تازه‌ترین شنیده‌های انتخاباتی حوزه‌های مختلف در استان

انتصاب اعضا و دبیر هیئت مرکزی بازرسی انتخابات مجلس و میان‌دوره خبرگانتورکمن نیوز: رویایی فرستادن یک نماینده از میان کاندیداهای آق قلا به ساختمان بهارستان به دوره یازدهم کشیده شده است و همه تلاش فعالان انتخاباتی این شهرستان بر این است که سرانجام بتوانند آرزوی دیرین مردم خود را محقق بخشند.

هم اکنون گفتمان اعضای تاثیر گذار و عمدتا جوان درگروه موسوم به کوپری حول محور انتخاب نماینده اصلح می چرخد و آنها مسمم هستند تا عملیات ناممکن را به حد امکان برسانند. تاکید این روزهای اعضای گروه کوپری به بررسی راهکارهای ایجاد درآمد پایدار درشهرداری رایزنی با فعالان انتخاباتی معطوف شده است.

ازسوی دیگر فعلان رسانه ای عدم توفیق کاندیدای حوزه آق قلا درادوار گذشته را به ضعف عملکرد میدانی کاندیداها و نبود اجماع ربط داده و براین نکته تاکید دارند که اگر چنانچه اجماع درآق قلا شکل نگیرد کاندیداهای بومی آن شهرستان هیچگاه نخواهند توانست تنها با دراختیار داشتن بیست درصد آرا به صندلی مجلس برسند. قطع به یقین درهیچ یک از دوره ها برای نقشه راه انتخابات درآق قلا مکانیزمی که بی عیب و نقص و کامل باشد تعریف نشده و احساسات مخرب روی خرد جمعی سرپوش گذاشته است.

دوره دهم انتخابات مجلس بهترین فرصت برای راهیابی یکی از دو کاندیدای دور نهایی به مجلس بود که این چشم انداز طلایی براحتی آب خوردن از دست رفت. طرفداران رادمهر کماکان بابت سیاست تک رای هواداران رقیب دلخور بوده و بر این باورهستند که این دلخوری حتی به نیروهای طرف مقابل نیزسرایت کرده است. ازسوی دیگر نیروهای امانزاده امیدوار بودند که بتوانند با استفاده از آرا سایر اقوام ساکن درآن شهرستان بتوانند طلسم چهل ساله را بشکنند.

یک فعال می گوید به امانزاده پیشنهاد پیوستن به ائتلاف داده شده و دراینباره مکررا توصیه کرده اند، لیکن موارد پیشنهاد ائتلاف آنچنان که باید جدی گرفته نشده است. به نظر میرسد تنها گزینه شکستن تابوی چهل ساله بسته به اتحاد میان اقوام و پیوستن به ائتلافی باشد که بتواند پیروزی نهایی را رقم بزند.
اخیرا تعدادی از فعالان رسانه ای استان که درحوزه انتخابات فعالیت می کنند درباره حمایت از یک کاندیدای بومی حوزه آق قلا به نقطه اشتراک رسیده و قصد دارند با همکاری جوانان به گرینه مورد نظر دست یابند. از نظراین فعالان حمایت همه جانبه از یک کاندیدای اصلح می تواند منجر به پیروزی تاریخی شود، خاص آنکه این میل به پیروزی همچنان در نزد اهالی به چشم می خورد.
آق قلا و روستاهایش سالهاست که یک نماینده از بین خود نداشته اند. محقق شدن تغییر حوزه های انتخابیه و یکی شدن آق قلا و بندرترکمن میتوانست حضور یک کاندیدای بومی ترکمن درمجلس را برای همیشه تضمین کرده و رضایت نسبی دو طرف را به ارمغان بیاورد؛ اما ازسوی دیگر رفته رفته رقابت احساسی میان بندرنشینان و آق قلایی ها تبعات جبران ناپذیری را شامل میشد.
استانی شدن انتخابات هم دردی از مشکلات آق قلا را درمان نمی‌کند و شاید اگر روزی این رویداد شکل استانی پیدا کند همین اندازه امید مردم آن تبدیل به یاس شده و شرکت کردن و نکردن شان در روز اخذ آرا احتمالا نتیجه یکسان خواهد داشت. ساکنین مجموعه آق قلا و بندرترکمن همچنان با تبعات زیانبار سیل درگیر بوده و به زحمت می توان با آنها درباره انتخابات مجلس یازدهم صحبت کرد.
رفته رفته فصل سرما در راه است و سیل زدگان با تمام وجود می کوشند تا پیش از فصل سرما عملیات مرمت بناهای آسیب دیده را به سرانجام برسانند. به ضرس قاطع می توان گفت نود درصد داوطلبین مجلس در حوزه مرکزی و غرب استان واقعا نمی دانند که با این شرایط چگونه می توانند سر صحبت با مخاطبین را باز کنند.
در شهرستان‌های گرگان، کردکوی، بندرگز و به علاوه در رامیان، مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه ابدا تحرکی که حال و هوای انتخاباتی داشته باشد دیده نمی‌شود. با همه این احوالات معاون امنیتی استانداری گلستنان در فاصله کمتراز دو ماه مجددا به داوطلبین هشدار داده است که از تبلیغات زودهنگام و غیر قانونی درفضای مجازی خودداری کنند.
بسیار مجاهدت و کوشش لازم است تا کاندیداها بتوانند شور و اشتیاق انتخاباتی ادوار پیشین را به بطن جامعه برگردانند. موضوعی که حتی درایام تبلیغات رسمی هم خیلی بعید به نظر می رسد.

شنیده های انتخاباتی شهریورماه
۱- تحلیلگران انتخاباتی غرب گلستان مطالب منتشره در کانال موسوم به گلستان ۱۱ که به تازگی استارت فعالیت زده و اقدام به انتشار اخبار رویدادهای انتخاباتی حوزه غرب می کند را بی‌پایه و اساس خوانده و فاقد هرنوع رعایت اخلاق بیطرفانه می‌دانند.

این کانال در تازه‌ترین مطالب خود تحت عنوان اخبار کاندیداهای غرب گلستان احتمال داده است که رامین نورقلی پور نماینده فعلی مجلس در انتخابات دور آینده ثبت نام نکند و ضمن تخریب چهره‌ها، برای علی پورقاز و یوسف بسنجیده شانس پیروزی قائل نشده است.

ازنگاه نویسنده گمنام مطلب که بی تردید ساکن بندرترکمن می‌باشد، یحیی ایری داوطلب چراغ خاموش و معاون سابق آموزش و پرورش با حمایت محمد قلی ایری ( نماینده دور ششم ) عرصه را بر سایر رقبا تنگ کرده و با همراه کردن بسیاری از فرهنگیان و نخبگان می تواند راهی مجلس شود!!

۲- یوسف بسنجیده پس ازاعلام کاندیداتوری و استارت حرکت از حوزه غرب، درابتدای هفته با سرکشی به فعالان انتخاباتی و صاحب نظران با آنها به گفتگو پرداخت. هسته اصلی تیم انتخاباتی وی به سرعت چیدمان شده و پیش بینی می شود بزودی کمیته های چندگانه این چهره نام آشنا مشخص گردد. جمعی از فعالان در بندرترکمن، گمیشان و سیمین شهر جهت پیوستن به کمیته‌های نماینده دوره سوم مجلس اعلام آمادگی کرده اند.

۳- پس از انتشار لیست نفرات تاثیر گذار درانتخابات گنبد، عبدالصمد بردی پور دورجدید فعالیت هایش را با حضور درمحافل میدانی آغاز کرده است. از کانال وی درحال حاضر بعنوان فعال ترین کانال در فضای مجازی یاد می شود. برخی اخبار ضد و نقیض از ترتیب داده شدن همایش میدانی هواداران این داوطلب خبر می دهند. صاحب نظران اعتقاد دارند ترتیب داده شدن هرنوع همایش میدانی می تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

۴- با وجود ورود کاندیداهای غیر بومی به آق قلا و برگزاری پاره ای چلسات خانگی، هواداران بومی برحمایت ازگزینه بومی که بتواند بر مجموعه حوزه تاثیر گذار باشد تاکید دارند. دراین میان هر چند که زمان کافی برای مانور داوطلبین باقیمانده است لیکن استقبال از سعید یلقی با روند رو به رشد همراه بوده و وی ارتباط خوبی با جوانان پیدا کرده است.

۵- بنابر شنیده های دریافتی و به نقل از محافل انتخاباتی شهرستان های کردکوی و بندرگز، جمعی از فعالان قدیمی این دو شهرستان جلساتی بر ضرورت حمایت از کاندیدای صاحب رای در حوزه غرب با هدف رسبدن به نقطه مشترک جلساتی را با عبدالجلال ایری برگزار کرده اند.
گفته می شود نیروهای این داوطلب مجلس برگزاری جلسات هفتگی در کردکوی و بندرگز را تداوم بخشیده و مدعی آن هستند که اعلام حمایت فعالان تاثیر گذار آن دو شهرستان از وی باب جدیدی را در حوزه غرب رقم خواهد زد. اخیرا یک کانال در مرکز گلستان تلاش کرده است با تخریب چهره این کاندیدا، روند فعالیت های وی را ضعیف جلوه کند.

۶- یک عضو قدیمی از جمع یاش‌اولی‌های گنبد گفت: به رغم هجمه هایی که اخیرا از سوی عده ایی افراد مغرض برعلیه گروه یاش‌اولی‌ها براه افتاده بود این گروه در زمان لازم استارت فعالیت خود را رسمی خواهد کرد. وی همچنین گفت: ما نمی گوییم نماینده باید همه مشکلات حوزه گنبد را در طول یکدوره چهار ساله حل و فصل کرده و انتظارات عموم را بر آورده سازد. همچنین باور داریم که هیچ فردی کامل نیست و نواقص کارش به چشم خواهد آمد.

۷- یک هوادار انتخاباتی ساکن گنبد به نام یمرلی اظهار داشت: فعال کردن کانون هوادران البته خوب است؛ اما این کاری است که بیشتر داوطلبین صاحب شانس قادر به انجام دادنش هستند و راه اندازی کانون هواداری نمی تواند تضمین کننده پیروزی نهایی برای یک کاندیدا باشد.

۸- بهزاد سلیمی ازهواداران سابق به محمد جواد نظری مهر که در گذشته غرابت بسیار نزدیکی با این نماینده سابق مجلس داشت در ایندوره ی انتخابات به نفع جواد حجازی حمایت می کند. از نگاه نظریه پردازان این چرخش موضع می تواند باعث ریزش درصدی از هواداران نظری مهر به نفع حجازی شود.

۹- همراهان سلیمان هاشمی کماکان معترض نتیجه خروجی گروه یاش‌اولی‌ها در دورقبل بوده و مدعی هستند که درحق کاندیدای آنها اجحاف شده است. هنوز هیچ یک از یاش‌اولی‌ها نسبت به انتشار سند کاغذی دست نویس درکانال هواداران هاشمی واکنش نشان نداده است.

۱۰- آنه محمد شاه نظری ازچهره های قدیمی حوزه غرب که در طی ادوار گذشته پس از مشورت با دوستانش و هماهنگ با آنها اعلام طرفداری می کرد گفته است درحال حاضرقصد حمایت ازهیچ گزینه ای را ندارد و درآینده تصمیم خواهد گرفت.

۱۱- فعالان تایید کرده اند که یک نماینده سابق حوزه غرب استان تلاش مستمر و دامنه داری را در خصوص رفع موانع احتمال رد صلاحیتش بخرج می دهد.

۱۲- این روزها از فعالیت های منصور گرکز داوطلب حوزه آق قلا که تا چندی پیش مورد توجه هواداران قرار گرفته بود کمتر شنیده می شود. نظریه پردازان کم فعال بودن این داوطلب را در ادامه کار به نفع وی نمی دانند.

✍️ طاهر جانی

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۰:۲۸

۱۵ شهریور ۱۳۹۸

کد خبر :

60989

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک