محمد (حسن مراد) آخوند طلایییکی از روحانیون تاثیرگذار وحدت در منطقه مرحوم محمد آخوند طلایی بودند. وی در زهد و تقوا و نیز تحکیم وحدت و همدلی مردم به منطقه نقش انکارناپذیری داشتند. اولین استادش قره آخوند بوده و بعد از وی نزد سید نظر آخوند یلمه تعلیم دید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ مدتی از محضر استاد عبدالقادر آخوند داغستانی کسب فیض کرد. همچنین برای تکمیل علوم دینی به دانشگاه اسلامی الازهر مصر عزیمت و در آن جا نیز تحصیل و به عضویت مجمع درالتقریب مذاهب اسلامی درآمد.

حاج آخوند طلایی اهل سفر بوده و به کشورهای مختلفی از جمله سوریه، فلسطین اشغالی، افغانستان، پاکستان، ازبکستان و ترکمنستان و حدود ٤٠ بار به سرزمین وحی رهسپار شد.

خصوصیات اخلاقی مرحوم طلایی آخوند صداقت، سادگی، گشاده رویی و خوش اخلاقی با همه افراد بود. وی بیش

از نیم قرن به وعظ و ارشاد مردم پرداخت و به عنوان یکی از امامان جمعه گنبد و نماز اعیاد فعالیت مستمری داشت. سالها با تدریس علوم دینی به تربیت طلاب همت گمارد.

طلایی آخوند در روز پنج شنبه دوم شهریور سال ١٣ ٩١ در سن ٨٩ سالگی دعوت حق را لبیک گفته و با حضور پرشور ده ها هزار نفری مردم منطقه تششیع شد. نماز میت و تشییع جنازه با شکوه حاجمحمد آخوند طلایی حکایت از عزت و حرمتخاص ایشان در نزد مردم ترکمن داشت.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۳۴

۲۷ خرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

55508

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک