فراهم نبودن شرایط مساعد برای کشت پاییزه در گنبدکاووسکشاورزی-ترکمن نیوز-  سرپرست اداره تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گنبدکاووس گفت: به دلیل فقدان بارندگی در پنج ماه از نیمه نخست امسال، نه تنها بارش روز گذشته، بلکه بارش های ۱۳ و ۱۴ مهر نیز شرایط را برای کشت محصولات پاییزه بالاخص دانه روغنی کلزا در بیشتر مناطق این شهرستان فراهم نکرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  احمد محمودی نیا روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به بارش ۵ تا ۱۷ میلی متری باران در روز گذشته درنقاط مختلف این شهرستان، گفت: این بارش ها خوب بود اما برای کشت کلزا ناکافی است.
وی گفت: حداقل نیاز بارش برای کشت دانه روغنی کلزا در گنبدکاووس ۲۰ تا ۲۵ میلی متر باران است که براین اساس کشاورزان باید همچنان منتظر بارش بعدی باشند.
محمودی نیا اضافه کرد: زمان کشت دانه روغنی کلزا که از نیمه دوم مهر آغاز می شود تا پایان آبان ادامه دارد و تاکنون حدود ۵۰۰ هکتار از این محصول کشت شده است.
وی به کشاورزان گنبدی بویژه مناطق شمالی این شهرستان توصیه کرد تا نسبت به آماده ساری بستر زمین برای جذب رطوبت بارش های آینده برای کشت کلزا اقدام نمایند.
در همین پیوند رییس اداره هواشناسی گنبدکاووس به خبرنگار ایرنا گفت: در بارش هایی که از روز گذشته آغاز و در برخی مناطق این شهرستان تا بامداد امروز ادامه داشت، از پنج تا ۱۷ میلی متر باران بارید.
منصور فرشاد افزود: کمترین بارش باران روز گذشته در روستای قره کسلخه واقع در مناطق شمالی گنبد با پنج میلی متر و بیشترین بارش در روستا ‘کاکا’ واقع در مناطق جنوبی این شهرستان با ۱۷ میلی متر بوده است.
وی اضافه کرد: در شهر گنبدکاووس و حومه ۱۲،۲ میلی متر، در شهر مرزی اینچه برون و نیز بخش داشلی برون هشت میلی متر و در دو شهر همجوار یعنی آزادشهر و رامیان به ترتیب ۲۶،۵ و ۲۶ میلی متر باران باریده است.
شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و اقلیم خشک و نیمه خشک درشرق استان گلستان واقع است و حدود ۱۷۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که ۶۰ درصد آن دیم و بقیه بصورت آبی کشت می شود.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۵۰

۰۶ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

38732

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک