فرماندار ترکمن خبر داد:

طغیان رودخانه قره سو در غرب گلستانبندرترکمن-ترکمن نیوز-  ناتوانی رودخانه قره سو در هدایت حجم بالای سیلاب های وارده به این منطقه سبب شد این رودخانه در محدوده استحفاظی شهرستان بندرترکمن در چندین نقطه طغیان کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  فرماندار بندرترکمن با اعلام این خبر به ایرنا گفت: تا ظهر امروز شرایط عادی بر قره سو حاکم بود اما با افزایش آب های وارده از رودخانه های زیارت و میاندره، این رودخانه در چند نقطه مانند سه راهی قره تپه و پل نیاز آباد طغیان کرد و جاده حاشیه آن به زیر آب رفت.
الیاس هیوه چی گفت: متاسفانه در برخی از نقاط رودخانه شاهد سر ریز شدن آب به سوی اراضی زراعی هستیم که عوامل مدیریت بحران شهرستان با تجهیزات سخت افزاری و راهسازی در حال رفع این مشکل هستند.
شاخه اصلی رودخانه قره سو از ارتفاع ۲۹۰۰ متری کوه‌های اسب چر، سوس و قزیمان سرچشمه می‌گیرد و بعد از پیمودن مسیر طولانی و پیوستن چشمه‌سارها و شاخه‌های فرعی به نام رودخانه باغشاه و کمی پایین‌تر به نام گرماب دشت سرانجام با سایر شاخه‌های فرعی، قره سو را تشکیل می‌دهد.
این رود از یک سو مهم‌ترین منبع تغذیه‌کننده خلیج گرگان بوده و از سوی دیگر یکی از مراکز عمده تکثیر انواع ماهیان استخوانی نظیر ماهی کلمه، ماهی سفید، سیم، کپور و کفال است.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۳:۲۲

۲۸ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

49389

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک