ماجرای دعوای ترکمنستان با تاجیکستاناخبار بین الملل– ترکمن نیوز- عضو هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی گفت: طی روزهای آتی مذاکراتی جهت حل مشکلات مرز ترکمنستان انجام خواهد شد که امیداواریم اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، ابراهیم عطایی اظهار کرد: شرایط هم‌اکنون به نحوی است که در مرز سرخس بار کامیون ها تا ۱۸ شب «خواب» دارد و در حال حاضر بارها به سمت مرز اینچه‌برون و لطف آباد سوق پیدا کرده که همین مساله موجب افزایش کرایه‌های بار تا حدودی شده است.

وی افزود: مرز لطف آباد روزانه ۲۰۰ دستگاه کامیون پذیرش می‌کند اما به جهت شلوغی و افزایش حجم بار در این مرز، آنجا نیز شاهد خواب ۲ روزه بار کامیون ها هستیم.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ترکمنستان اجازه ورود بارها را به مقصد تاجیکستان نمی‌دهد، عنوان کرد: به جهت مسائل ایجاد شده بین روابط ترکمنستان و تاجیکستان، ترکمن ها اجازه ورود بار به مقصد تاجیکستان را نمی‌‎دهند. بارهایی که به سمت تاجیکستان در مرز ارسال شده، همه متوقف شده است و مشکلاتی بین رانندگان و شرکت‌های حمل و نقل ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه دو مسیر برای دور زدن ترکمنستان وجود دارد، عنوان کرد: مسیرهای جایگزین وجود دارد اما به سرعت نمی‌توان تغیر مسیر داد. مسیر اول که از افغانستان می‌گذرد، به جهت اینکه بخشی از راه آن شوسه بوده و امنیت کمی دارد، مناسب نیست. همچنین مسیر بندر امیرآباد و بندر اکتائو نیز برای ارسال بار به تاجیکستان مهیاست اما این مسیر نیز طولانی بوده و نیاز به زیرساخت‌های فراوانی دارد؛ لذا این مسیرها می‌تواند جایگزین مناسبی باشد اما برای کوتاه مدت کمی کار مشکل است.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی در خصوص اخذ عوارض ۱٫۵ دلاری ترکمنستان عنوان کرد: هم‌اکنون این عوارض ۱٫۵ دلار بوده اما ترکمنستان به دنبال افزایش این عوارض به ۲ دلار است.

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

منبع: isna.ir

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۰۲

۲۰ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

35291

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک