«عشق آباد» میزبان نشست همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و ژاپنتورکمن نیوز: وزیر امور خارجه ترکمنستان از برگزاری نشست کمیته همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی با ژاپن در شهر «عشق آباد» خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از فارس در تاشکند، «رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان از برگزاری نشست کمیته همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی با ژاپن در شهر «عشق آباد» خبر داد.

وی در نشست مشترک دولت و شورای امنیت دولتی گفت: نشست کمیته همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی ترکمنستان و ژاپن روز ۲۳ می در شهر عشق آباد برگزار می‌شود.

به گفته وزیر خارجه ترکمنستان، در این نشست تحکیم و گسترش بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه از جمله تشدید روابط اقتصادی و بازرگانی، چشم انداز برقراری تماس‌های مستقیم بازرگانی، ایجاد شرکت‌های مشترک در زمینه‌های مختلف، توسعه صادرات و واردات و افزایش حجم مبادلات بازرگانی بررسی خواهد شد.

مرداف اظهار داشت: در این نشست همچنین مسائل مربوط به حضور شرکت‌های ژاپنی در طرح‌های بزرگ در زمینه‌های نفت، گاز و شیمی در ترکمنستان بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: طرفین چشم انداز همکاری‌های متقابل در صنایع ساختمانی، حمل و نقل، مخابرات و نظامی و همچنین صادرات خودرو و فناوری‌های آن از ژاپن به ترکمنستان را بررسی می‌کنند.

وزیر خارجه ترکمنستان در پایان گفت: برنامه ریزی شده در این نشست افزایش همکاری‌های متقابل و به کار بردن فناوری‌های پیشرفته در بهداشت، کشاورزی، دانش، آموزش و گردشگری مورد بررسی قرار گیرد.

«قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان نیز در نشست هیأت دولت در این باره گفت: گسترش بیش از پیش همکاری‌های همه جانبه با ژاپن که همکار بازرگانی مهم کشور ما است، یکی از اولویت‌ها در تحکیم گفت‌وگو با کشورهای کرانه اقیانوس آرام می‌باشد.

رئیس جمهور ترکمنستان همچنین بر لزوم استفاده بیشتر از امکانات موجود و همکاری‌های متقابل در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی از جمله در حوزه صنعتی و سرمایه گذاری تاکید کرد.

بردی‌محمداف اظهار داشت: عشق آباد و «توکیو» برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های بین دولتی از پتانسیل زیادی برخوردار هستند.

نشست کمیته همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی ترکمنستان و ژاپن در ماه اکتبر سال گذشته میلادی در توکیو برگزار شد.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۲۹

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

53791

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک