جلسه هم اندیشی برگزاری مراسم مختومقلی فراغی:

اخبار ویژه مختومقلی فراغی- تورکمن‌نیوز: جلسه هم اندیشی و تصمیم گیری نحوه برگزاری مراسم ۲۸۶-مین سالگرد تولد مختومقلی فراغی در آق توقغای در انجمن شعر و ادب تورکمنی گنبدکاووس برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ مختومقلی فراغی چهره ای شناخته شده در دنیای ادبیات بین الملل است و همه ساله مراسم بزرگداشت مختومقلی در اقصی نقاط جهان با نزدیک شدن به سالروز تولد این شاعر بزرگ ترکمن ایرانی برگزار می‌شود.

امسال با توجه به تحت تاثیر قرار گرفتن بسیاری از مراسم فرهنگی و هنری به علت سیل زدگی بسیاری از روستاها و شهرهای تورکمنصحرا این واقعه تاریخی نیز متاثر شد.

بر اساس گزارش خبرنگار ترکمن نیوز: برگزاری مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی که همه ساله در شهرهای مختلف داخل کشور نیز برگزار می‌شد به احترام شهدا و آسیب دیدگان سیل اخیر لغو شد و تنها یک روز مراسم (پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸) در روستای آق توقغای شهرستان مراوه تپه در جوار آرامگاه شاعر و عارف بزرگ تورکمن برگزار خواهد شد.

در جلسه امشب که با حضور فعالین فرهنگی و اجتماعی و عاملین اصلی برگزار کننده مراسم مختومقلی فراغی در شهرستان گنبدکاووس همراه بود تصمیمات طی تصویب و رای‌گیری جمع اکثریت اتخاذ شده و قرار شد طبق روال گذشته مراسم مختومقلی در آق توقغای در چادرهای جداگانه هر شهر و همراه با برنامه‌های فرهنگی و هنری باشد.

همچنین مراسم چادر روستای چای قوشان نیز در آق توقای در جوار چادر مراسم فرهنگی شهر گنبدکاووس برگزار خواهد شد.

منصور طبری؛ رییس انجمن شعر و ادب تورکمنی میراث گنبدکاووس با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده توسط اعضای انجمن میراث افزود: به زودی جلسه اصلی هم اندیشی و برنامه ریزی با سایر انجمن‌های ادبی و فرهنگی تورکمنصحرا برگزار خواهد شد.

مختومقلی در سال ۱۷۹۰م در کنار چشمه آباساری در دامنه کوه سونگی‌داغ بدرود حیات گفت. پیکرش را بر شتر سپیدی نهاده به روستای آق‌توقغای در نوار مرزی ایران و ترکمنستان بردند و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند.

گزارش از: یاشار نیازی

اخبار موثق مراسم مختومقلی فراغی را از خبرگزاری تورکمن‌های ایران دنبال کنید.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۲۸

۳۱ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

51839

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک