فرهنگ گستری دانشگاه جامعه المصطفی العالمیهترکمن نیوز:  یکی از فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران کارهای فرهنگی و اعتقادی خارج از مرزهای ایران می باشد. برای این کار از روشهای گوناگون استفاده شده است. تاسیس شبکه های برون مرزی رادیو و تلویزیون. نشر کتاب به زبانهای مختلف. اعزام مبلغ دینی به دیگر کشورها و … اما این کاربا تاسیس دانشگاه جامعه المصطفی در سال ۱۳۸۷ و تربیت طلاب دینی از حدود صد کشور جهان عمق و گستره ی بیشتری به خود گرفته است.
نفس اینکه ایران برای گسترش فرهنگ خود در کشورهای دیگر سرمایه گذاری کند بخودی خود هیچ ایرادی ندارد. چون دیگر کشورها هم ازاین نوع فعالیتها ها دارند. مانند امریکا و انگلیس و آلمان و فرانسه و روسیه و عربستان سعودی و… که با تاسیس رادیو و تلویزیون به زبانها مختلف دنیا و سایر کارهای فرهنگی مانند جذب دانشجو و اهداء بورسیه و امثال آن در صدد گسترش فرهنگ و نفوذ خود در دیگر کشورها هستند. تا اینجای کار همه ی کشورها با هم مساوی هستند هر کشور بنا به توان خود کارهای خود را پیش می برند. البته این تنها راه نفوذ در دیگر کشورها نیست راههای دیگری هم وجود دارد ما فعلاً با آنها کاری نداریم.
هنوز شنیده نشده است کشورهایی مانند امریکا وکانادا و انگلیس و فرانسه و آلمان و سایر کشورهای اروپایی و امریکایی در کنار کارهای علمی و فرهنگی خود در صدد تغییر دین و مذهب دانشجویان خارجی خود برآمده باشند. اگر هم باشد این کار توسط نهادهای مستقل مذهبی صورت گرفته است و دولتهای آنها را در معرض مستقیم این اتهام قرار نداده است. گفته می شود عربستان سعودی همیشه در خارج از مرزهای خود در صدد گسترش فرقه وهابیت بوده است که یک مشت آدمهای افراطی و تندرو و احساسی را تحویل جوامع مسلمانان می دهد که نتیجه ی چنین تفکری بوجود آمدن نیروهایی مانند طالبان و القاعده و داعش می باشد که جز تفرقه و ویرانی کار دیگری ندارند. نمونه ی ویرانگرش حادثه تروریستی یازده سپتامبر۲۰۰۱ می باشد.
اما ایران در خارج از مرزهای خود هر کاری بکند بسیار حساسیت برانگیز می شود و دیگر کشورها ازجمله کشورهای مسلمانی مانند عربستان هم با آن به مقابله و رقابت بر می خیزند. در خارج میان ایران و عربستان سعودی رقابت بسیار سنگینی وجود دارد. این رقابتها بیشتر هم جنبه مذهبی و ایدئولوژیک به خود گرفته و با درست و غلط بودن آنهم چندان کاری ندارند. هردو کشور خود را رهبر جهان اسلام می دانند و گاه این رقابتها از حالتهای رسمی و دیبلماتیک خارج و به لفاظیهای عریان و خشن و کینه توزانه می رسد.
رقبای خارجی ایران تاسیس دانشگاه جامه المصطفی العالمیه و تربیت طلاب خارجی را نوعی گسترش ایدئولوژی مذهبی درقالب این دانشگاه ارزیابی می کنند. یکی از مسئولان این دانشگاه بنام علی رضا اعرافی گفته است ما تاکنون ۵۰ میلیون نفر را شیعه کرده ایم.(علی رضا اعرافی مهر نیوز ۸ مرداد ۱۳۹۶ ) ما به این قضیه خوش بینانه نگاه می کنیم و می گوییم ۵۰ میلیون نفر توسط ایران به مسلمانان جهان افزوده شده است، نه شیعه یان. حالا مسئولان اگر صلاح بدانند به این سئوالها جواب دهند.
اول : بهتر است ایران به گسترش علوم و دانش دینی مانند فقه و اصول و اصول فقه و کلام و سایر رشته های مورد نیاز بپردازد که در جای خود امری نیکوست و کسی هم نمی تواند از آن ایراد بگیرد.
دوم : ما چه نیازی به گسترش مسلمانان جهان داریم؟ مگر خودِ مسلمانان در قالبهای دیگر با یکدیگر رقابت شدید ندارند؟
سوم : مگر ما در جهان کمبود مسلمان داریم؟ این کمبود چه مشکلی برای ما درست کرده است؟ که با افزایش آن مشکل ما حل شود.
چهارم : مسلمان کردن دیگران در خارج بدون هزینه نیست. مسلمان کردن یک فرد خارجی برای ما چقدر هزینه دارد؟
پنجم : آیا این مسلمانان جدید مستمری هم می گیرند؟ یا با دریافت همان مبلغ اولیه مسلمان باقی می مانند؟ششم : اگر فردا خدای نکرده پول نفت ته کشید و چیزی برای پرداخت باقی نماند اینها سر قول و قرار خود باقی می مانند؟
هفتم : آیا روی قول کسانیکه به خاطر پول دین یا مذهب خود را عوض می کنند، میشود حساب باز کرد؟
هشتم : اگر فردا امریکا یا هر کشور دیگری پول بیشتری بدهند چه تضمینی وجود دارد که به سراغ آنها نروند؟
نهم : آیا این کار ما اختلافات و فرقه گرایی در جهان اسلام را بیشتر نمی کند؟
دهم : آیا ما راه را اشتباه نمی رویم؟ فکر نکنم فردا تعداد مسلمانان جهان از یک و نیم میلیارد نفر به سه میلیارد هم برسد برای ما چیزی تغییر پیدا بکند. حتی تعداد شیعه یان جهان هم دو یا سه برابر شود فکر نکنم توفیری ایجاد شود.

یازدهم : الان تعداد مسلمانان جهان به یک و نیم میلیارد نفر رسیده است. از این تعداد حدود ده الی پانزده درصد شیعه و هشتاد و پنج تا نود درصد سنی می باشند. اگر اختلافات ایران و عربستان به شیعه و سنی کشیده شود و رنگ مذهبی به خود بگیرد قطعاً این اختلاف به ضرر ایران تمام خواهد شد که ایران نباید هر گز وارد چنین رقابتهایی شود.
دوازدهم : مشکل ما اینها نیست. مشکل ما برای تسخیر قلوب مردم جهان برقراری عدالت و رفع تبعیض در داخل است. کشورما در زمینه های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و سایر زمینه مرفه و پیشرفته و سرزمین علم و دانش و معرفت شناخته شود. خود به خود بدون تبلیغ هم سرمشق والگوی دیگران قرار خواهد گرفت. اما شرط این کاراین است تمام انسانها را صرف نظر از دین و مذهب و عقاید، به ما هو انسان بودن به یک چشم بنگریم. اینکه ما در کشورهای دیگر کاری بکنیم و از طرف دیگر در داخل کشور در استانهای سیستان و بلوچستان و کردستان و سایر نقاط محروم فقر و محرومیت بیشتر باشد دلی از دیگران نخواهد ربود.

 

✍️ امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۳۳

۲۷ فروردین ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک