محیط زیست-ترکمن نیوز-  در یک دهه گذشته بحران‌های زیست محیطی متعددی گریبان خلیج گرگان را گرفته تا جایی که کارشناسان می‌گویند مرگ خلیج تا ۵ سال آینده رقم می‌خورد. این در حالی است که خلیج گرگان، مهم‌ترین زیستگاه ماهیان خاویاری بوده که نسل آن ها با مرگ خلیج، نابود می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  ورود پساب‌های خانگی و صنعتی و سایر آلاینده‌ها، مسدود شدن ۲ کانال خزینی و چاپقلی و هم چنین عدم مدیریت مناسب و منطقی در منطقه حفاظت شده میانکاله موجب شده تا خلیج گرگان به عنوان بزرگترین و تنها خلیج ایرانی دریای خزر در معرض فاجعه زیست محیطی قرار گیرد. فاجعه‌ای که می‌تواند مرگ این اکوسیستم ارزشمند را در مدت کوتاهی رقم بزند.

خلیج گرگان در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز (در استان‌های گلستان و مازندران) به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید تا ثابت شود نه فقط این خلیج، بلکه نواحی اطراف آن شامل شبه جزیره میانکاله (پناهگاه حیات‌وحش) و تالاب بین‌المللی گُمیشان یک مجموعه ارزشمند زیست‌محیطی است.

با این حال در یک دهه گذشته بحران‌های زیست محیطی متعددی گریبان این خلیج ایرانی را گرفته تا جایی که کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند مرگ خلیج تا ۵ سال آینده رقم می‌خورد. این در حالی است که خلیج گرگان، مهم‌ترین زیستگاه و پرورش ماهیان خاویاری بوده که نسل آن ها نیز با مرگ خلیج، نابود خواهد شد.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۷:۴۷

۰۳ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

33666

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک