گردشگری روستای “تگلک حوز” شهرستان جرگلان+وج...

شناسایی شکارچیان حادثه پارک ملی گلستان...

افزایش دمای هوای در گلستان

آغاز توزیع ۶۵۰۰ کیلوگرم گوشت قرمز منجمد و گرم در گنبدکاووس...

شهادت محیط بان پارک ملی گلستان در درگیری با شکارچیان...

اختصاص ۴۳ میلیارد تومان به هنر گلستان/ ساخت گذرگاه فرهنگ و هنر...

اولویت‌های فرهنگ و هنر گلستان تدوین می‌شود...

پیگیری تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی وزارت فرهنگ و ارشاد از طریق آ...

تغییرات جالب و جدید بزودی در اینستاگرام...

کدام غذا‌ها در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده‌اند؟...

امضا تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد با استانداری گلستان...

دستگاههای اجرایی استان با پیگیری ، بودجه ملی و استانی خود را تقوی...

زیرساخت‌های فرهنگ و هنر کشور با میانگین جهانی فاصله زیادی دارد...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاین : 21

بازدید امروز : 6849

بازدید دیروز : 9709

بازدید این هفته : 24656

بازدید این ماه : 127674

بازدید کل : 10989

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

بالا