ماجرای پدیدار شدن اسکلت‌های انسانی در روستای «قره‌تپه» بندرترکمن چه بود؟ترکمن نیوز:  روابط‌عمومی و امورفرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان توضیحاتی در خصوص پدیدار شدن اسکلت‌های انسانی در روستای قره‌قاشلی شهرستان ترکمن ارائه کرد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   روابط عمومی اداره میراث فرهنگی گلستان اعلالم کرد: بنا بر اخبار رسیده مبنی بر کشف اسکلت‌های انسانی در روستای قره‌قاشلی شهرستان ترکمن و با توجه به اهمیت موضوع، فوراً مأموران یگان حفاظت میراث‌فرهنگی غرب استان و کارشناسان باستان‌شناس اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان به منطقه اعزام شدند.

طبق مشاهدات باستان‌شناسان این اداره‌کل از طرفی با توجه به اقدامات تعریض جاده گرگان به بندر ترکمن در سال‌های گذشته و تسطیح شدن لبه‌های گورستان اسلامی آق‌امام؛ و از سویی دیگر وقوع سیل سال گذشته در استان و حجم آب وارده به این محدوده و برداشت مجدد خاک از لبه‌های جاده، این گورستان به‌شدت در معرض خطر قرارگرفته است. با توجه به بارندگی‌های اخیر و فرسایش خاک دیوار و ریزش آن در چند روز اخیر، بقایای دو اسکلت انسانی پدیدار شده است.

شیوه تدفین بیانگر تعلق این دو اسکلت به دوره قرون متأخر اسلامی است که با مطالعات باستان‌شناسی گذشته در این گورستان منطبق است و بنا بر فرهنگ تدفین دوره اسلامی هیچ‌گونه اشیایی در گور نیز وجود نداشته است.

با توجه به ثبت مستندات لازم و رعایت شئونات اسلامی، مجدد با دقت لازم روی گورها پوشانده شد.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۴۱

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74740

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک