ترکمن نیوز
تاریخ : امروز جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

الخط ترکمنی نوشتار ترکمنی 2 1 300x204 - فضای نظر و اندیشه فرصت است نه تهدید/ تلاش ناکام حربه تخریب با فریب افکار عمومیزبان و ادبیات- ترکمن نیوز- انتشار گفتگوی برخی علمای ترکمن درباره رسم الخط ترکمنی در این پایگاه خبری، واکنش های متفاوتی در پی داشت که در جهت روشن شدن برخی موضوعات لازم دیدیم مطالب ذیل به اطلاع مخاطبان گرامی برسد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، انتشار مصاحبه یاد شده که ممکن است بنابه نظر کارشناسان امر برخی کاستی های مقوله خود را داشته باشد صرفا در راستای گسترش اطلاع رسانی بوده و به معنای بیان دیدگاه این پایگاه خبری نبوده است و صرفا در راستای گسترش اطلاع رسانی و بیان نظرات علمای شرکت کننده در گفتگوهاست.

زبان نماد هویت هر قومی است و از طرف دیگر فرهنگ و زبان بسیار درهم تنیده است از این روی طبیعتا انتظار می رود طرح دیدگاه ها و نظرات اقشار مختلف مردمی به ویژه علمای بزرگوار که خود اهل علم و قلم هستند درباره موضوعی که با بحث ارزشهای فرهنگی جامعه در هم تنیده است موجب کامل تر و پخته تر شدن مباحث زبانی بشود و نیز انتظار است فرهیختگان قوم و صاحبان خرد و اندیشه در اوج احترام نظر و اندیشه را بخوانند و با طرح نظرات خود گامی در جهت کامل تر شدن موضوع و آگاهی بیش از پیش جامعه گام بردارند که این خود از رسالت های رسانه در راستای گسترش اطلاع رسانی و ارتقا فرهنگی جامعه است.

اما متاسفانه در پی انتشار مطلب یاد شده، تعداد افراد معدودی مغرض و تمامیت خواه که در سال های دور و نزدیک نیز با مخالفت های خود با علما و ارزش های اسلامی صدمات جبران ناپذیری به بدنه جامعه ترکمن ها وارد کرده اند، پالس هایی از ساز تک صدایی ساطع می کنند و با بهانه های واهی و دروغ پردازی آشکار از قبیل کذب بودن گفتگوها ، نامرتبط بودن علما با بحث و چندین ترفند دیگر با قصد فریب افکار عمومی درصدد تخریب این پایگاه خبری هستند و این دست و پا زدن های کور آنها در ادامه شیطنت های ناکام قبلی آنهاست که با این کار خود بذر تفرقه در جامعه می پاشند و هم از ماهیت و افکار کور خود پرده بر می دارند.

کانال اولکامیز با نگاهی سرشار از تردید و مغرضانه و بدبینانه ، انتشار این مصاحبه را در جهت ایجاد تقابل و تضاد بین روحانیون و فعالین فرهنگ و ادب دانسته در حالیکه این مطالب می تواند فرصتی برای بحث و تبادل نظر بیشتر این دو قشر از جامعه درباره موضوع مذکور باشد به ویژه اینکه با توجه به هجمه ناجوانمردانه این گروه به هر نوع صدایی غیر همسو با صدای اندک خودشان متاسفانه کمتر فرصت تضارب آرای این چنینی ولو در فضای رسانه ای پیش می آید مگر اینکه صرفا قائل به تک صدایی در موضوعی باشیم و طرح نظرات غیر همسو را برنتابیم. اینکه هر نوع نظری غیر از نظرات همسو با خود را تقابل با علما به عنوان اقشار محبوب جامعه ، ایجاد تفرقه و انواع القاب و مفاهیم ناهنجار بشماریم به نظر می رسد بسیار از عقل و انصاف و عدالت به دور باشد.

باز همین کانال، در اقدامی ناشیانه و عوامفریبانه، پایگاه خبری ترکمن سسی را متهم به زیر سوال بردن مراسم غرور انگیر مختومقلی کرده است. در پاسخ باید گفت جایگاه مختومقلی فراغی چنان رفیع است که آوازه اش جهانی شده و اگر شما به آن بهانه بخواهید قصد تخریب یک پایگاه خبری را داشته باشید کاری عبث و بیهوده کرده اید زیرا افکار عمومی و مردم فهیم منطقه ترکمن صحرا گزارش های تصویری و خبری پایگاه خبری ترکمن سسی در پوشش دقیق مراسم های بزرگداشت مختومقلی در آق توقای و سایر شهرهای استان و نیز دهها یادداشت و نحلیل درباره اهمیت مختومقلی و بزرگداشت آن عارف و شاعر شهیر ایرانی را در سالهای اخیر بارها مشاهده کرده اند.

البته مطلب انتقادی این پایگاه خبری که چند سال پیش در موضوع رفتارهای خارج از عرف و خارج از هنجارهای اجتماعی برخی شرکت کنندگان در مراسم مختومقلی فراغی منتشر شده صرفا بنا به درخواست مردمی و در راستای حفظ شان و منزلت مختومقلی فراغی و آرامگاه وی و اصلاح برخی کاستی ها و حرکت در جهت خفظ ارزش های دینی و مذهبی جامعه ترکمن ها بوده است زیرا که خود مختومقلی علاوه بر شاعر بودن خود عارفی نامدار و اهل دین و مذهب بوده و بسی مایه شرمساری است که در جوار آرامگاه وی چنین رفتارهایی بروز یابد و اما مفهوم زیر سوال بردن خود مراسم مختومقلی فراغی را حتی دشمنان نیز از بیان آن شرم خواهند داشت که بسیار تعجب برانگیز است که کانال اولکامیز گستاخانه و خصمانه آن را طرح کرده است.

کانال مذکور با طرح برخی موضوعات مرتبط با گروهای سیاسی که مخالفان خود را نیز در جامعه دارند ، خلط مبحث فرموده و از یک موضوع خاص به سمت کلی گویی و اتهام زنی کور رفته است و به عبارت دیگر دست به هر خس و خاشاکی زده تا تقلای ناکامی داشته باشد بر فریب افکار عمومی اما صد البته مخاطبان هوشیار واقف به آن هستند.اعتقاد داریم انجام تخریب در فضای نظر و اندیشه و اتهام زنی های کور ناشی از عجز اندیشه آنان است زیرا که اهل نظر و اندیشه چنین حربه ای ندارد.

در فضای گفتگو و نظر که نه توهینی هست و نه تخریب و صرفا نظرات بخشی از جامعه در یک موضوع اجتماعی چون زبان و رسم الخط آن که دارای مولفه ها و گستردگی های زیادی است و برای تک تک شهروندان آن جامعه دارای اهمیت است، طبیعی است اهل نظر و اندیشه آن را فرصت مغتنمی می دانند برای بیان دیدگاه و رسیدن به نظر بهتر مگر اینکه کسانی باشند همانند هتاکان یاد شده که با طرح نظرات دیگران برآشفتند و حتی تحمل انتشار نظر دیگران را نداشته و بر تک صدایی در جامعه اصرار داشته باشند که قطعا این راه صوابی نیست.

بهرحال پایگاه خبری ترکمن سسی با چندین سال فعالیت مستمر اطلاع رسانی اعتبار و جایگاه رسانه ای خود را در بین مخاطبان فهیم منطقه داراست و در راستای ایفای رسالت رسانه ای خود نیازی بر پاسخگویی بر این هتاکان و افراد انگشت شمار نمی بیند و بهتر همان است که قضاوت را بر افکار عمومی و مخاطبان فهیم بگذاریم که رسانه برای آنهاست.

منبع: پایگاه خبری ترکمن های ایران

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

هفته پایانی مسابقات قهرمانی اسبدوانی کورس پاییزه آق قلا برگزار شد...

انحصار قیمت‌گذاری بازار در اختیار خودروسازان/تضییع حقوق مردم...

وزیر نساجی ترکمنستان برکنار شد

آب دریای خزر فرصت مهم توسعه گلستان است...

اخلاق بزرگترین سرمایه ما است/ مدیران بی‌اثر با مسوولیت خداحافظی ک...

هفته قهرمانی کورس سوارکاری پاییزه آق قلا فردا برگزار می شود...

تمایل بانک توسعه اسلامی برای مشارکت در طرح ترانس‌خزر...

تکمیل مجموعه سوارکاری آق‌قلا به کمک‌های استانی و دولتی نیاز دارد...

قطع درخت و جان باختن یک نفر در گلستان...

بودجه استان گلستان در سال آینده باید افزایش یابد...

قرجه طیار به دلیل بی‌توجهی و بی‌احترامی به جایگاه نماینده مجلس، ش...

احداث سرعتگیر چاره «تقاطع‌های مرگ» گلستان نیست...

قبرستان گوگلی در انتظار رقبای وطنی تلگرام...

صف فروش دلار در کانال ۹ هزار تومان

نفی همزمان ترور و تبعیض

تاجیکستان و ترکمنستان در فهرست ناقضین آزادی‌های دینی...

بغض گنبد ترکید/گزارش والیبال لیگ برتر شهرداری گنبدکاووس و پیام خر...

قطری‌ها و سردار آزمون، اولین‌های آخرین اردوی تیم‌ملی...

“کعبه بوی بهشت میدهد” قصه بانوی فرمانداری که از منا ب...

۶۱ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در گنبدکاووس پرداخت شد/ ایجاد ...

شهروند،خبرنگار

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است . مشاوره کسب و کار

بالا