امام جمعه گنبدکاووس :

محمود ترابی امام جمعه گنبدکاووسگنبد کاووستورکمن نیوز امام جمعه گنبدکاووس با تاکید برضرورت تفکیک حدود اختیارات و مباحث فرهنگی درسطوح ملی، استان و شهرستان ها، خاطرنشان کرد : تنها با مصوبات ملی نمی توان مباحث فرهنگی را در همه نقاط کشور اجرا کرد.


به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران،  حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی دردیدار و نشست محمدرضا موالی زاده دبیر کل شورای فرهنگی کشور در جمع مسئولین استانی و شهرستان فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفتر امام جمعه گنبد کاووس اظهار داشت: برای اجرا و اثربخشی مصوبات فرهنگی که در سطح ملی اتخاذ می شود، بایستی از نظرات کارشناسان در استان ها و شهرستان ها نیز استفاده شود.
وی افزود: اولین مسئله که در حوزه اختیارات و مباحث بنیانی فرهنگی کشور باید صورت بگیرد این است که هیچ تفکیکی بین حوزه اختیارات یا مباحث تهران، استان، شهرستان و شهر وجود ندارد، همانطور که حضرت عالی در شورای تهران میخوانید همان را در شورای استان هم میخوانید در شورای شهرستان هم میخوانید.
وی تصریح کرد: طبعا اگر یکی باشد نیازی به جلسه استان و شهرستان وجود ندارد و در همان تهران به تصویب میرسد کارشناسی میشود ظرفیت های بهتری دارد ظرفیت های کارشناسی بهتری دارد آدمای توانمندتری دارد ما باید کار دیگری غیر از کاری که در تهران انجام می شود انجام دهیم.
امام جمعه در ادامه افزود: به طور مثال اگر قرار باشد در مورد گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی صحبت شود چه تفاوتی است بین صحبتی که در تهران و صحبتی که در گرگان انجام می شود. اگر همان صحبت تهران است که خب امکانات آنجا بیشتر است دانشمندان بیشتر و دانشگاه های بهتری دارند خب تبعا آنها یک چیز شسته رفته بحث کرده و تحویل می دهند یا ما آنها را مطالعه میکنیم پیگیری میکنیم یا دستوالعملی میدهند که ما در این چارچوب رسیدیم بهش به عنوان فرهنگ کلی کشور شما بومی سازی کنید.

امام جمعه گنبد کاووس و دبیر کل شورای فرهنگی کشور 5 300x192 - مباحث فرهنگی صرفا با مصوبات ملی قابل اجرا و اثر بخش نیست/مهمترین نماد فرهنگی در جامعه زبان است

حجت الاسلام ترابی افزود: در واقع بومی سازی کردن مطالبی که مربوط به تهران هست در شهرستان نیز ما همان ها را باید پیگیری کنیم و هیچ تفاوتی در نوع مباحث تهران و استان و شهرستان نمیبینیم،خب این اثرگذاری استان و شهرستان را کم میکند. ظرفیت های ما کمتر از استان و ظرفیت های استان هم کمتر از تهران است.
امام جمعه گنبد کاووس تصریح کرد: ذهنیت مشترک بین چند هزار عضو شورای فرهنگ عمومی این وظیفه تهران است که ایجاد بکند در حالی که شما یک نشست هم تا کنون در تهران نداشتید تا بگید نیروهای فرهنگی را از نقاط مختلف کشور جمع کنید و یکی از مهم ترین کارهای شورای فرهنگ عمومی این است که دیدگاه های رهبری، دیدگاه های رییس جمهوری را اعلام کنید و بالاخره شورای فرهنگی کشور به شهرستان ها ابلاغ کنند شما باید این ذهنیت ها را به هم نزدیک کنید و این کارها را در شهر خود انجام دهید.
وی تصریح کرد: در این باب ما حس نمیکنیم که کاری در حال انجام است در حالی که این بیستمین سالی است که در شورای فرهنگ عمومی شرکت میکنیم ولی تهران به ما یک بار هم گفته شما این کار را میکنید، نمیکنید چرا مصوباتتون کم بوده یا زیاد بوده یا چارچوب های ما چیست؟
خوب بالاخره نزدیک کردن و همگون ساختن برنامه های فرهنگی در پایتخت باید صورت بگیرد نه در شهرستان ها.

به جای پرداختن به مفاهیم عمومی بهتر است راهکارهای تحقق و تحول فرهنگی را اعلام کنیم
امام جمعه شهرستان گنبد کاووس در ادامه گفت و گوی خود با دبیر کل شورای فرهنگی کشور اظهار داشت: سومین آسیب این است به جای اینکه به مفاهیم عمومی بپردازیم باید راهکارهای تحقق و تحول را بگوییم.
حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی افزود: ما میگوییم گفتمان اقتصاد مقاومتی،گفتمانی است که امکان دارد کتابها و نوشته هایش هم باشد. چطور میشود این را در شهرستان ها به یک گفتمان عمومی تبدیل کرد، نه اینکه اجرا کنیم چون اجراش مال فرهنگ نیست باید گفتمان جا بیفتد.

امام جمعه گنبد کاووس و دبیر کل شورای فرهنگی کشور 4 300x192 - مباحث فرهنگی صرفا با مصوبات ملی قابل اجرا و اثر بخش نیست/مهمترین نماد فرهنگی در جامعه زبان است

وی تاکید کرد: جا افتادن گفتمان از راهکارهای مهم است که اهداف شورای فرهنگی را دنبال می کند و این موضوع است که واقعا روش بحث نمیشود و مسئله ما در شهرستان ایده های اجرایی است نه ایده های تحلیلی.
امام جمعه در ادامه افزود: تحلیلی را زیاد میگوییم ولی به اجرایی که می رسیم مانند ماشینی که خلاص است همه چیز کار میکند اما راه نمیرود وآدم حس میکند که پس چرا هیچی نمیشود هیچ اتفاقی نمی افتد.

حضور نمایندگان استان در شورای فرهنگی کشوری الزامی است
حجت الاسلام ترابی در ادامه گفت: اگر قرار است در بخش فرهنگی عمومی کشور اتفاق خوبی بیافتد، اگر شورای فرهنگ عمومی کشور در تهران تشکیل می شود بهتر است نماینده هایی از استان در آن حضور داشته باشند، همچنین در شورای فرهنگی استان باید نماینده هایی از مردم شهرستانها در استان وجود داشته باشند.
امام جمعه تاکید کرد: حضور نمایندگان باعث می شود که شورای فرهنگ عمومی استان به شورای فرهنگ عمومی شهر گرگان یا شهرستان گرگان تبدیل نشود، یعنی فقط مسائل با سلسله مراتب در سطح کشور، استان، شهرستان و شهر به صورت تفکیک شده انجام شود، در حالی که ادعای ما این است که این شورای فرهنگ عمومی استان است.
ترابی امام جمعه گنبد کاووس افزود: من میگویم اگر شورای فرهنگ عمومی استان است دبیر شورا یا رئیس شورا باید شوراهای مهم شهرها و شهرستان ها را سرکشی کند و در جلسات نتایج حاصل شده در استان را انتقال دهد و در مقابل از شورای شهرستان و شهرها بخواهد که مطالب و نقدهای فرهنگی خودشان را بیان کنند مثلا در گنبدکاووس محتویات فرهنگیتون چی هست، طبقه بندی فرهنگی چیست؟ اولویت بندی ها چیست و چه مسائل و مشکلاتی دارید؟
تا در مرکز استان روی موضوعات مختلف اعلام شده تحقیق، پژوهش صورت بگیرد و نتایج را برایتان ارسال کنیم.

امام جمعه گنبد کاووس و دبیر کل شورای فرهنگی کشور 3 300x192 - مباحث فرهنگی صرفا با مصوبات ملی قابل اجرا و اثر بخش نیست/مهمترین نماد فرهنگی در جامعه زبان است

امام جمعه گنبد کاووس در ادامه با اشاره به هم عرض بودن مسائل فرهنگی دانشگاه ها گفت: به طور مثال نماینده دانشگاهی در استان شرکت میکند این فقط دانشگاهیست که در گرگان نشست داشته و برای اینکه دانشگاه ها که شهرستانی حساب نمی آیند و اتصالاتشان هم عرض بوده و کشوری محسوب می شوند دیگر فقط برای استان گلستان محسوب نمی شود و مسائل فرهنگی برای تمام کشور اهمیت دارد.
وی افزود: اگر جایی ظرفیت های علوم انسانیش قوی تر است ما آنها را شرکت دهیم، مثلا دانشگاه منابع طبیعی که حتی تعریف کوچکی هم از فرهنگ ندارد بیاید در جلسات فرهنگی شرکت کند اما جایی که رشته خوب ادبیات و علوم انسانی دارد نتواند حضور داشته باشد یا دعوت نشود.

مهم ترین نماد فرهنگی در جامعه زبان است
امام جمعه شهرستان گنبد کاووس در ادامه گفت و گو افزود: در اسلام نیز در ایده هایی که در مباحث وجود دارد محور تحلیل و تحقیق ادبیات و زبان است. زبان ادبیات عمومی است و جریان فرهنگ در زبان میچرخد لذا ادبیات تجلی فرهنگ است.
حجت الاسلام ترابی تصریح کرد: اگر در خصوص زبان کار نکنیم بقیه موضوعات ادبیات اصلاح نمیشود. امروزه ما به طرف سخیف بودن ارتباط عمومی در کلام و نوشتار رسیده ایم، یعنی به شدت فحش و ناسزا گفتن کار آسانی است، بی احترامی کردن طبقه بندی صحبت و طبقه بندی احترامات کم کم با شیب منفی میرویم و این موضوع دیده هم نمیشود.
وی در ادامه گفت: در حالی که اونی که با بندگی خدا اتفاق می افتد و اونی که فرهنگ با آن متجلی میشود زبان است و حقیقتا زبان یک گوشه از گفتمان است.

امام جمعه گنبد کاووس و دبیر کل شورای فرهنگی کشور 1 300x192 - مباحث فرهنگی صرفا با مصوبات ملی قابل اجرا و اثر بخش نیست/مهمترین نماد فرهنگی در جامعه زبان است

امام جمعه افزود: برگزاری مثلا جلسات شاهنامه خوانی یا نقد گلستان بوستان سعدی و ترجمه های زیبایی که از ادبیات کهن وجوددارد و از این قبیل کارها، می تواند در اصلاح ادبیات به ما کمک کنند و اگر اصلاح صورت نگیرد ما نمیتوانیم کار فرهنگی کرده باشیم.
حجت الاسلام ترابی در خاتمه با اشاره به آیه شریفه: فَأَثَابَهُمُ اللَّهُ بِمَا قَالُوا جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا ۚ وَذَٰلِكَ جَزَاءُ الْمُحْسِنِينَ (چون ایشون اینگونه صحبت کردندما میخواهیم بهشت رو به ایشان بدهیم)
وی در ادامه گفت: امروزه ادبیات به دلیل اینکه حاکمیت ادبیات ما دست اینستاگرام، کانال ها و سایت های مبتذل افتاده با شیب تند به سمت ادبیات سخیف میرویم. ایجاد خرده فرهنگها، مثلا مخاطبین دائمی ماهواره اینها فرهنگشان با دیگران متفاوت می شود.

وی تصریح کرد: عامل اجتماعی سازی در همه رتبه ها زبان است چون تقلید اخلاق و فرهنگ از زبان است لذت های باطنی ، مناجات از طریق زبان است مثلا مناجاات خواجه عبدالله از طریق زبان است .
امام جمعه با تاکید به دکتر موالی زاده گفت: اگر ما در شهرستان ریشه درخت تهران هستیم، پایتخت که مرکز فرهنگ کشور محسوب می شود باید هرازگاهی جزوه های به ما بدهند تا برای فرهنگ سازی عمومی در استانها و شهرستان به کار بسته شود و این موضوع بایک نشریه در حد ژورنال عمومی ماهانه، که گاها به دست اعضا هم نمیرسد نمیتواند عملکرد مناسبی دربر داشته باشد.

امام جمعه گنبد کاووس و دبیر کل شورای فرهنگی کشور 2 300x192 - مباحث فرهنگی صرفا با مصوبات ملی قابل اجرا و اثر بخش نیست/مهمترین نماد فرهنگی در جامعه زبان است

زبان خانه وجود و تجلی هستی شناسی است
دبیر کل شورای فرهنگی کشور با تقدیر از نکته سنجی امام جمعه گنبد کاووس گفت: زبان به قول فلاسفه خانه وجود است و هستی شناسی در زبان تجلی پیدا میکند.
محمدرضا موالی زاده اظهار داشت: اگر می بینیم زبان مردم یک جامعه به سمت ابتذال میرود یعنی هستی شناسی اون جامعه مبتذل شده است و اگر این هستی شناسی اگر ریشه یابی نشود، به قول هایدیگل (فیلسوف) باید اصل موضوع را بیابیم و با اصلاح آن میتوانیم قاعدتا اون مسیر را می شود اصلاح کرد.
وی افزود: مسائل و تفکرات انتزاعی در زندگی باعث شده است وجود را چیزی بیگانه از خود بدانیم، در حالی که ما در وجودیم و ما در هستی هستیم. لذا طبیعت را از خود نمیدانیم، به راحتی تبر میزنیم بر درختان و با آسیب رساندن به طبیعت بحران های زیست محیطی برای خودمان ایجاد میشود.
دکتر موالی زاده تصریح کرد: این واقعیت هستی شناسی هست که چون مبتذل شده به همراهش زبان را هم به سمت ابتذال میبره و عوالم انسان ها تغییر پیدا کرده است.
دبیر کل شورای فرهنگی کشور گفت: در جامعه مواقعی پیش میاد که پدر با فرزندش نمیتواند همزبانی بکند چرا چون عالم وجودی آنها با یکدیگر متفاوت شده است و این شکافها دقیقا از نگاه هستی شناسی است.

بر اساس این گزارش: در این دیدار عادله کشمیری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رضا شجاعی رییس فرهنگ و ارشاد اسلامی گنبد کاووس و تنی چند از هیات همراه شورای فرهنگی کشور و مسئولین استانی و شهرستانی حضور داشتند.

گزارشگر: یاشار نیازی

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۵۴

۰۷ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

36482

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک