جنازه دکتر مظفری 11 1024x683 1 300x200 - مرگ در حال احتضار است؟ترکمن نیوز: رشید نافعی عضو هیات مدیره ترکمن نیوز در یادداشت خود چنین نوشت:

اخیرا در مراسم خاکسپاری یکی از هم محله‌ای‌هایم در آرامگاه روستا شرکت کردم. بنا به دلایلی مراسم طول کشید و به تعویق افتاد.

در این فاصله نگاهی به عکس‌العمل حاضران و منتظران انداختم و به قول کریم آغا «کئتاب دان دال غارا بردن ناقئل آل» که نوعی بی تفاوتی را در چشم حاضران احساس نمودم که بهانه مطلب ذیل شد تا طرح موضوعی کرده باشیم و مذاق ادامه‌اش برای دوستان دیگر باشد یا خیر؟
به زعم نگارنده این قلم یکی از سوالات مهمی که در دنیای معاصر و در حال گذار به سوی مدرنیته برای انسان جدید و در حال چالش با سنت‌های پیشین‌اش پیش میآید این است.

اگراز نظر کارکردگرایی در نظام فرهنگی انسان مدرن به مقوله مرگ نگاه کنیم آیا مرگ نقش خود را از دست داده است و آیا صرفا در حد برگزاری تشریفات و مراسم باقی مانده است؟
آیا مرگ برای انسان جدید بیگانه شده است؟
چرا که به نظر می‌رسد امروزه ذهن بشر انگار به تاثر از شلوغی‌های خبری و رسانه‌ای که هر روز خبر از مرگ همنوعاش در جنگ‌ها؛ بیماری‌های جدید و گوناگون؛خودکشی؛ حوادث رانندگی؛ سوانح هوایی و غیره می‌دهند؛خسته بوده و انگار به آستانه اشباع رسیده است؟
و به نظر میرسد مشکلات روز افزون و پیچیده دنیای کنونی؛ هنگام روبرو شدن با چنین وضعیتی فرصت تامل و اندیشیدن در باب مقوله مرگ حتی در زمان شرکت و انجام تشریفات آیین‌های آن را ؛ از انسان مدرن سلب نموده است.؟ دلایل این وضعیت پیش آمده چی می‌تواند باشد؟
همین طور به نظر میرسد در این بستر و روزمرگی مرگ ؛ معنای آن از خود مرگ غایب می‌شود طوری که فرضا در حین اجرای تشریفات در هنگام حتی در مرگ اطرافیان شخصی نیز چیزی غیر آزادای تکلیف به نظر نمیرسد.
نمیدانم خوانندگان و مخاطبین این قلم آیا تا به حال از این منظر و دریچه به مقوله مرگ نگاهی انداخته‌اند و در هنگام شرکت در اینگونه مراسم مطالعات ضمنی روانشناختی _جامعه شناختی و انتزاعی نموده‌اند؟
بااین دیدگاه و فرضیه در فرهنگ انسان مدرن آیا میتوان گفت که مرگ کارکردش را در زندگی جدید در حال از دست دادن بوده و در حال احتضار است؟

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۵۷

۰۱ آبان ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک