فرماندار مراوه تپه گفت:

مختومقلی فراغی نمادی ازوحدت و انسجام ملی و ارتقای شاخص های فرهنگی درجمهوری اسلامی استمراسم و بزرگداشت-ترکمن نیوز- فرماندار مراوه تپه گفت: مختومقلی فراغی شاعرو عارف بزرگ ترکمن نمادی ازوحدت و انسجام ملی و ارتقای شاخص های فرهنگی درجمهوری اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، اسماعیل تاجی در آیین نکوداشت دویست و هشتاد و پنجمین سالروز تولد مختومقلی فراغی در مزار وی در روستای آق توقای در شرق استان گلستان که با حضور وزیر فرهنک و ارشاد اسلامی و مسوولان استان گلستان برگزار شد، افزود: استان گلستان نگارستان ایران ومراوه تپه نگین گلستان است زیرا شاعر و عارف و نامی چون مختومقلی را مثل نگینی درخود دارد.

تاجی در ادامه گفت: اشعار مختومقلی فراغی اگرچه به زبان ترکمنی است اما افکار و اشعار او مورد تمجید همه اقوام است.

وی اضافه کرد : این ویژگی اشعارمختومقلی سبب شده تا اشعار او فراقومیتی، ملی و جهانی شود.

فرماندار مراوه تپه با اشاره به اقدامات عمرانی انجام شده درمزار مختومقلی فراغی گفت: شهرستان مرزی مراوه تپه و مزار این شاعر مورد توجه ویژه دولت تدبیر امید بوده و اعتبارات خوبی به این شهرستان داده شده است.

همچنین دراین مراسم مدیرکل فرهنگ وارشاداسلامی گلستان پیام آیت الله نورمفیدی رابه این مراسم قرائت کرد.

مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن درسال ۱۷۳۳ میلادی برابر با ۱۱۱۲ شمسی در روستای حاجی قوشان گنبدکاووس متولد شد و سال وفات او را ۱۷۹۰ میلادی مطابق با ۱۱۶۹ شمسی ذکر کرده اند.

مختومقلی فراغی درکنار چشمه عباساری در دامنه کوه سونگی داغ درگذشت و پیکرش به روستای آق تقه در۴۰ کیلومتری غرب مراوه تپه (منتهی الیه شرق گلستان ) منتقل و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپرده شد.

بنای یادبودی بر سر مزار او ساخته شده و همه ساله در اردیبهشت ماه مراسم بزرگداشت این شاعر در استان گلستان برگزار می شود.

اشعار این شاعر بزرگ ترکمن دارای مضامین اجتماعی، سیاسی، دینی و عرفانی است و دیوان او به چندین زبان زنده دنیا مثل انگلیسی، روسی و فارسی ترجمه و چاپ شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۵۲

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

کد خبر :

18739

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک