روحانی برجسته منادی وحدت ترکمنصحرا

محمد تاغان آخوند جاورمحمد تاغان آخوند جاور رحمة الله علیه در یکی از روستاهای استان بالخان ترکمنستان (شوروی سابق) به دنیا آمده و در سن ٤ سالگی به همراه پدر بزرگوار و سایر اعضای خانواده شان در اثر ظلم و جور فراوان و ممانعت از فعالیت های دینی  توسط رژیم کمونیستی شوروی، به ایران مهاجرت کرده و در یکی از روستاهای اطراف بندرترکمن ساکن شدند.

در سن ١٠ سالگی روانه مدرسه علوم دینی نعمانیه گمیشان شده، در این حوزه علمیه در محضر اساتید مرحوم بایرام گلدی آخوند و نورنیاز اخوند نبوی نژاد مشغول فراگیری علوم دینی شده و با فارغ التحصیلی از این حوزه، عالمی فرزانه گردید. چند سال پس از فعالیت های دینی در منطقه، سال ١٣ ٤٠ به گنبدکاووس مهاجرت کرد و مدرسه علوم دینی جمیلیه (حوزه و مسجد جامع کنونی) را تاسیس، اقامه نماز جمعه و نماز عیدین را در این شهرستان برعهده گرفتند.
در راه تعلیم و تربیت طلاب زحمات زیادی را متحمل شده و صدها نفر در محفل درس ایشان شرکت کرده بهره فراوان برده اند و ده ها نفر از آنها به مقام روحانیت نائل گشته اند من جمله فرزند بزرگوارشان حاج عبدالکریم آخوند جاور؛ امام جمعه اهل سنت گنبد می باشند. این عالِم جلیل القدر که در کمال سادگی زیسته، درب منزلش به روی همه باز و همیشه در فعالیت های اجتماعی پیش قدم بودند، شب جمعه ٢١ اردیبهشت ۱۳۸۹

نوشته: دکتر عاشورمحمد قره‌باش
استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه گنبدکاووس

منبع:‌نشریه آق یول / شماره ۵

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۱۳

۲۰ خرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

54980

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک