زیباکلام 300x217 - قرنطینه "حسینقلی خانی" یا “اقتصاد”؟ترکمن نیوز:  سه شنبه نوزدهم فروردین ماه جلسه مشترک دو گروه “سرمایه اجتماعی و اقتصاد” بود. آقای دکتر نیلی و چند تن از اساتید در دانشگاه و مابقی که حدود ۲۰ نفر میشدیم از طریق اسکایپ شرکت داشتیم.

آقای دکتر نیلی در ابتدا مطالبی گفتند که خلاصه‌اش ارائه کمک فکری به دولت و مسئولین بود که بازگشت به کار از شنبه ۲۳ فروردین با کمترین میزان تلفات کرونا همراه باشد.

معنی دیگر سخن ریاست دانشگاه آن بود که چگونه میشود هم کسب وکارها تعطیل نشوند و هم ازسوی دیگر، “حسینقلی خانی” شدن قرنطینه باعث بالا رفتن آمار تلفات کرونا نشود؟!

جلسه بیش از سه ساعت و نیم به درازا کشید. عمده آن را بدون اغراق اساتید اقتصادی که در حدود ۲۰ نفر می‌شدند، به خود اختصاص داده بودند. برخی از آنها از وزرای سابق و چهره‌های شناخته شده اقتصادی کشورمان بودند.

من با اینکه به سخنان اساتید به دقت گوش داده بودم آخرش هم بالاخره نتوانستم بفهمم که چگونه ممکن است کسب و کارها از شنبه شروع شوند، در عین حال آمار تلفات کرونا هم بالا نرود؟

صورت مسئله به این صورت است که اگر از روز شنبه ۲۳ فروردین کار و کسب ها آنگونه که آقای روحانی میخواهند به راه بیفتاند، قرنطینه عملاً “حسینقلی‌خانی” شده و در نتیجه آمار تلفات بالاخواهدرفت. این البته یک روی سکه است.

روی دیگر آنست که اگر قرنطینه اعمال شود، رئیس جمهور میگوید تا ۳۰ میلیون بیکار میشوند (خدمات، ساختمان، شرکتهای خصوصی، حمل ونقل، بازار، توزیع، تعمیرات و …) و یا درآمدشان بسیار کاهش میابد.

اگر نصف آمار آقای رئیس‌جمهور هم تحقق پیدا کند و فرض بگیریم نظام به آنها حداقل ماهی یک میلیون تومان پرداخت نماید، میشود ۱۵ هزار میلیارد تومان در ماه …

بسیاری از جوامع دیگر کم و بیش چنین سیاست هایی را به اجراء گذارده اند. اما نظام ما در به اجراء گذاردن “چترحمایتی کرونا” با دو مشکل اساسی روبروست.

نخست آنکه قبل از کرونا، دولت یک سوم هزینه‌های امسالش را نداشت. و مشکل دوم اینکه بفرض که معجزه‌ای میشد و این بودجه تامین میشد، آن پانزده میلیون “یارانه کرونا” بگیر را نظام چگونه میخواهد شناسایی کند؟

بیش از ۱۰ سال است نظام دارد یارانه را بصورت فله ای می پردازد. ده سال پیش که یارانه شروع شد فله ای بود، امروز هم فله ای است.

اساتید اقتصادی مطالب علمی بسیاری فرمودند. اما من آخرش هم متوجه نشدم که اگر قرار شود، در ایران هم قرنطینه نه بصورت “حسینقلی خانی” بلکه همچون کشورهای پیشرفته به اجرا گذارده شود، تکلیف هزینه‌اش بر عهده کیست …؟!

 

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی / کلمه

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۲۰

۲۶ فروردین ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک