manateghazad 300x179 - لایحه ایجاد منطقه آزاد و توقف در خوان اول !اقتصادی-ترکمن نیوز-  از همان ابتدای راه و با تغییرات اساسی ایجاد شده در لایحه پیشنهادی دولت ،اینچنین به نظر می رسید که افزایش مناطق جدیدآن هم در راستای افزایش نمایندگان موافق در آینده می تواند مشکلاتی را در مسیر تایید نهایی آن به وجود آورد .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  لایحه منطقه آزاد تجاری مهران که با تاسیس هفت منطقه تجاری دیگر همراه شده بود ،پس از سالها انتظار بالاخره در ماه گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید .نمایندگان ملت در این جلسه مهم وپس از چندین بار دست به دست شدن این لایحه بین دولت ومجلس وچکش کاری آن توسط کمیسیون اقتصادی،با کلیات لایجه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری – صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی موافقت کردند.

نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه هشتم شهریور ،با ۱۲۷ رای موافق، ۵۱ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر کلیات لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری-صنعتی و دوازدهم منطقه ویژه اقتصادی را تصویب کردند.

براساس این لایحه قرار بود که در صورت تصویب نهایی در استان های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل(اردبیل)، سیستان و بلوچستان(سیستان)، کردستان (بانه-مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، کرمانشاه (قصرشیرین) منطقه آزاد تجاری – صنعتی ایجاد شود.

کلیات لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی درحالی مورد موافقت نمایندگان مجلس قرار گرفته که دولت برای ایجاد مناطق آزاد جدید و ویژه اقتصادی سه ملاحظه را در نظر گرفته است. به‌گفته متولیان دولتی نخست؛ مناطق آزاد نباید آنچنان گسترده شوند که به یک نهاد متفاوت و دولت‌سالار تبدیل شوند، دوم؛ با وضع قوانین مختلف این مناطق آن‌قدر محدود نشوند که نتوان از ظرفیت آنها استفاده کرد و سوم اینکه نباید از توسعه منطقی و متوازن و همراه با اهداف توسعه اقتصادی کشور در ایجاد مناطق آزاد جدید غافل شد.

از همان ابتدای راه و با تغییرات اساسی ایجاد شده در لایحه پیشنهادی دولت وافزایش تعداد مناطق ویژه ،اینچنین به نظر می رسید که با افزایش مناطق جدیدآن هم در راستای افزایش تعداد نمایندگان موافق، در آینده می تواند مشکلاتی را در مسیر تایید نهایی آن به وجود آورد .

دو روز پیش بود که اولین زنگ ها در مسیر مخالفت با تصویب این قانون توسط یک مرجع رسمی تصمیم گیری ونظارتی در کشور به صدا درآمد ، در این راستا شورای نگهبان نظریه ای را از سوی کمیسیون نظارت مجمع تشخیص به کمیسیون اقتصادی ارائه داد که بر اساس این نظریه ،مجمع تشخیص مفاد لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد و ویژه تجاری را مغایر سیاست های کلی نظام اعلام کرده بود.

متعاقب آن ،امروز شورای نگهبان با ارسال نامه ای به رییس مجلس شورای اسلامی با مغایر دانستن این لایحه با اصل ۴۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی، از تایید نهایی آن خودداری نمود .در ذیل این نامه به بند ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی ونظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص مناطق آزاد اشاره شده است.

هرچند در نامه ارسالی به مقوله اصلاح موادی از قانون اشاره وتاکید شده که ” تصویب مصوبه بدین نحو مغایر با اصل ۴۷ قانون اساسی است” واین موضوع به معنای ضرورت اصلاح مواد وطرح مجدد آن در صحن علنی مجلس تفسیر می شود. استاندار ایلام نیز در اظهار نظری این تفسیر را محتمل دانسته اند ،اما بی شک تفاوت شکلی روند تایید این مصوبه با سایر طرح ها ولوایح بیانگر وجود مسیری سخت در پیش روی تصویب این لایحه است.

آنچه را تاکنون در مسیر اجرای قوانین مصوب ،لوایح وطرح ها شاهد بوده ایم ،اینگونه بوده است که در صورت تشخیص مغایرت قوانین مصوب با شرع و قانون و ارجاع آن به مجلس پس اصلاح قانون وارجاع مجدد ان به شورای نگهبان ،در صورت اصرار شورا بر نظر خود ،این مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که با تایید ویا رد قوانین نظر نهایی خود را اعلام می نمود.

حالیه که قبل از بررسی شورای نگهبان ،مجمع تشخیص با ارسال نامه ای تصویب این لایحه را مغایر با سیاستهای کلی نظام تشخیص داده اند ،به خودی خود امید به تصویب این لایحه در صورت عدم تامین نظر شورای نگهبان و ارجاع ان به مجمع از دست رفته تلقی می شود.

با این حال باید منتظر ماند ودید که در صورت طرح مجدد این لایحه در مجلس و اصلاح مواد مورد نظر شورای نگهبان اولا نمایندگان مجلس به اصلاحات مورد نظر رای مثبت خواهند داد یا خیر ؟! ثانیا در صورت برآورده شدن اصلاحات مورد نظر ،آیا شورای نگهبان با وجود نامه شماره ۹۹۰۰-۹۷۹۳۰مورخه ۹۷/۰۷/۰۱مجمع تشخیص می تواند این لایحه را به تصویب نهایی برساند ،ثالثا در صورت تصویب نهایی ،سرنوشت مغایرت آن با سیاستهای کلی نظام چه خواهد شد؟رابعا در صورت عدم تایید توسط شورای نگهبان ،اصرار مجلس وارجاع آن به مجمع آیا با وجود پیش دستی مجمع در اعلام مغایرت لایجه با سیاستهای کلی نظام بازهم امیدی به تصویب آن وجود دارد یا خیر ؟!

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

منبع:تابناک

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۸:۲۲

۱۸ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

37341

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک