مصاحبه اختصاصی ترکمن نیوز با مربی مدرسه فوتبال گنبدکاووس

مدرسه فوتبال افتخار ایرانیان گنبد کاووسگفت و گوی ورزشیتورکمن نیوز دسیپلین خاص در مدرسه فوتبال افتخار ایرانیان و انجام امور فرهنگی در کنار فوتبال، کسب عنوان قهرمانی در دو رده ۹ و ۱۰ سال و آقای گلی و درو کردن کلی عناوین مختلف بهانه ای شد تا گپی دوستانه با مربی این مدرسه فوتبال موفق داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، یوسف چرکزی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ترکمن نیوز با اشاره به دستاوردها و افتخارات ورزشی به خصوص رشته فوتبال در گنبد گاووس اظهار داشت: با توجه به اینکه در مدرسه افتخار ایرانیان برنامه چند ساله ای همراه با سایر همکاران در زیر ساخت های فوتبال گنبد داشتیم محور کاری ما بر سنین ۶ الی ۱۲ سال بود.

وی افزود: با چشم اندازی که از برنامه ریزی خودمان برای فوتبال گنبد داشتیم در سالهای آینده در هر رده سنی فوتبال، تیمهای پایه که خروجی خوبی را خواهیم داشت.

چرکزی تاکید کرد: این برنامه ریزی امسال با کسب قهرمانی در دو رده ۹ و ۱۲ سال همراه بود که با تلاش بازیکنان و مربیان زحمتکش افتخار ایرانیان حرفهای بسیاری در رده های ۱۱ و ۱۲ سال نیز داریم. همچنین در فرایند این موفقیت ها دو بازیکن این مدرسه فوتبال عارف عظیمی و ایلتای شیرمحمدلی در رده های سنی ۹ و ۱۱ سال به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شدند و در این رقابتها، ایلتای شیر محمدلی در رده زیر ۱۱سال توانست عنوان آقای گلی را کسب کند.

چرکزی درپاسخ به نحوه سامان دهی علاقمندان بسیار زیاد فوتبال که برای کارآموزی به این مدرسه هجوم می آورند گفت: منطقه ترکمن صحرا در دو رشته والیبال و فوتبال سرآمد است و درخشش ستاره های ورزش کشور چون سردار آزمون و فرهاد قائمی عطش علاقمندان به این دو رشته را چند برابر کرده است.

وی افزود: ساختار مدرسه فوتبال افتخار برای سامان دادن به پتانسیل های منطقه جذب و استفاده از مربیان با دانش که آمیخته ای از علم و تجربه آموزش را دارند در دستور کار قرار دادیم. هر مربی بتواند فرایند مربیگری را در آموزش و پرورش آموزان در کار خود داشته باشد قطعا می تواند موفق و یک تیم منسجم را تشکیل دهد و نتیجه دلخواه را نیز کسب خواهد کرد.

چرکزی در تایید گفته هایش افزود: هدف ما جز قهرمانی و گرفتن سهمیه سوپر لیگ کشور در رده نو نهالان نیست و این هدف با وجود بازیکنان مستعد و بانشاط دور از دسترس نخواهد بود و ثمره آموزش و تربیت بازیکنان موجب پیشرفت فوتبالیست های خوب و سبب ایجاد انگیزه در بین علاقمندان نوجوان و جوان در این رشته پرطرفدار جهانی خواهد بود.

مدرسه فوتبال افتخار ایرانیان گنبد کاووس

چرکزی در مورد تقسیم بندی و شرح وظایف مربیان افتخار در لولهای مختلف این مدرسه با حساسیت خانواده ها برای پیشرفت فرزندشان و با پیش کشیدن این موضوع که در خیلی از مدارس فوتبال مدارس را بسان دکان تجاری اداره می کنند میگوید: متاسفانه مدارس فوتبالی را مشاهده میکنیم که بصورت تجاری در اوقات فراغت فوتبال آموزان تشکیل شده اند. این کار باعث فنا شدن خیلی از استعدادهای فوتبال این شهر بصورت نادرست و غیر کارشناسی شده است.

وی تاکید کرد: دلیل این کارجزء ذهنیت های تجاری نمی تواند باشد، شما ببینید که به خانواده ها با وعده اینکه ما فرزندان شما را به تیم های لیگ برتری معرفی و ساپورت میکنیم میگویند و وعده های متفاوتی میگویند و در آخر نتیجه کار جور دیگری رقم می خورد. و این عملها در حقیقت منسوخ شده می باشد. اما حساسیت مربیان زحمت کش افتخار آموزش تکنیک در فوتبال می باشد. یادگیری تکنیک های فوتبال به صورت کاملا صحیح باید صورت بگیرد تا این فوتبال آموزان بتوانند با تمرینات مداوم این تکنیک ها را به مهارت تبدیل کنند.

مربی مدرسه فوتبال افتخار ایرانیان در مورد کار بر روی فیزیولوژی فوتبال آموزان و اینکه در مدرسه فوتبال افتخار بدان توجه میشود یا نه می گوید: اعتقاد به چگونگی فیزیولوژی بدن ورزشکار جزءلاینفک تمرینات ما می باشد. معتقدم نحوه حرکت بدن ورزشکار و آمادگی فیزیکی هر فرد رابطه مستقیم با بهبود عملکرد وی دارد. برای شکل گیری ورزش تخصصی با توجه به استعداد و توانایی های ورزشکاران با تعیین اهداف تمرینی سعی در ارائه تمرینات علمی ویژه افراد و هدفمند با رعایت ویژگیهای اصل تمرین و همچنین طراحی تمرینات مخصوص ذشته ورزشی تفکیک توانائیهای افراد نموده ایم. البته در این راستا از نظرات و مشاوره های تحصیل کردگان در این رشته نیز برای بهبود عملکردمان استفاده میکنیم.

مدرسه فوتبال افتخار ایرانیان گنبد کاووس

وی افزود: اعتقاد به این مقوله را دارم که در عصر امروزی توسعه همه جانبه آمادگی جسمانی و ذهنی و روحی روانی ورزشکاران در کنار تکنیک و تاکتیک های تیمی موجب عملکرد بهتر افراد میشود. در این زمینه کوتاهی نکردم و حتی از تجربیات استاد بزرگواری همچون جبار دولو نیز بهره میبریم.

سئوال آخر : همکاری هیئت فوتبال با مدارس چگونه است؟

چرکزی می گوید ورزش در هر رشته ای می تواند همانند یک جامعه با خوبیها و مشکلات عدیده ای روبرو شود و این تصمیمات ما هست که بازخورد آن موجب برخرود جامعه فوتبالورزشی با ما میشود. در این مسیر من و همکارانم چالشهایی را تجربه کرده ایم، ولی استقبال فوتبال دوستان شهرستان و فرصت هایی که توسط رئیس هیئت فوتبال گنبدکاووس “خواجه” با اختیار گذاشتن تایم های متفاوت در طول هفته خدا را شاکریم استقبال خوبی از طرف خانواده های محترم از این مدرسه فوتبال شده و هم اینکه نتایج جالب توجهی را نیز کسب کرده ایم.

در پایان مربی مدرسه فوتبال افتخار ایرانیان از تمام کسانی که برای رشد فوتبال آستین بالا زده اند تشکر و قدردانی کرد.

مصاحبه از: شیر محمد شیروانی

خبرنگار ورزشی تورکمن نیوز

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۴۷

۲۰ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

39884

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک