صفر سیجانی, رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووسگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس گفت: حدود ۵۲ هزارو ۳۵۰ اصله نهال درخت از گونه‌های مختلف با حضور خیران, مشارکت مردم و در مجموعه سوارکاری و بین دهیاران توزیع و غرس می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمنهای ایران،  صفر سیجانی با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ درختگاری و توسعه فضای سبز در شهرستان گنبد کاووس اظهار داشت: نهالکاری مسیر جاده گنبدکاووس به مینودشت, گنبدکاووس به آزادشهر و مجموعه سوارکاری در ایام هفته درختکاری صورت می‌گیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس افزود: برای ترویج فرهنگ منابع طبیعی و به منظور هدایت اصولی فعالیت‌های زراعت چوب به عنوان اهرم موثر, در تقویت مشارکت مردم, اصول فنی در سطح کیفی و کمی کاشت, داشت و ایجاد و توسعه فضای سبز برای کاهش اثرات سوء بیابانی شدن, آموزش داده شده و در این راستا نهال‌هایی نیز توزیع شد.

وی تصریح کرد: امسال یازدهمین سال خشکسالی در استان گلستان به ویژه شهرستان گنبدکاووس است و براساس آمارها, ۹۸ درصد منابع آب زیرزمینی استان استحصال می شود که بیش از ۸۰ درصد آن به مصرف کشاورزی با راندمان ۳۵ تا ۴۰ درصد می‌رسد.

سیجانی تاکید کرد: خشکسالی‌های سال‌های اخیر, منابع طبیعی, گونه های جانوری و گیاهی گنبدکاووس را به شدت تحت تاثیر قرار داده و با ادامه همین روند, گنبدکاووس, سالهای سخت‌تری را تجربه خواهد کرد که در شمال این شهر و منطقه داشلی برون بیشتر خواهد بود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیرداری شهرستان گنبدکاووس یادآور شد: در سال ۹۶، تولید و پرورش نهال گلدانی با گونه‌های مختلف سازگار محیط در ” قره داغ” و ” سمر” در نهالستان چپرقویمه به تعداد ۸۱۵ هزار اصله با تعهد اتحادیه مرتعداران گلستان انجام شد.

savarkari 7e 300x200 - غرس بیش از ۵۲ هزار اصله نهال در شهرستان گنبدکاووس

وی گفت: اجرا و نظارت بر پروژه های بیابان زدایی, انتقال و غرس نهال مرتعی به صورت پیمانی و مشارکتی در سطح حدود یکهزارو ۵۰۰ هکتار در مراتع, ” پشه‌لر” ,” داشلی‌برون” و ” قره‌دونگ ” ,انجام پروژه اصلاح و احیا مراتع با عملیات فاروزنی و بذرپاشی به صورت مشارکتی با نمایندگان طرح های مرتعداری به مساحت یک‌هزار و ۸۰۰ هکتار در عرصه‌های خلع یدی از دیگر فعالیت‌های این اداره است.

وی تصریح کرد: اجرا و نظارت بر پروژه ذخیره و جمع آوری آب باران ( هلالی آبگیر) در سطح ۵۰۰ هکتار در مراتع ” قره دونگ” و ” داشلی‌برون” ,انجام پروژه شناسایی گیاهان مرتعی مقاوم به شوری و خشکی جهت احیا و اصلاح مراتع با همکاری پژوهشکده محیط‌های خشک, کاشت گونه ” بومی‌گون علوفه‌ای” با مدیریت دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گنبدکاووس در واحد منابع طبیعی داشلی‌برون در سطح ۴ هکتار, شناسایی و معرفی گیاهان دارویی سازگار با مراتع گنبدکاووس در راستای اقتصاد مقاومتی, از جمله عملکرد منابع طبیعی شهرستان است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان گنبدکاووس اظهار کرد: در سال جاری ۷۴ فقره از پرونده ها ی حقوقی رای آنها صادر شده, ۴۷۶ هزار و ۳۱۹ هکتار مقدار مساحت آراء علیه, ۱۵ فقره پرونده در حال رسیدگی و در ۸۶۴ هزارو ۵۳۸ هکتار, ۴۸ قرار اجرا شده است.

وی افزود: در سال جاری نهال گلدانی مرتعی به تعداد در مجموع ۸۳۰ هزار اصله توسط شرکت تالوی سبز گلستان و اتحادیه مرتعداران تولید شده است./تسنیم

گردآوری: گروه خبری تورکمن نیوز

http://turkmensnews.com/

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۰۱

۰۸ اسفند ۱۳۹۶

کد خبر :

12582

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک