تورکمن نیوز: مراسم نکوداشت حالیپا باغشی عاشور گلدی گرکزی روز یکم شهریورماه ۱۳۹۸ در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کلاله برگزار می شود.

گلدی گرکزی 1024x633 - مراسم نکوداشت عاشور گلدی گرکزی پیشکسوت موسیقی ترکمنصحرا برگزار می‌شود

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به پاس سال‌ها تلاش و پویایی در عرصه موسیقی ترکمن روز جمعه یکم شهریورماه ۱۳۹۸ از هنرمند پیشکسوت؛ حالیپا باغشی عاشور گلدی گرکزی با اهدای تندیس و لوح سپاس تجلیل خواهد شد.

اجرای موسیقی سنتی ترکمن توسط چند چهره پیشکسوت و  هنرمندان ترکمنصحرا از برنامه‌های این مراسم خواهد بود.

از عموم علاقمندان به موسیقی ترکمن و شما فرهیختگان گرانقدر دعوت می‌شود تا در آیین نکوداشت و تجلیل این هنرمند پیشکسوت موسیقی ترکمن در شهرستان کلاله حضور بهم رسانید.

بر اساس این گزارش همایش نکوداشت این هنرمند پیشکسوت به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کلاله همچنین شورا و دهیاری روستای گرکز و جمعی از فعالین فرهنگی و هنری ترکمن صحرا برگزار می‌شود.

 

مختصری درباره عاشور گلدی گرکزی

وی متولد روز عاشورا است، به همین دلیل نام او را عاشور گلدی (به معنای آمدن) گذاشته‌اند. نام فامیلی او برزین است اما همه او را با نام گرکزی که یکی از استادانش بوده می‌شناسند.

باغشی از کودکی عاشق نوای موسیقی می‌شود، به دلیل تنگ دستی خانواده گاو شیرده خود را فروخته و با آن دوتار می‌خرد که تا امروز نیز همان دوتار را به یادگار از مادرش نگه داشته است.

عاشور گلدی نزد بیش از ۳۵ استاد رفته و به گفته خودش جای‌جای ایران را دیده سیاحت کرده است. این هنرمند خوش ذوق از آخرین و بزرگترین بازماندگان موسیقی ترکمن در شمال شرق ایران است.

این پیشکسوت موسیقی ترکمن هم اکنون در ۱۵ کیلومتری روستای گرکز از توابع شهرستان کلاله در استان گلستان زندگی می‌کند.

گزارش از: یاشار نیازی

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۴۱

۲۷ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

59850

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک