آب قزاقستان ازبکستان 300x168 - قرارداد مدیریت منابع آب بین ازبکستان و قزاقستان امضا شدترکمن نیوز:  «شوکت همرایف» و «ماگزوم میرزاقلی یف» وزرای اکولوژی ازبکستان و قزاقستان در شهر «چیمکنت» دیدار و در مورد تنظیم و امضای قرارداد بین دولتی مبنی بر مدیریت، بهره‌برداری و حفاظت از تاسیسات آبی فرامرزی به توافق رسیدند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  وزیر اکولوژی قزاقستان گفت: شکسته شدن سد مخزنی «سردابه» برای مردم مقیم منطقه سیل زده در قلمرو ازبکستان و قزاقستان خسارت بزرگ اقتصادی وارد کرده است.

«ماگزوم میرزاقلی یف» افزود: در چارچوب گفت‌وگوهای دوجانبه به یک تصمیم مشترک رسیدیم که هم‌زمان با جذب کارشناسان بین‌المللی و قزاقستانی حسابرسی‌های فنی انجام و بر اساس نتایج آن در مورد سرنوشت آینده این مخزن آبی تصمیمی اتخاذ خواهد شد.

«شوکت همرایف» وزیر اکولوژی ازبکستان نیز گفت: ما طی این گفت‌وگوها در آینده مشکلات پیش آمده در مورد مخزن «سردابه» را حل و فصل می‌کنیم. گروهی از کارشناسان امروز بر روی این امر متمرکز شده‌اند. البته ما تمام اقدامات در این زمینه را با قزاقستان هماهنگ می‌کنیم.

وی هم‌چنین اظهار داشت: مهم‌تر از همه باید مساله مربوط به کشاورزی را به طور مشترک حل و فصل کنیم. ما با کشاورزان ناحیه «ماقتاآرال» دیدار داشتیم و اطمینان می‌دهم که  جریان آب برای تولید محصول برقرار خواهد شد.

طرفین در مورد تنظیم و امضای قرارداد بین دولتی مبنی بر مدیریت، بهره‌برداری و حفاظت از تاسیسات آبی فرامرزی به توافق رسیدند.

قزاقستان یکی از بزرگترین همکاران بازرگانی ازبکستان محسوب می‌شود.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و قزاقستان در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۱۰٫۶ درصد افزایش نسبت به سال قبل در سطح ۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار قرار گرفته است.

هم‌اکنون در ازبکستان ۲۶۰ شرکت با سرمایه‌گذاری قزاقستان از جمله ۱۹۲ شرکت مشترک و ۳۷ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه سرمایه‌گذاران قزاق در زمینه‌های ساختمان‌سازی، فرآورده‌های کشاورزی، تجارت، صنایع غذایی، فلزکاری و ماشین‌سازی فعالیت می‌کنند.

هم‌چنین نمایندگی ۳ شرکت قزاقستانی از طرف وزارت روابط اقتصادی و بازرگانی و سرمایه‌گذاری ازبکستان به ثبت رسیده است.

قزاقستان استقلال این کشور را در تاریخ ۲۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۲۱

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

75528

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک