دینی متروکه ازبکستان 300x185 - مدرسه دینی متروکه تبدیل به کتابخانه و موزه شدترکمن نیوز: مدرسه دینی قدیمی و متروکه روستای پنجشنبه از استان سمرقند که دهه‌ها تبدیل به انبار کود شده بود، بازسازی و تبدیل به کتابخانه و موزه شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  یک مدرسه دینی قدیمی و متروکه واقع در روستای پنجشنبه از منطقه کاتا قرغان استان سمرقند بازسازی شد و زین پس به عنوان کتابخانه‌ای عمومی و موزه محلی فعالیت خواهد کرد. این خبر خوشایندی برای کتابخوانان این منطقه است.

مطابق اطلاعات کانال تلویزیونی «سمرقند تی وی» (СТВ)، ایده تبدیل این ساختمان تاریخی به موزه از طرف صاحب نظران و بزرگان محلی پیشنهاد شده بود به گفته کهن سالان این مدرسه تاریخی قدمت ۲۵۰ ساله دارد و تا زمان استقلال ازبکستان به عنوان یک انبار برای کودهای کشاورزی استفاده می‌شد.

آقای الهام فیضی‌یف سرپرست این مدرسه گفت: مطابق اطلاعات موجود، این مدرسه در سال ۱۱۷۰ هجری شمسی به ابتکار محمد امیر نقیب بیک ساخته شده است و تا سال ۱۳۰۷ ه. ش فعالیت داشت و سپس به صورت متروکه رها شده بود. ساکنان این منطقه بارها به ادارات دولت مراجعه کردند تا این مدرسه باز سازی کنند، ولی به نتیجه‌ای نرسیدند و خوشبختانه در سال گذشته موفق به جلب نظر مسئولان شدند.

اکنون کتابخوانان می‌توانند در حجره‌های این مدرسه در فضای معماری تاریخی، گذشته این سرزمین را تجربه کنند و با مجموعه آثار موزه‌ای منطقه هم آشنا شوند.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع: mehrnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۴۵

۱۸ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76850

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک