امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس:

قربانی کردن؛ جلوه ای از ایثار مال و جان جهت تقرب الهی استاخبار گنبدکاووس– ترکمن نیوز- امام جمعه اهل سنت شهرستان گنبدکاووس گفت: قربانی کردن از سنت های حضرت ابراهیم خلیل ا…(ع) و نمادی از قطع دلبستگی و وابستگی ها، ایثار مال و جان در راه محبوب واقعی و تقرب الهی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، حاج آخوند عبدالباسط نوری زاد روز ۲۶ مرداد ماه درسخنان پیش از خطبه نماز عبادی جمعه با اشاره به نزدیکی روز عید سعید قربان اظهار داشت: آیین ها و عبادات حج تمتع ،‌ عرفه، قربانی کردن و جشن عید اضحی عظمت و شکوه خاصی به دهه اول و ماه ذی الحجه بخشیده است.

وی تصریح کرد: بر همه مومنان شایسته است که از معنویت و فضائل ماه ذی الحجه و دهه اول این ماه غافل نشوند و با پرداختن به عبادات و اعمال صالح در خودسازی و تهذیب نفس بکوشند.

خطیب جمعه اهل سنت گنبدکاووس با بیان اینکه دهه اول ماه ذی الحجه از روزهای پر فضیلت و ویژه الهی است گفت: قربانی کردن از نظر برخی از مجتهدین و علمای اهل تسنن جهان اسلام سنت موکده و از نظر امام ابوحنیفه و دیگر علیهم الرحمه ها واجب شمرده شده است، مشروط به اینکه بضاعت مالی و شرایط شرعی آنرا داشته باشند.

حاج آخوند عبدالباسط نوری زاد در تشریح برخی از احکام شرعی قربانی گفت: براساس فقه حنفی هر شخصی حتی صغیر حدود ۲۰ مثقال طلا یا معادل آن که به نرخ امروز ۲۸- ۲۷ میلیون تومان سرمایه داشته باشد قربانی کردن بر وی واجب می شود.

وی با بیان اینکه قربانی کردن به شخص مسافر واجب نیست، افزود: شهرنشینان پس از ادای نماز عید قربان مجاز به ذبخ قربانی هستند ولی روستائیان می توانند روز عید پس از طلوع آفتاب، قربانی خود را ذبح نمایند.

وی ضمن تشریح برخی احکام مهم شرعی قربانی و آئین های عید سعید قربان اظهار داشت: براساس تصمیم علما و صاحب نظران دینی نماز عید فطر راس ساعت ۸:۳۰ در محل عیدگاه اهل سنت این شهرستان اقامه خواهد شد.

وی از مردم مومن و شریف شهرستان خواست؛ جهت استماع و بهره گرفتن از بیانات سخنرانان ساعت ۷:۳۰ در محل مذکور حضور بهم رسانند.

خبرنگار: مصطفی صبوحی               انتشار دهنده: یاشار نیازی

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۸:۴۰

۲۷ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

32995

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک