قفل ترکمنستان بر ترانزیت ایران- تاجیکستاناخبار بین الملل– ترکمن نیوز- ترانزیت کالا از ایران به کشورهای آسیای مرکزی طی چند ماه اخیر با محدودیت های زیادی توسط کشور ترکمنستان روبه رو شده است و این کشور در تازه ترین اقدام، از ورود کامیون هایی که مقصد آن ها، کشور تاجیکستان است، به خاک ترکمنستان جلوگیری می کند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از تی نیوز، در نامه اخیر مدیر کل دفتر صادرات وزارت اقتصاد به کلیه گمرکات کشور که روز گذشته رسانه ای شد، آمده است: با عنایت به نامه مورخ ۹۷/۶/۶ ناظر گمرکات استان خراسان رضوی و مدیر گمرک مشهد مبنی بر ممانعت کشور ترکمنستان از ورود کامیون های حامل کالا به مقصد تاجیکستان از طریق آن کشور، دستور فرمایید مراتب را به نحو مقتضی به خدمت گیرندگان اطلاع دهید و از ارسال کامیون های حامل کالا به مقصد کشور تاجیکستان (از طریق گمرک لطف آباد و کشور ترکمنستان) تا اطلاع ثانوی خودداری کنید.
این اولین کارشکنی ترکمنستان در حوزه ترانزیت ایران است و این کشور طی ماه های اخیر بارها و بارها چنین رفتارهایی از خود نشان داده است. کشور ترکمنستان در حوزه ترانزیت کالا از طریق خاک این کشور به کشورهای آسیای مرکزی از سال ۹۵ تعرفه خاصی برای کامیون های ایرانی در نظر گرفته است و خردادماه امسال نیز این تعرفه را ۵۰ درصد افزایش داد.
پس از آن هم محدودیت های دیگری برای ورود کامیون های ایرانی به خاک این کشور ایجاد کرده است و این موضوع محدود به تردد کامیون ها نمی شود و در حوزه ریلی نیز محدودیت هایی توسط این کشور اعمال شده است.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۰۸

۱۵ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

34850

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک