تورکمن نیوز:  توسعه سیاسی محلی در گنبدکاووس و حوزه با گذشت چهل سال از انقلاب، به یکی از مطالبات کلیدی تبدیل شده و به تجربه دریافتیم که این امر مستلزم اراده جمعی و شناخت و بالفعل سازی کار اصولی است.

جامعه شناسی سیاسی به ما آموخته، قواعد و الفباء را آنطور که باید اجرایی کنیم، کار حزبی و سازمانی را به تابویی کاریزمایی ترجیح دهیم، اگر متحد استراتژیک داشتیم و از نظر فکری و سیاسی همدل بودیم آنرا حفظ کنیم، اگر متحد تاکتیکی داریم و در تفکر فاصله و به لحاظ سیاسی و مقطعی می‌توانیم با آنها هماهنگ شویم، کف و سقف و حد و اندازه آن را تعریف کنیم و اگر متحد استراتژیک و سیاسی نداریم متعامل باشیم و ما اهل سنت و بویژه ترکمن‌ها، به همین سطح محدود شده‌ایم.

این تعامل را در گستره درون و برون، نیاز به بکارگیری محوریت نیروهائی دارد که جسور و از خود گذشته و متنفذ و وجیه باشند. تعامل، معامله معامله گران محافظه کار چوب حراج زن کاسبکار اپورتونیست نیست.

فرصت مغتنم انتخابات، محک جنم و میزان سیاستگذاری پتانسیل در دسترس قشر موثر است.

پس بیاییم از ظرفیت حداکثری صدها فعال گنبدی و محلی بدرستی فرصت سازی کنیم، کاندیداهای محترم را به رقابتی رفاقتی و دوستانه و پرهیز از تکثرگرایی و تعدد تشویق نماییم، گروهها را به اهم بودن اتحاد و اجماع و پرهیز از فاصله‌ها و تمامیت خواهی و انحصارطلبی و طائفه نوازی و تعصبات متحجرانه هدایت کنیم، توسعه سیاسی بدون توسعه فرهنگ سیاسی و غافل ماندن از ظرفیت حداکثری در دسترس و ارتقاء همفکریها و گفتگوها، دست یافتنی نیست.

مصمم شویم کالبد درونی جامعه سیاسی محلی خود را اصلاح و به تعیین سرنوشت خود ارج نهیم.

✍️ محمد چوپانی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۱۴

۱۸ شهریور ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک