جرجانی 300x300 - مخدومقلی فراغی از زمان خودش جلوتر بودترکمن نیوز: نویسنده و پژوهشگر ترکمن گفت: مخدومقلی فراغی شخصیتی است که از زمان خود جلوتر بود و برخی مردم در آن زمان سخنان وی را درک نمی کردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  موسی جرجانی شامگاه روز (چهارشنبه ۷ خرداد) در آیین بزرگداشت مخدومقلی فراغی که از شبکه سیمای استان گلستان پخش شد، اظهار کرد: بیش از ۴۰ سال است که در مسیر معرفی مخدومقلی فعالیت می کنم، مخدومقلی یک شخصیت برجسته ایرانی ترکمن است که به کل بشریت تعلق دارد و باید در معرفی این شاعر و عارف بزرگ تلاش کنیم.

پژوهشگر اشعار مخدومقلی فراغی یادآور شد: تاکنون توانستم دو جلد دانشنامه مختومقلی را بنویسم و پنج جلد اشعار مختومقلی را نیز تجزیه و تحلیل کردم.

وی افزود: در دیوان مخدومقلی اشعاری در مورد وطن پرستی، وحدت و همدلی, عدالت خواهی و ظلم ستیزی و در خصوص اهل بیت(ع) را شاهد هستیم.

موسی جرجانی بیان کرد: مختومقلی فراغی شعری سروده است تحت عنوان «مرا ببخش» که به دوازده امام (ع) توسل کرده است و در شعر دیگری نیز به نام ( علی و گوگجه کبتر) حضرت علی و کبوتر به عظمت و جایگاه حضرت علی (ع) اشاره کرده است.

وی ابراز داشت: این شاعر از زمان خود جلوتر بود و برخی از مردم در آن زمان حرف های وی را درک نمی کردند ولی امروز شاهد آن هستیم که هزاران نفر برای بزرگداشت شخصیت مختومقلی فراغی گردهم می آیند.

پژوهشگر اشعار مختومقلی افزود: ترجمه ۳۰۰ شعر مختومقلی به زبان فارسی در سه جلد با تلاش گروه مترجمین به چاپ رسیده است و جلد چهارم آن به دلیل کرونا عقب افتاده است و امیدواریم تا پایان سال با حمایت های ارشاد اسلامی به چاپ برسد.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۴۴

۰۸ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76122

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک