فرماندار شهرستان ترکمن:

بندرترکمن 1 300x185 - مختومقلی فراغی شاعری ملی، اسلامی و بین المللی است+عکساخبار بندرترکمنتورکمن نیوزفرماندار شهرستان ترکمن” در مراسم بزرگداشت ولادت عارف و شاعر بزرگ ترکمن مختومقلی فراغی گفت: “مختومقلی فراغی” شاعری ملی، اسلامی و بین المللی است که در جای جای اشعارش ناگفته های زیادی برای انسانهای آزاداندیش و طالبان حقیقت دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران،  ۲۸۵-مین مراسم بزرگداشت ولادت عارف و شاعر بزرگ ترکمن مختومقلی فراغی با حضور فرماندار، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، امام جمعه، مسئولین شهری و شهرستان، فرهنگ دوستان و عموم مردم شهرستان عصر روز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت در محل بوستان گلستان برگزار شد.

“الیاس هیوه چی” فرماندار شهرستان ترکمن” در این مراسم گفت: کشور عزیز ما ایران نگارستانی است از شاعران و عارفان که آفتاب شهرت آنان در جای جای گیتی پیچیده و عاشقان و آزاد اندیشان را در اقصی نقاط جهان شیفته و دلباخته خود ساخته اند، بزرگانی چون حافظ، مولوی، سعدی و فردوسی و… که در آثار خود از آیات الهی و سخنان پیامبران و امامان الهام گرفته اند همچون ستارگانی بی بدیل در آسمان علم و ادب ایران زمین نورافشانی میکنند و به جهانیان اعلام می کنند که این آب و خاک ریشه در تمدن عظیم اسلامی و سیره نبوی داشته و وجودشان اثباتی بر این مدعاست.

وی افزود: گویا این رسالت خطیر در استان زیبای گلستان بنام “مختومقلی فراغی” این عارف و شاعر پرآوازه ایرانی ترکمن گره خورده که بسان نگینی تابناک در کنار رود مرزی اترک آرمیده و اشعار پرفیضش راحت جانها و مامن دلهای پریشان گشته است.

الیاس هیوه چی تصریح کرد: مختومقلی شاعری است که از میان مردم برخاست و در کنار مردم و برای مردم سرود و عشق به خداوند را در بین مردم جاری و ساری ساخت تا دیوان فرهنگ و اجتماعی او را ورق بزنند و اشعار عمیق و عرفانی “تورغول دیریلر” “یا ذوالجلالیم” “یاغمیر یاغدیر سلطانیم” “گلسه گرکدیر” را از گلستان اشعارش برچینند و درس ایمان و زندگی را از او بیاموزند.

بندرترکمن 6 300x185 - مختومقلی فراغی شاعری ملی، اسلامی و بین المللی است+عکسوی افزود: او هوشمندانه خود را اینگونه معرفی می کند: بیلمه یان سوران لارا آیدینگ بو غریپ آدیمیز اصلی گرکز، یوردی اترک آدی مختومقلی دیر که امرور به عنوان شاخص در تشخیص هویت و تابعیت افراد مورد استفاده قرار میگیرد.

فرماندار گفت: مختومقلی فراغی یکی از ۷ ستاره پرفروغ آسمان فرهنگ و ادبیات ترکمن است (مختومقلی، ملانفس، کمینه، محتاجی، سیدی خوجه، مسکین قلیچ، ذلیلی)
وی اظهار داشت: شاعران زیادی در قومیت های مختلف ایران زمین آمده و رفته اند ولی آنچه که مختومقلی را ماندگار کرده حکمت اشعار اوست که بی بدیل و یگانه است. او آیات الهی را به سادگی و به زبانی عامیانه بیان نموده است. خداوند در قرآن کریم می فرماید: ” ادعونی استجب لکم” (بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را)

مختومقلی با توسل به آیه شریف دست نیاز برمی دارد و از درگاه باری تعالی چنین می خواهد:

یا یارادان قادر قدرتلی جبار/ آرماندا قویماغین یا ذوالجلالیم

نفسیمینگ راییندا کرملی غفار/ فرماندا قویماغین یا ذوالجلالیم

مختومقلی شر هم بولسا شانیندا / خیره دوندار، آرمان قویما جانیندا

اول آخر دوست دشمانینگ یانیندا / شرمنده قویماغین یا ذوالجلالیم

و نیز در باب آیه شریفه: ” یا ایهاالذین آمنوا استعینوا بالصبر و الصلاه ان الله مع الصابرین” چنین گفته است:

ای اهل درویش بیلگیل/ الصبر مفتاح الجنان

صبر ایله اعمال قیلغیل/ اصبر مفتاح الجنان

بی صبر اولان ایشی ییتر/ صبر ایله ین ایشی بیتر

ناگاه خداییم ال توتار/ الصبر مفتاح الجنان

الیاس هیوه چی در ادامه تصریح کرد: مختومقلی آیات الهی را به زبان شیرین ترکمنی ساده و عامیانه به گونه ای در اشعارش آورده که به عنوان یک دلیل و سند محکم و یک باور عمیق و ضرب المثل لابلای صحبت ها مورد استفاده قرار میگیرد.

گفتنی است در پایان همایش از کتابهای ” رمان مختومقلی مولف: یوسف سقلی، استرآباد و ترکمن صحرا در سفرنامه ها مولف نظرمحمد گل محمدی، دیوان اشعار ترکمنی مولف دکتر آنه طواق آخوند گلشاهی، ترجمه فارسی اشعار مختومقلی مولف گروه مترجمین” رونمایی و از مولفین و نویسندگان این آثار تجلیل و قدردانی شد.

خبرنگار: یاشار نیازی

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۱۶

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

کد خبر :

18295

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک