اوراسیا 300x200 - عضویت ازبکستان در اتحادیه اقتصادی اوراسیا به عنوان کشور ناظر تصویب شدترکمن نیوز:  مجلس عالی ازبکستان پیوستن این کشور به اتحادیه اقتصادی اوراسیا را به عنوان کشور ناظر تصویب کرد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ «علیشیر قادراف» معاون رئیس مجلس عالی، رئیس حزب دموکراتیک «ملی تیکلانیش» اعلام کرد  نمایندگان همکاری ازبکستان را با اتحادیه اقتصادی اوراسیا به عنوان کشور ناظر به تصویب رساندند.

۱۳۲ نماینده از ۱۵۰ نماینده در این رای‌دهی حضور پیدا کردند. ۸۶ نفر نماینده رای موافق، ۳۲ نفر نماینده رای مخالف و ۱۴ نفر نماینده دیگر رای ممتنع دادند.

رئیس حزب دموکراتیک «ملی تیکلانیش» قبل از رای‌دهی اظهار داشت که این حزب مخالف عضویت کشور در اتحادیه اقتصادی اوراسیا حتی به عنوان کشور ناظر است.

قادراف عنوان کرد: احزاب ازبکستان خواستار تداوم روابط دوجانبه با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند.

بدین ترتیب، مساله همکاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را باید مجلس سنا بررسی کند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از ۲۰ میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از ۱۸۰ میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۴ هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند. اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۱۲

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74172

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک